Hlavní obsah
 

Jako pavilon plovoucí na vodě, i tak může vypadat hausbót

Pavilon, který se kdesi utrhl a volně pluje po vodě - asi tak lze nejpřesněji popsat hausbót, který navrhli architekti ze španělského ateliéru Mano de Santo a jehož prototyp pomohl vyrobit španělský tým KM Zero Innovation Hub. Jejich dílo zaujme na první pohled svým až nečekaně prostým tvarem a především způsobem, jakým řeší soukromí obyvatel, aniž by je ochuzoval o výhled do všech stran na moře.

 
Jako pavilon plovoucí na vodě, i tak může vypadat hausbót

Hausbót, který někomu může při pohledu z dálky připomínat přepravní kontejner plovoucí po moři, nese název Punta de Mar, což lze velice volně přeložit jako Výběžek pevniny vystupující z moře.

Hausbót má jednoduchý kompaktní tvar, soukromí jeho obyvatel chrání svislé latě po obou stranách. Ty ale zároveň nezabraňují výhledu do všech stran.

Foto: Sergio Belinchón

Architekti při jeho vytváření měli na mysli hned dva cíle. Předně chtěli pro potřeby turistického ruchu nabídnout typ atraktivního příbytku, jehož provoz i výroba budou v souladu se zásadami trvalé udržitelnosti.

Druhou významnou vlastností, na niž se tvůrci zaměřili, je snadná manipulovatelnost.

Prototyp, který je zatím vytvořen, má sice domovské kotviště ve španělském letovisku Dénia, v provincii Alicante, navržen je ovšem tak, aby jej bylo možné snadno a rychle přesunout, třeba i po silnici, kamkoli jinam, anebo odvléci po vodě.

Třetím, neméně důležitým cílem bylo nabídnout uživatelům plně moderní prostředí, s nímž lze komunikovat stejně jako s chytrou domácností, tj. pomocí aplikace v telefonu či tabletu.

Autoři hausbót navrhli tak, aby nabídl trvale udržitelný příbytek zejména pro potřeby turistů.

Foto: Sergio Belinchón

Příbytek, jenž má dohromady plochu 74 m², předpokládá obývání dvojicí osob a je rozdělen do dvou úrovní. Jeho zařízení architekti záměrně volili minimalistické, aby nic nerušilo obyvatele od vnímání všudypřítomného moře.

Díky speciálně navržené fasádě z na výšku orientovaných latí je totiž vidět do všech stran a člověk tak má pocit, jako by byl zcela sám uprostřed moře.

Hausbót je navržen tak, aby jej bylo možné snadno přepravovat jak po vodě (vlečením), tak po souši (kamionem).

Foto: Sergio Belinchón

Spodní paluba má plochu 40 m², je zde koupelna, noční zóna a chráněná terasa, jež je s interiérem propojena posuvnými skleněnými dveřmi.

Horní paluba slouží ke slunění a k užívání si moře. Měří 34 m² a právě tohle je místo, které má každého návštěvníka nejvíce nadchnout. Obě paluby mají vlastní osvětlení a na obě je rozvedena reprodukovaná hudba.

Horní paluba je místem, kde si člověk za hezkého počasí užije pobyt na hausbótu nejlépe.

Foto: Sergio Belinchón

Zábradlí s výpletem z provazu. Architekti navrhli hausbót tak, aby odpovídal požadavkům na trvalou udržitelnost. Volbu materiálů tomu samozřejmě přizpůsobili.

Foto: Sergio Belinchón

Veškeré zařízení hausbótu má podobu modulů, které pracují na principu plug&go. Obytná část hausbótu spočívá na pontonu, v němž jsou zabudované nádrže s pitnou vodou, šedou vodou i užitkovou a příslušná čerpadla k nim.

Teplotní komfort interiéru zaručuje především přirozená cirkulace teplého a chladného vzduchu, ale v případě potřeby také klimatizace.

Na první palubě je obytný prostor určený především k nocování a koupelna.

Foto: Sergio Belinchón

Aby byl zážitek obyvatel hausbótu opravdu dokonalý, mají možnost jeho funkce ovládat pomocí aplikace. Nastaví si tak nejen míru osvětlení, ale i hlasitost reprodukované hudby, intenzitu klimatizace, aromat atd.

Interiér je propojen s terasou pouze skleněnými posuvnými dveřmi.

Foto: Sergio Belinchón

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků