Hlavní obsah
Jídelna se propojuje s obytným prostorem a jídelní stůl má v interiéru svoje čestné místo. Vybírejte proto kvalitní materiál, volte vhodný rozměr a velikost. Foto: Kuchyně Schmidt

Jídelnu slaďte se zbytkem interiéru

Jídelna obvykle bývá součástí obytného prostoru, málokdy je samostatnou místností. Jak ji zařídit, aby byla hezká na oko a zároveň praktická a ladila se zbytkem interiéru?

Jídelna se propojuje s obytným prostorem a jídelní stůl má v interiéru svoje čestné místo. Vybírejte proto kvalitní materiál, volte vhodný rozměr a velikost. Foto: Kuchyně Schmidt
Jídelnu slaďte se zbytkem interiéru

Co je nejdůležitější? Když si početná rodina sedne k jídelnímu stolu a sdílí společně zážitky. Prostorný a krásný stůl stmeluje lidi, přispívá k pohodě, je praktický při větších oslavách.

Nejoblíbenější je obdélníkový tvar stolu, protože nezabírá tolik prostoru. Ke stolu patří i svítidlo, které osvětlí celou plochu.

Foto: La natura

Dopřejte si dominantní stůl

Velikost, tvar a materiál – tři neznámé, které rozhodují o výběru stolu. Rozměr stolu ovlivňuje počet osob v domácnosti a také prostorové možnosti. Pokud to ale jenom trochu jde, vyberte si stůl co největší. V praxi oceníte pohodlné stolování, servírování a dostatek místa na odkládání.

Ke stylu skandinávského venkova patří jemná patina a rustikální vzhled kuchyňské linky a židlí.

Foto: Trachea

Velikost: Příjemný rozměr pro čtyřčlennou rodinu představuje stůl o velikosti 160 x 90 cm, protože se k němu pohodlně usadí i návštěva, navíc máme dostatek místa na dekorace.

Vždy pamatujte na to, že podle ergonomických pravidel má mít kolem sebe jeden člověk prostor 60 x 40 cm, výška stolu se pak pohybuje v rozmezí od 72 do 76 cm.

Výška stolu souvisí s výškou sedáku použité židle, a tak ji pořizujte zásadně se stolem.

Foto: Ikea

Tvar: Vítězí obdélník, protože je na rozdíl od oválu či kruhu prostorově nenáročný. Kratší stranou ho lze přisadit ke stěně a kolem dokola rozestavět židle.

Když bojujete s místem, určitě pořiďte stůl rozkládací, který oceníte při rodinných oslavách nebo při početnější návštěvě.

V malé kuchyni volíme světlý nábytek, který působí subtilně a opticky rozšiřuje prostor. Vhodný je rozkládací typ stolu.

Foto: Ikea

Oválný stůl je skvělá volba do prostorné jídelny! Stolovníci na sebe dobře vidí, nikdo není dominantní, zaoblená hrana na rozdíl od pravoúhlého rohu působí útulně a přátelsky.

Materiál: Většina volí dřevo, protože je přívětivé na dotek, pocitově hřejivé a útulné. Dřevo má krásnou strukturu, nenapodobitelnou kresbu, barvu a také se snadno udržuje (zvláště s voskovaným povrchem). Lze ho kombinovat s bezpečnostním sklem (horní vsazená deska).

V kuchyni je praktický přípravný stůl na rychlé snídaně a klasický jídelní. K bílé kuchyňské lince skvěle ladí masivní dřevěný nábytek.

Foto: La natura

Komfortně i na židli

Jestliže preferujete jídelnu, volte pohodlné židle – s měkkým polstrováním, vyšší opěrkou a třeba i područkou.

Sedák židle má být pohodlný, snadno udržovatelný, snímatelný a prací. Ideální šířka sedáku je 40 x 40 cm.

Foto: Kratochvíl Parket Profi

Židle vybírejte zároveň se stolem, musí si sednout výškově. Jak to zjistíte? Obecně platí, že sezení má být vysoké 45 cm, aby rovně usazená postava měla stehenní a holenní kosti v pravém úhlu a chodidla byla pohodlně na podlaze.

Opěrák nemá být úplně rovný, ale s mírným prohnutím a svírat úhel 95°.

Počet židlí nemusí odpovídat počtu členů rodiny. Vždy se hodí nějaké židle navíc pro návštěvy.

Foto: Butlers

Všímejte si rovněž stability židle a jak snadno ji lze uchopit, odsunout od stolu a zda nepoškrábe podlahovou krytinu (řešením jsou nalepené filcové podložky).

Preferujte speciální potahové látky z odolných materiálů proti otěru a zátěži. Jsou povrchově upraveny proti skvrnám a tekutinám, snadno se čistí na sucho.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků