Hlavní obsah
Mladá rodina bydlí v typovém domku, který si nechala upravit podle svých potřeb. Foto: Jan Homola

Majitelé si splnili sen o vlastním domě

Mladý pár si v Žamberku postavil jednu z často prodávaných typových dřevostaveb v Česku, Largo 98. Ani stavba domu z katalogu se ale neobešla bez úprav. Z původního plánu stavět dále od silnice, ve vyšší úrovni terénu, museli majitelé kvůli rozhodnutí úřadů upustit.

Mladá rodina bydlí v typovém domku, který si nechala upravit podle svých potřeb. Foto: Jan Homola
Majitelé si splnili sen o vlastním domě

Co dalšího majitelé s úřady řešili, jaké důvody je vedly ke stavbě vlastního domu, a jak se jim život v typové dřevostavbě líbí? Na tyto a další otázky jsme se ptali při redakční návštěvě.

Ve vyhřátém domku nás vítá rodina s miminkem a kocourem Mourkem. Mladý pár, který se věnuje zvířatům a prodeji krmiv, neměl předchozí zkušenosti se stavěním domů, takže se nejprve díval po nabídkách bytů v okolí Žamberka. Po zjištění možností, které neodpovídaly požadavkům na bydlení mladé rodiny, se pár rozhodl postavit si vlastní samostatný domek, typovou dřevostavbu.

Z obývacího pokoje se prosklenými dvoukřídlými dveřmi vstupuje na zahradu.

Foto: Jan Homola

Jelikož daná lokalita nenabízí mnoho volných stavebních parcel, nebylo snadné nalézt vhodný pozemek, a tak si majitelé vybrali velkou parcelu u komunikace na okraji Žamberka.

Z původního plánu stavět dále od silnice, ve vyšší úrovni terénu, však museli kvůli rozhodnutí úřadů upustit.

Dispozice domu Largo 98
Domek je velký 10 × 10 m, obytná plocha činí něco kolem 84 m². Vstup do domu je situován na straně u komunikace, vchází se do zádveří s přístupem k samostatnému WC. Ze zádveří navazuje chodba tvaru „L“, ze které se vchází do všech ostatních místností. V levé části objektu je kuchyňský prostor s jídelním stolem, plynule přecházející do obývacího pokoje, ze kterého vedou balkónové dveře na zahradu. Další dva pokoje přístupné z chodby jsou ložnice s okny směrem ke komunikaci a prostorný dětský pokoj. Praktická je menší technická místnost a koupelna s vanou.

Na další postřehy a zkušenosti s touto typovou dřevostavbou jsme se zeptali přímo majitelů.

Okna v domě jsou plastová.

Foto: Jan Homola

Odkud pocházíte a jak jste bydleli dříve?

Manželka je z velmi blízkého okolí Žamberka a bydlela v panelovém domě. Já pocházím z Vamberka, což je taky nedaleko, a bydlel jsem v rodinném domě. Manželka je teď na mateřské dovolené, ale pracovali jsme pro stejnou firmu, která sídlí v Žamberku.

Jak je to dlouho, co jste se rozhodli stavět?

Je to zhruba dva roky, kdy jsme koupili tento pozemek a vybrali si z nabídky typových domů. Základovou desku a terénní úpravy jsme udělali svépomocí na podzim a v lednu nám přivezli hotové panely z výroby. Teď tu bydlíme necelý rok a jsme velmi spokojení.

Podle čeho jste si vybrali dodavatele?

Firmu RD Rýmařov nám doporučil známý, který tam zároveň i pracuje, a zasvětil nás do základní problematiky dřevostaveb. Veškeré další věci jsme řešili přímo s obchodním zástupcem.

jendou z drobných úprav, které majitelé si majitelé nechali na původním návrhu provést, bylo zúžení chodby.

Foto: Jan Homola

Jak jste si vybírali typový dům? Byli jste se podívat do už postavených domů?

Byli jsme si prohlédnout vzorové domky v Rýmařově, abychom přesně věděli, do čeho se pouštíme. Při výběru jsme se soustředili na dispozici domu, o které jsme měli jasné představy. Svou roli hrála samozřejmě i cena.

Přemýšleli jste i o jiné alternativě než dřevostavbě?

Když jsme se rozmýšleli, jak chceme bydlet, byli jsme si jistí, že nemáme zájem složitě rekonstruovat nějaký starý dům. Kdybychom narazili na nachystaný zděný dům, tak bychom to zvážili, ale v současné době jsme rádi, že máme dřevostavbu a rozhodně bychom neměnili. Výstavba byla opravdu rychlá a ihned k nastěhování.

Při montáži kuchyňské linky se ukázalo, že sendvičové stěny jsou místy vypouklé nebo naopak prohnuté, což ale majitelé nakonec překonali.

Foto: Jan Homola

A proč zrovna bungalov?

Kvůli omezení ze strany stavebního úřadu nebylo možné výšku střechy zvednout, ale nám to nevadí. Bungalovy se nám vždy líbily a tato velikost domu nám bohatě stačí.

Nechybí vám skladovací prostory?

Na skladování využíváme skříně v předsíni a část podkroví, do kterého vedou skládací půdní schody z chodby. Část praktických věcí, které potřebujeme mít po ruce, je schovaná v technické místnosti. Na větší věci jako kola a další sezónní potřebnosti jsme si svépomocí postavili malou kůlnu na pozemku.

Pohled z kuchyně do obývacího pokoje

Foto: Jan Homola

Měli jste možnost upravit si dispozici nebo použité materiály v typovém domě a odrazilo se to nějak na ceně stavby?

Typový dům byl v základu vyčíslený jako kompletní se základním bílým nátěrem stěn. Podlahy, obklady, nebo dveře, které byly naceněny v základním projektu, byly z kvalitního materiálu, ale i přesto jsme si vybírali podle vlastního vkusu, takže podle toho se zvýšila i cena, ale nijak závratně.

V dispozici jsme upravili pár rozměrů místností a zúžení chodby. V některých místnostech byly navrženy balkónové dveře, které nám přišly zbytečné, a dali jsme přednost oknům. Okna jsou plastová, opět jsme měli možnost vybrat si z barevných variant provedení.

Přes známého jsme se domluvili na dodání kuchyně a vestavěných skříní. Od dodavatele jsme měli k dispozici dokumentaci, takže jsme přesně věděli, kde jsou nosné sloupky a rozvody elektřiny. Ze strany projektu byla upravena dimenze střešních krokví v závislosti na sněhové oblasti.

Dům obývá mladá rodina s miminkem a kocourem.

Foto: Jan Homola

Nastaly nějaké komplikace v jednání se stavebním úřadem?

Bohužel ano, protože pozemek se nachází blízko drátů vysokého napětí. Museli jsme se proto s domem posunout blíže ke komunikaci. Původně jsme měli mít dům podsklepený a výškově se přiblížit úrovni komunikace, ale ani to nám nebylo umožněno. Jednání se stavebním úřadem nám stavbu odkládalo a zdržovalo.

Kvůli nižší výškové úrovni pak nastal problém v napojení na kanalizaci, takže bylo potřeba zapojit přečerpávací stanici. Nakonec ale kolaudace proběhla bez problému a ani na stavbu se úředníci nepřišli podívat.

Dům máte v bezprostřední blízkosti komunikace, vnímáte nějak zvýšenou hlučnost?

Tím, že jsme šli s domem tak nízko pod komunikaci, snížila se i hlučnost. V noci, když necháme otevřená okna do ložnice, tak nás někdy vzbudí projíždějící auto, takže raději zavíráme.

Jinak při normálním fungování je v domě zvuková izolace dobrá, protože si všimneme snad jen projíždějícího kamionu.

Jako primární zdroj tepla slouží elektrický kotel, ovšem rodina ráda využívá i krbová kamna.

Foto: Jan Homola

Základovou desku jste si stavěli svépomocí. Měli jste s tím nějaké problémy?

Při předání desky se ukázalo, že není zcela v rovině, a musela se mírně upravit. Základovou desku jsme tedy srovnali a firma ji bez problému převzala.

Jak jste byli spokojeni se stavbou dřevostavby, kterou již zajišťovala firma?

Byli jsme příjemně překvapeni, jak rychle nám stavba roste před očima. Zprvu se montáž trochu opozdila kvůli umístění jeřábu a špatným podmínkám terénu. Přeci jen je půda jílovitá a my neměli vše nachystané, jak bylo potřeba.

Nasazení skupiny 20 dělníků bylo neuvěřitelné. Byli skvěle sehraní a každý věděl, co má dělat. Sestavení stavby i s vnitřními úpravami bylo hotové 11. den od začátku montáže.

Když jsme sledovali, jak dům roste, přepadly nás obavy, že jsme místnosti špatně odhadli a budou příliš malé. Bylo to ale jen zkresleným úhlem pohledu. Když jsme šli s metrem kontrolovat rozměry, zjistili jsme, že se bez problému vejdeme se vším, co bude potřeba.

Jak je na tom dům s náklady na vytápění?

Dům vytápíme primárně elektrickým kotlem, ale máme i krbová kamna. První vyúčtování bylo vyšší kvůli větší spotřebě energií v době montáže, nyní jsou naše celkové měsíční náklady na elektřinu včetně vytápění, vaření, ohřevu vody a další běžné spotřeby kolem 2650 Kč.

Když zatopíme v krbových kamnech, tak je vidět, že stěny jsou dobře zaizolované, dům dlouho drží teplo.

Na noc majitelé zavírají okna kvůlu hluku blízké komunikace. Přes den ale projíždějící auta slyšet nejsou.

Foto: Jan Homola

Má dům nějaké slabiny?

Stavební firmou jsme byli upozorněni, že během první topné sezóny se objeví praskliny ve zdech, které na začátku jara přijedou opravit. Praskliny se skutečně objevily, ale nejde o nic vážného.

Při montáži kuchyňské linky se ukázalo, že sendvičové stěny jsou místy vypouklé nebo naopak prohnuté, což bychom u dřevostavby nečekali, ale není to výrazná komplikace.

A ještě jeden detail – když si chci přidělat něco na zeď, nesmím zapomenout na hloubku uložení, abych nepoškodil parozábranu.

Udělali byste něco jinak, šli byste do výstavby znovu?

Když jsme měli problém se stavebním úřadem a základovou deskou, tak jsme chvílemi litovali, ale teď jsme spokojení a víme, že nám to za to stálo. Samozřejmě jsme se poučili a příště bychom věděli, na co si dát pozor.

Například v chodbě by se hodily prosklené dveře, aby tam bylo více světla. Vždy jsme toužili po vaně, ale hodil by se i sprchový kout. Také nám chybí venkovní hadice na zalévání zahrady. Ještě někdy přemýšlím, jestli jsme si krbová kamna neměli udělat s výměníkem.

Jaké máte plány do budoucna?

K domu máme velký pozemek, takže nás čeká dokončení terénních úprav. Chtěli bychom vysázet nějaké keře, zatravnit plochy v okolí a také zpevnit přístup do domu.

Jelikož máme balkónové dveře z obývacího pokoje, plánujeme udělat venkovní dlažbu a nějaké posezení. K venkovní úložné boudě bychom rádi natáhli elektřinu a možná postavíme i samostatný přístřešek pro auto.

S vnitřní dispozicí jsme spokojeni, kdyby přišlo další dítě, máme možnost rozdělit jeden pokoj na dva samostatné pokojíčky. Také přemýšlíme o doplnění sprchového koutu, třeba místo samostatného WC.

Technické detaily:

  • Obytná plocha: 59,21 m2
  • Příslušenství: 24,01 m2
  • Zastavěná plocha: 99,36 m2
  • Podlahová plocha přízemí: 83,04 m2
  • Rozměry domu: 10,44 x 9,51 m
  • Sklon střechy: 25° 
  • Stavební firma: RD Rýmařov

Kristina Nešporová, www.drevostavitel.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků