Hlavní obsah
Matraci na lůžko kupujeme zásadně u specializované firmy, která nabízí více druhů materiálu, má proškolený personál. Foto: Jitona (2x)

Matraci nekupujte ve spěchu

Jak dobře se vyspíme, tak vypadá následující den. Kvalita spánku je pro nás prioritou, z velké části se na ní podílí i výběr matrace. Nákup není tak snadný, protože trh je zaplavený mnoha výrobci, nespočtem materiálů a jejich kombinacemi, různými výplněmi. Zákazník tak může snadno dělat při nákupu chyby.

Matraci na lůžko kupujeme zásadně u specializované firmy, která nabízí více druhů materiálu, má proškolený personál. Foto: Jitona (2x)
Matraci nekupujte ve spěchu

Nakupujeme výhradně u specializované firmy, kde jsou prodavači proškoleni, věnují se nám a rozumějí své práci.

První zásada: Matrace se nikdy nedá koupit bez zkoušení. To neznamená, že na ni na chvilku skočíme, přetočíme se a hned kupujeme. Je nutné na ní déle poležet, být v klidu a porovnávat. Dobré firmy půjčují matraci i na tři dny domů, můžeme si vyzkoušet na ní spát celou noc. Otestujeme všechny polohy, ve kterých spíme, a přitom vnímáme, jak je matrace tvrdá, nebo naopak moc měkká, jestli se do ní příliš neboříme, jak se z ní zvedáme. Určitě je dobré zvolit na manželskou postel dvě různé matrace, protože každý máme jinou hmotnost a potřeby, málokdy nám vyhovuje to samé.

Mimořádně pružná matrace z přírodní HR pěny s extraktem sójového oleje Fortuna Bio. Výška v potahu 20 cm, má 7 anatomických zón. Cena 8499 Kč.

Foto: Gumotex

Druhá zásada: Novorozenci a děti mají mít kvůli správnému vývoji páteře a svalů dostatečně pevnou a tuhou matraci.

U dospělých rozhodně platí: těžší lidé potřebují mnohem tužší matraci než lidé s menší váhou. Starší a dlouhodobě ležící mají obvykle raději měkčí matraci, ale je to individuální. Ideální jsou pro ně např. matrace, které kombinují paměťové pěny s tzv. aktivní matrací, ve které se dá regulovat tuhost. Ta je výborná mj. pro osoby upoutané dlouhodobě na lůžko (testováno ve Fakultní nemocnici v Olomouci).

Pozor na tzv. marketingové matrace

V různých obchodech můžeme vidět matrace, které kombinují několik materiálů, jež jsou barevně odlišené a vypadají sofistikovaně. Obvykle ale nemají takovou tloušťku, aby byly kvalitní, protože honba výrobců za nižší cenou je v době krize prioritní. Dbejme proto na kvalitu, ne na efekt.

Latexová matrace Gaia má 5 fyziologických zón se třemi hustotami materiálu a optimálně vyváženou podporou v oblasti hlavy a ramen. Vhodná pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Výška v potahu 20 cm, cena 8999 Kč.

Foto: Gumotex

Co možná o matracích nevíte

Při nákupu matrace sledujeme udávaná čísla, ptáme se, co znamenají. U pěny platí: čím vyšší číslo, tím kvalitnější (jde o objemovou hmotnost). Matraci, která je nižší jak 7 cm, nemůžeme za matraci vůbec považovat, i když se za ni někdy vydává. Jde spíše o podložku. Důležitá je gramáž potahu: jestli udává číslo 80, je to málo, pot se vsákne dovnitř matrace. Kvalitní potah matrace má gramáž označenou číslem 350, sám absorbuje až 90 % potu, nepropustí pot dále a má smysl ho prát.
Senioři potřebují matraci výšky 16 cm až 20 cm, lépe se jim z ní vstává. Ocení třeba pěnu visco, která je měkčí a nebrání prokrvování těla. Kdo je zvyklý na pružiny, volí tzv. taštičky, které dobře rozkládají hmotnost. Pozor! Pružinová matrace nepatří na lamelový rošt. Materiál visco má tvarovou paměť, ale je to uzavřený materiál. Nehodí se pro toho, kdo se hodně potí. Latexové matrace jsou proti pěnovým těžší, mají přirozenou pružnost, poddajnost a měkkost. Nikdy neuděláme chybu, když zakoupíme vysokou latexovou matraci.

Jednobarevná matrace opravdu neznamená, že je horší. Rozhodně neuděláme chybu, když si pořídíme kvalitní monoblok, třeba jenom z pěny o výšce 30 cm. Je to lepší matrace než barevně nakombinované materiály v tenkých vrstvách.

V manželské posteli bychom měli mít dvě matrace, které odpovídají rozdílné hmotnosti muže a ženy, plní speciální požadavky na kvalitní spánek.

Foto: Jitona

Také se nevyplácí investovat do drahého roštu a na něj dát méně kvalitní matraci, to nefunguje. Důležitější je věnovat se výběru matrace, rošt je až na druhém místě.
Matrace má životnost v průměru 15–20 let, ale z hygienického hlediska je nutné ji vyměnit po 7 až 8 letech.

Profilovaná matrace s použitím Visco pěny (líná pěna s pamětí). Výška v potahu 21 cm, matrace má čtyřstranný zip a možnost praní v pračce na 60°C. Cena 4780 Kč.

Foto: Gumotex

Běžná údržba je snadná, je dobré každý týden vyluxovat potah a jednou za rok ho z matrace stáhnout a vyprat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků