Hlavní obsah
Klika díky absenci rozety a materiálu, z něhož je vyrobená, dokonale ladí s dveřmi. Foto: M&T (2x)

I u kliky záleží na materiálu a vzhledu

Kliky jsou často ozdobou celých dveří a tím také interiéru. Jejich vzhled a materiál, z něhož jsou vyrobené, by neměly ve spojení s dveřmi a zařízením působit rušivě. Dveřní kliky musí především při otevírání a zavírání dobře padnout do ruky, a to jak ergonomickým tvarem, tak materiálem, po němž ruka nesklouzne.

Klika díky absenci rozety a materiálu, z něhož je vyrobená, dokonale ladí s dveřmi. Foto: M&T (2x)
I u kliky záleží na materiálu a vzhledu

Domácnostem zařízeným v rustikálním stylu sluší dveře z masivu, a tedy i kliky ze dřeva nebo z kovu, který ladí s odstínem plochy dveří. Zlacené kliky, například s komponenty Swarovski, patří do reprezentativních interiérů.

Luxusní klika s povrchovou úpravou z kolekce Crystal se Swarovski komponenty. Nadčasový design, který dotváří vzhled interiéru. Cena od 3890 Kč.

Foto: Linea Calí

Samotná klika bývá tradičně rovná, výjimku netvoří ani tvar vlnovky. Provedením je častěji plná, někdy perforovaná. Zastoupit ji může méně nápadná otočná koule, kterou kombinujeme s koulí či klikou z druhé strany, případně madlo.

Luxusní štítové kování Cometa. Cena 6552 Kč.

Foto: Kliky-Kování

Typy kování

Štítové kování představuje klasické řešení, kdy je klika umístěna na štítu obdélníkového tvaru. Existují ale i designová provedení nepravidelného tvaru.

Plná klika s hranatou rozetou.

Foto: Linera

Klika Malibu pro moderní dveře ze dřeva i skla. Cena 472 Kč.

Foto: Rogallo

Rozetové kování patří do moderního interiéru, působí lehce a jednoduše. Podle typu dveří, případně prosklení, volíme rozetu kulatou či hranatou. Je-li vyrobena ze stejného materiálu jako dveře, působí nenápadně nebo z čelního pohledu jakoby chybí úplně.

Mosazná klika s kulatou rozetou.

Foto: Linera

Perforovaná klika s hranatou rozetou.

Foto: Linera

Trochu jiné kliky

Kliky posuvných dveří se od těch klasických podstatně liší. Posuvné dveře totiž často zasouváme do celého stavebního pouzdra. Na trhu jsou proto kliky vložené dovnitř, například u tzv. mušle vybíráme z hranatých a oválných tvarů pro varianty dveří dřevěných i celoskleněných.

Decentní kování tzv. mušle na posuvné dveře zastává roli kliky naprosto bez problémů.

Foto: M&T

Dveře můžeme vybavit i elektronickou klikou se zabudovaným blokovacím mechanismem (vhodné mj. pro dveře do pracovny, dílny s nebezpečným nářadím nebo kanceláře).

Jak elektronická klika funguje? Z vnější (vstupní) strany dveří ji aktivujeme zadáním číselného kódu na klávesnici umístěné přímo na klice. Teprve poté lze dveře otevřít. Nezadáme-li platný kód, klikou otočíme naprázdno.

Přímo v elektronické klice je umístěn blokovací mechanismus. Otevře jen po zadání bezpečnostního kódu. Cena 2992 Kč.

Foto: Mult-T-Lock

S rostoucími nároky na bezpečnost se vyvíjí i způsob otevírání dveří. Tzv. čtečka je rozšířena zejména u vstupních dveří, je šikovným zařízením i pro lidi se špatnou motorikou, děti a seniory. Skládá se z programové jednotky s kapacitou na zhruba stovku otisků.

Systém ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem umožňuje odemknout dveře bez použití klíče, stačí jen přiložit prst. Čtečka se ve standardním zápustném provedení instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle dveří.

Díky čtečce otisků prstů si otevřeme i bez klíčů. Cena od 19 000 Kč.

Foto: Next

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků