Hlavní obsah
V novém domě postaveném unikátní moderní technologií, je mladá rodina naprosto spokojená. Foto: Milan Malíček, Právo

Dům bez malty postavili v rekordním čase. Kdykoliv ho mohou zvětšit

Lidé často sní o bydlení v domě se zahradou, ale děsí je doba stavebního procesu, úřední povinnosti kolem, finanční náročnost a spousta jiných těžkostí. My jsme navštívili rodinný dům, který vznikl během rekordních dvou měsíců, aniž by potřeboval maltu. A když budou jeho majitelé chtít, můžou dům kdykoliv zvětšit. A nejen to!

V novém domě postaveném unikátní moderní technologií, je mladá rodina naprosto spokojená. Foto: Milan Malíček, Právo
Dům bez malty postavili v rekordním čase. Kdykoliv ho mohou zvětšit

Dům našich hostitelů vznikl díky unikátnímu konstrukčnímu systému Borabela, jehož základem je důmyslné využití praxe industriálního stavitelství.

Dům tvoří ocelová konstrukce (ocel momentálně dodávaná z Rakouska, zpracovaná na strojích dovezených z Nového Zélandu, výrobní délka profilů o tl. 1,2 až 1,6 mm je až 12 m), vyplněná izolantem a finálními obklady.

Firemní software dokonale propočítal náklady na materiál i jeho rozměry s přesností na milimetry. Pak už jen zbývalo dům sestavit.

Foto: Milan Malíček, Právo

Foto: Milan Malíček, Právo

Dům v nízkoenergetickém standardu poskytl mladé rodině pohodlné a komfortní bydlení. V našem případě šlo o realizaci na klíč.

Systém ale dokáže postavit domy i se sedlovou střechou a v pasivním režimu. (Pozn.: Podobným způsobem byla postavena i olympijská vesnička v Barceloně v roce 1992.)

Obložení lomeného schodiště perfektně ladí s dekorem podlahy a dveří.

Foto: Milan Malíček, Právo

Technologie výstavby na bázi tenkostěnných ocelových konstrukcí má v USA více než 80letou tradici. V Evropě se začala prosazovat v posledních dvaceti letech. Vyniká především stálostí konstrukce a násobně vyšší životností oproti dřevostavbám, zároveň jsou tyto stavby levnější než domy realizované klasickou (mokrou) cestou.

Od projektu k realizaci

Od architektonické studie, která zohlednila veškerá přání majitelů, vznikl návrh a později projekt ve 3D.

Dlažba v přízemí, která schovává podlahové topení, imituje dekor dřeva.

Foto: Milan Malíček, Právo

Jednoznačnou výhodou byl fakt, že software dokázal dokonale propočítat náklady na materiál, také rozměry materiálu s přesností na milimetry a finální, neměnnou celkovou sumu realizace. Způsob této výstavby totiž nezná u nás tak často používané slovo „vícepráce“!

Systém dokáže zpracovat libovolný projekt do posledního detailu, záleží na představivosti klientů.

Vítejte u nás doma!

Tento rodinný dům má pultovou střechu. (Může být ale i s rovnou nebo sedlovou střechou za téměř stejnou cenu.)

Domy se mohou zvětšovat podle přání klienta, ale tento záměr je nutné předem sdělit architektovi a projektantovi pro přípravu projektu. Jediným limitem pro růst domu je pozemek. Rodina obývá tento dům s užitnou plochou 116 m2 necelého půl roku. Zastavěná podlahová plocha je 143 m2.

TV koutek se sedačkou je první ze tří zón hlavního obytného prostoru. Praktický konferenční stolek v bílém lesku dokáže trojnásobně zvětšit svoji plochu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Vcházíme do domu malým čtvercovým zádveřím, z něhož jedny dveře vedou na WC a boční dveře nás zavedou do centrálního prostoru, sdružujícího tři zóny: TV koutek s pohodlnou sedačkou, střední části vévodí velký masivní jídelní stůl pro šest osob a na něj navazuje pracovní ostrůvek a přímá kuchyňská linka. Ve dvou místech – od kuchyňské linky a od jídelního stolu – vedou francouzské dveře na terasu u domu.

Centrální místnost, v níž se decentně prolínají příjemné valéry béžové, různých odstínů hnědé barvy a bílé, má podlahové vytápění skryté pod dlažbou, imitující dekor dřeva. Vertikální žaluzie v kouřovém tónu zvyšují intimitu prostoru.

Vedle kuchyňské linky je místnost sloužící jako spižírna.

Kuchyňská linka příjemně zapadá do barevného přírodního stylu centrálního prostoru. Mezi ostrůvkem a linkou jsou francouzské dveře, vedoucí na terasu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Ve středové části obývacího pokoje je lomené schodiště, obložené dřevem, po němž vystoupíme do prvního patra. Obložení schodiště a dekor všech interiérových dveří jsou ve shodném tónu.

Nahoře se topí stropem

Bílo-růžový pokojíček je přívětivým zázemím pro tříapůlletou holčičku. Sousedí s ložnicí rodičů, kde vládne citlivá kombinace bílé, černé a lila barev.

K ložnici je integrována malá šatna, která se však ještě nepoužívá. (Zajímavost: stavební otvor pro dveře do šatny má místo obložek použitý efektní nástřik pro soklové fasády.)

Přívětivé zázemí pro malou tříapůlletou slečnu.

Foto: Milan Malíček, Právo

Jako velkorysá šatna pro celou rodinu zatím funguje další místnost, která se v budoucnu může proměnit buď v pracovnu, nebo další dětský pokoj.

Optická obložka vstupu do šatny vytvořená soklovým fasádním postřikem.

Foto: Milan Malíček, Právo

Galerie nás dovede do prostorné koupelny obložené svěžími hráškově zelenými obklady kombinovanými s fialovými akcenty, uplatněnými na podlaze. V koupelně je dostatek místa pro WC, pohodlnou vanu, sprchový kout i pračku.

Svěží barevnost rodinné koupelny a dostatečný prostor – to jsou hlavní atributy pro pohodlné hygienické zázemí.

Foto: Milan Malíček, Právo

Topení ve stropě není izolováno koberci ani jinou podlahovou krytinou, což spoří náklady. Ovládá se přímo v místnostech nebo přes počítač (Wi-fi).

Volba pro budoucnost

Majitelé si pochvalují zejména rychlost stavby domu a kvalitu provedení. Ušetřili náklady i na logistice stavebního materiálu pro hrubou stavbu. Skelet pro tento dům byl přivezen na jednom návěsu.

Ložnice rodičů nepotřebuje skříně, celoplošné okno a francouzské dveře kryjí vertikální žaluzie, v oknech jsou i horizontální žaluzie pro dokonalé zatemnění.

Foto: Milan Malíček, Právo

Nová moderní technologie byla manželům sympatická i proto, že nabízí další možnosti – dům je snadno obnovitelný (např. po povodních).

Líbila se jim i finální cena a kvalitní izolace domu, poskytující záruky na nízké náklady vytápění. Průměrná cena za 1 m2 domů postavených tímto systémem na klíč nepřesahuje 19 500 Kč včetně DPH.

Napište nám
Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?
Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Technické údaje

Obvodové stěny: C profil š. 150 mm SGD 350 Zn 275 tloušťky 1,6 mm

 

Příčky: C profily 100 SGD 350 Zn 275 tloušťky 1,6 mm

 

Stropní konstrukce: C profily 254 SGD 350 Zn 275 tloušťky 2,0 mm

 

Obvodové stěny a příčky jsou vyplněny standardní minerální vatou.

 

Stropní konstrukce je rovněž vyplněna zvukovou izolací — minerální vata
120 mm a skladba podlahy je tzv. suchá podlaha s dobrými akustickými
parametry.

 

Fasádní izolace: izolace Fassil 100 mm

 

Fasádní desky Aquapanel dodala firma Knauf.

 

Doba realizace na klíč: 2 měsíce

 

Cena hrubé stavby Borabela je bez základové desky 13 000 Kč/m2 bez DPH

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků