Hlavní obsah
Keramika je přímo předurčena k vytváření rustikálního vzhledu interiérů. Foto: Rako

Módní trendy v keramických obkladech

Nad výběrem keramických obkladů se vyplatí důkladně popřemýšlet. Je to prvek, který nebudeme měnit příliš často a přitom jej máme denně na očích. Volit můžeme některý ze zajímavých módních trendů, anebo dát přednost elegantní klasice, s níž se nikdy nic nepokazí. Jak říkají designéři, je výběr správných obkladů výsledkem hledání kompromisu mezi výrazností a nenápadností.

Keramika je přímo předurčena k vytváření rustikálního vzhledu interiérů. Foto: Rako
Módní trendy v keramických obkladech

Největší oblibě se v poslední době těší keramické obklady v béžové barvě a v různých odstínech hnědé. Ty všechny lze hezky kombinovat s nestárnoucí bílou. Podle některých prodejců volí zákazníci také rádi obklady v kontrastu černé a bílé.

Kolekce Arca se vyznačuje jemnou a lehkou texturou imitující dřevo.

Foto: Keramika Soukup

Zcela mimo ovšem nejsou ani živější barvy, například některé odstíny růžové (starorůžová, pudrová), fialové a modré.

Vzhled světlé stěny lze oživit použitím několika vzorů a různých formátů obkladů.

Foto: Rako

Kromě čistých barev a nehynoucí mozaiky jsou v kurzu květinové vzory. Veliké oblibě se těší imitace přírodních materiálů, například dřeva, kamene, ale i třeba betonu, a to v různých modifikacích. Populární je rovněž retro styl.

Vysoce kontrastní kombinace černé a bílé se možná nehodí do každého interiéru, ale ve větším prostoru působí obzvláště efektně.

Foto: Keramika Soukup

Víte, že?
Výrobci keramiky jsou díky moderním výrobním postupům schopní vytvořit tak věrnou imitaci dřevěného povrchu, že je laik až zaskočen. A aby vše dotáhli k dokonalosti, v jednom balení pak zákazník nenajde dvě stejné dlaždice, protože každá z nich má malinko jiný vzor nebo odstín. Jinými slovy, je to přesně tak jako u skutečného dřeva.

Jestliže se zákazník rozhodne pro dlažbu imitující dřevo, měl by počítat s tím, že žádné dva kusy nebudou totožné. Tak, jako u reálného dřeva.

Foto: MB Keramika

Velikost se zvětšuje

Pryč jsou doby, kdy se obkládalo dlaždičkami o velikosti 10x10 cm nebo 15x15 cm. Výrobci nabízejí dlaždice buď v menším formátu (pro mozaiku), nebo naopak v mnohem větším, například 20x50 cm, 25x80, 30x30 cm, 60x60 cm až po 100x300 cm (u dlažeb). Běžné je v současnosti kombinování dlaždic nestejného tvaru a velikosti, čímž se docílí zajímavého vzhledu plochy.

Při výběru obkladů si zákazníci mohou volit z mnoha různých formátů. Velmi nevšedně působí například dlaždice o rozměru 25x80 cm.

Foto: MB Keramika

Do každé místnosti něco jiného

Je zřejmé, že se volba obkladů liší podle typu místnosti. Koupelnám vévodí právě zmiňované poklidnější barvy a květové vzory, případně i dlaždice, které z každého úhlu pohledu mají trochu jiný barevný odstín.

Vysoký lesk a skosené hrany vytvářející efekt diamantu jsou charakteristické pro obklady ze série Vintage.

Foto: Keramika Soukup

Naopak v kuchyních se zákazníci rozhodují pro živější vzhled a zde i nejčastěji volí mozaiku. Díky novým speciálním spárovacím hmotám, které nenasáknou mastnotou či špínou a jsou odolné vůči plísním, nehrozí, že se vzhled stěny za linkou nepěkně změní.

Kombinace hnědé barvy, imitace kamene a jemné krémové barvy působí velmi příjemným dojmem.

Foto: Rako

Také v ostatních místnostech domácnosti se keramika uplatní na stěnách (nejčastěji v imitaci kamene), ovšem nejčastěji se využívá pro dlažby, kde vítězí již zmiňovaná imitace dřeva, a to v jakémkoli odstínu a vzoru.

Realistický vzhled keramických obkladů se vzorem dřeva je pro laiky často velmi udivující.

Foto: MB Keramika

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků