Hlavní obsah
Revitalizace nábřeží Svratky v Brně od T. Hynkové Foto: Young Architect Award

Mladí architekti řešili problematické lokality Prahy a Brna

Letošní mezinárodní soutěžní přehlídka návrhů mladých architektů do 33 let Young Architect Award přinesla další zajímavé nápady, jak změnit naše životní prostředí a stavby. Mezi přihlášenými do architektonické soutěže převažovali čeští zástupci, zúčastnili se ale i architekti ze Slovenska a Belgie.

Revitalizace nábřeží Svratky v Brně od T. Hynkové Foto: Young Architect Award
Mladí architekti řešili problematické lokality Prahy a Brna

Tématem jsou „Bolavá místa měst a obcí“. Porotci budou oceňovat nejen architektonické řešení, ale i kvalitu životního prostředí. Celkem bylo přihlášeno 70 prací.

„Potěšilo nás, že zájem mladých o soutěž roste a mladí chtějí aktivně vstupovat do diskuze o budoucnosti českého stavitelství,“ komentuje počet přihlášených předseda odborné poroty Tomáš Pilař z ateliéru Kuba&Pilař architekti.

Revitalizace v neutěšeném prostředí u niaduktu v pražských Bubnech od J. Jílka.

Foto: Young architect award

Mladí chtějí řešit architektonické „bolesti“ hlavně velkých měst Brna a Prahy. Mohli si zvolit jednu z kategorií. První nesla podtitul ”Místa – školní práce“ a studenti mohli vybírat z konkrétních zadání připravených zastupiteli měst a obcí.

Druhá soutěžní kategorie „Iniciační studie“ nabídla účastníkům volnou ruku ve výběru lokality, kterou mladí autoři považovali za natolik zásadní, že k ní cítili potřebu se vyjádřit. Tu podle Dany Sklenaříkové, vedoucí projektu Young Architect Award, z pořadatelské společnosti ABF volila drtivá většina přihlášených.

Návrh nové budovy Senátu ČR. Autorem je J. Kolek.

Foto: Young architect award

„Cílem této akce je ukázat veřejnosti potenciál mladé generace architektů. Současně tím, že ukážeme na konkrétní bolavá místa měst a obcí, chceme otevřít širokou diskuzi nad jejich nápravou. A právě neotřelá a mnohdy netradiční řešení mladých mohou společnosti pomoci najít tu správnou cestu, jak z nefunkčního veřejného prostoru vytvořit užitečné a pro obyvatele oblíbené místo,“ sdělil Pilař.

Nápad na oživení centra Ostravy je od R. Csana a M. Doubkové.

Foto: Young architect award

Nejlepší projekty vyberou přední čeští architekti. Výsledky soutěže budou zveřejněny 18. září v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze za účasti patronky soutěže Evy Jiřičné. Soutěž probíhá jako doprovodná akce mezinárodního stavebního veletrhu For Arch.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků