Hlavní obsah

Nadstandardní bydlení s vůní Španělska naplnilo veškerá očekávání majitelů

Dům podle individuálního projektu splňuje beze zbytku všechny představy manželské dvojice. Drsnější podnebí Děčínské vrchoviny vyvažuje interiér i exteriér zařízený v duchu žhavého Španělska.

Nadstandardní bydlení s vůní Španělska naplnilo veškerá očekávání majitelů

V poslední době vzrůstá zájem střední generace o výstavbu vlastních rodinných domů. Lidé si uvědomují, že život nekončí vychováním dětí, ale že začíná jeho další etapa, ve které budou mít čas především pro sebe, pro realizaci bydlení podle svých přestav, ale i pro všechny rodinnými povinnostmi do pozadí odstrčené koníčky. A přesně takový byl i cíl, který si vytyčila manželská dvojice ze severních Čech. Dospělé dcery jsou tu vždy vítány a každá tu má i svůj pokoj, ale dům je postaven a zařízen už jen a jen podle potřeb a vkusu rodičů.

Původní dům stojí od toho současného nedaleko, a přesto je mu na hony vzdálen. Když rodinná situace dospěla do bodu, kdy bylo jasné, že dcery s rodiči dál bydlet nebudou, rozhodli se manželé využít před lety koupený pozemek a postavit si na něm doslova svůj dům snů.

„Přestože už jsme věděli, co dům k naší spokojenosti má i nemá mít, zúžili jsme svoje požadavky na tři základní: nízkoenergetická stavba, centrální obytný prostor a velký krytý bazén. Vše ostatní jsme nechali na architektovi," říká pán domu. „Ač je především interiérový architekt, Sergi Vasiljev se s projektem domu dokonale sžil a přesně se vcítil i do našich představ."

Dispoziční řešení s maximálně oddělenou soukromou částí, nádherný bazén, dobře přístupná a přece oddělená garáž, to vše investory nadchlo už ve fázi projektu. Jediné, čeho se zprvu trochu zalekli, bylo to, co dnes dům nejvíc ozvláštňuje, otevřený krov v obývací části. Nakonec došlo k určitému kompromisu a nad kuchyňským koutem vznikla otevřená galerie, přístupná po krátkém schodišti, která vařícímu prostoru dodala na útulnosti.

Na výstavbu byl použit konstrukční systém pro nízkoenergetické domy. Plastová okna s dezénem dřeva si manželé vybrali pro možnost snadné údržby.

Majitelé se ukázali jako osvícení investoři, kteří si sice, jak říká s úsměvem pán domu, „postavili dům na důchod", ale dokázali nároky na pohodlné, nadstandardní bydlení zrealizovat s ohledem na možná úskalí budoucnosti. Dřevostavbu nepředimenzovali, kromě obývací části otevřené do krovu je zbývající část podkroví uzavřená, ale s možností kdykoliv v ní vytvořit další obytné místnosti.

Vše je promyšlené i s ohledem na možnou nepřízeň osudu - kromě galerie nad kuchyňským koutem jsou všechny prostory nízkoenergetického domu bezbariérové. Velký bazén, který je součástí domu, je oddělen od obytného prostoru dalšími venkovními dveřmi, které zajišťují maximální izolaci proti vzdušné vlhkosti. V případě, že by někdy v budoucnu nebylo možné ho provozovat, stačí bazén vypustit, zavřít topný systém a v zakonzervovaném stavu ho ponechat bez chátrání na příhodnější časy.

Kromě nízké energetické náročnosti domu, dané konstrukcí z panelů na bázi dřeva, vsadili majitelé na vytápění tepelným čerpadlem. Dobrým partnerem mu je podlahové vytápění, které je ideální pro navození tepelné pohody.

Ústředním prvkem zahrady je impozantní přírodní jezírko. Manželé ani se stavbou, ani se stěhováním nespěchali, pán domu si dal termín nastěhování tehdy, když bude trávník vzrostlý natolik, že bude potřebovat posekat. I tak výstavba trvala s položením základové desky jen rok a proběhla k naprosté spokojenosti.

„Není tu nic, co by nefungovalo, nebo co bychom chtěli změnit. Novým bydlením jsem doslova unešená, je mi líto jedině vzrostlé zahrady u bývalého domu. Kdyby tak šlo mávnout nějakým kouzelným proutkem a přenést všechny milované rostlinky do nového domova," usmívá se paní domu.

Technické údaje

Užitná plocha: 340,70 m2

 

Zastavěná plocha: 383,150 m2 (bez venkovní terasy)

 

Konstrukční řešení: betonová základová deska, rámová dřevěná konstrukce, (obvodové stěny: vnitřní plášť dřevotříska, fólie, 12,5 mm sádrokarton, minerální izolace 140 mm, 3 mm dřevotříska, 40 mm polystyren, třívrstvá omítka 4 mm), dřevěná stropní konstrukce, dřevěný vaznicový krov,

 

Krytina: BRAMAC

 

Výplně otvorů: sedmi a osmikomorová plastová okna HOCO, vchodové dveře HOCO, interiérové dveře dýhované v odstínu třešeň, plné nebo v kombinaci s mléčným sklem, s obložkovou zárubní

 

Vytápění: tepelné čerpadlo, podlahové vytápění

 

Odhadovaná cena stavby: 8 000 000 Kč

Zuzana Ottová, www.mujdum.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků