Hlavní obsah
Velikou výhodou domu jsou nádherné výhledy do okolí. Foto: Joe Fletcher

Domu zanořenému do kopce vévodí nekonečný bazén

Když se losangeleský architekt Noah Walker rozhodl postavit si v pohoří nad Beverly Hills dům, našel si parcelu, která byla na samém hřebeni. Přestože plánoval velký dům, chtěl jej zároveň začlenit do okolní krajiny tak, aby na sebe okamžitě nestrhával veškerou pozornost a aby nechal vyniknout okolní přírodu.

Velikou výhodou domu jsou nádherné výhledy do okolí. Foto: Joe Fletcher
Domu zanořenému do kopce vévodí nekonečný bazén

Výsledkem je betonový dům maximálně zanořený do kopce, s bohatým prosklením a pravoúhlým nekonečným bazénem, s výhledem do nádherných údolí.

Na 1,4hektarové parcele bylo na 130 chráněných dubů, které bylo třeba zachovat. S tím architekt neměl žádnou potíž, naopak stromy napomáhají jeho dům ukrýt před zraky okolí. Jeden obzvláště urostlý se pak sklání nad vodou bazénu.

Ze správného úhlu tak vzniká úchvatný obraz, nad nímž by jako nad motivem zajásal nejeden malíř.

Rozložitý dub zrcadlící se na hladině nekonečného bazénu by byl vděčným námětem pro obraz.

Foto: Joe Fletcher

Jeden z největších dubů stojí nejblíže domu a jeho větve se rozkládají nad bazénem.

Foto: Joe Fletcher

Dům je postaven z konstrukčního betonu, přičemž jeho spodní podlaží je z velké části zanořeno do hřebenu kopce. Fasády jsou ale na mnoha místech maximálně otevřené, a tak šeď betonu doplňuje elegantní, nenápadné sklo a černé profily, v nichž je zasazeno.

Aby odlehčili betonovou jednolitost spodního patra, oživili je architekti ze studia Walker Workshop trojúhelníkovým nádvořím.

Nádvoří domu

Foto: Joe Fletcher

Velká část domu je zanořena do hřebene.

Foto: Joe Fletcher

Zanoření stavby do terénu odpovídá opačné uspořádání v interiéru. Ve spodním, klidovém patře jsou umístěny veškeré soukromé pokoje a ložnice s přiléhajícími koupelnami, případně šatnami.

Nechybí společenský pokoj, posilovna a malý kinosál. Relaxační charakter tohoto patra podtrhuje i volba materiálu podlah, které jsou z dubového dřeva. Ze stejného dřeva je pak vyrobeno i mnoho kusů nábytku a obložení na stěnách.

Zejména ve spodním patře protepluje interiér domu spousta dřevěných prvků.

Foto: Joe Fletcher

Místnosti ve spodním patře nabízejí příjemně itnimní atmosféru, dostatek světla zajišťují světlíky ve stropě.

Foto: Joe Fletcher

Také některé ložnice v nižším patře mají nádherné výhledy do kraje.

Foto: Joe Fletcher

Horní patro funguje jako denní zóna, kde se odehrává hlavní společenský život rodiny. Je zde velká kuchyně uspořádaná do písmene U s centrálním ostrůvkem a obývací pokoj propojený s jídelnou. Na stejné úrovni je rovněž parkoviště pro tři vozy. V tomto patře jsou veškeré podlahy leštěného vápence.

Velká kuchyň je umístěna v samostatném bloku. Je v ní dost msíta i na jídelní stůl. Hlavní jídelní stůl je ovšem v obývacím pokoji.

Foto: Joe Fletcher

Hlavní jídelní zóna

Foto: Joe Fletcher

Spodní patro

Foto: Walker Workshop

Horní patro

Foto: Walker Workshop

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků