Hlavní obsah
K hlavním přednostem systému centrálního řízení domácnosti Crestron patří jednoduché, intuitivní ovládání všech funkcí pomocí velkého dotykového panelu (Studio Jasyko). Foto: archiv Studio Jasyko, Právo

Vytvořit doma takový elektronický systém, aby se byt nebo dům dokázal o sebe postarat sám, a přitom by obsluha takového systému byla jednoduchá a intuitivní, není dnes už tvrdým oříškem. Jediným limitujícím prvkem jsou dvě F: finance a fantazie.

K hlavním přednostem systému centrálního řízení domácnosti Crestron patří jednoduché, intuitivní ovládání všech funkcí pomocí velkého dotykového panelu (Studio Jasyko). Foto: archiv Studio Jasyko, Právo
Domácnost se již umí postarat o sebe sama

Zmiňovaný systém nazývají prodejci různě - systém centrálního řízení domácnosti, inteligentní elektroinstalace, řídicí systém domácnosti atd. Vlastně jde o totéž: jsou to systémy propojující elektrická zařízení v bytě tak, aby jejich obsluha byla co nejjednodušší, nejefektivnější a přitom se při běžném provozu domácnosti co nejvíce ušetřilo, především na energiích.

Rozdíl mezi jednotlivými produkty spočívá v jejich technické úrovni, eventuálně v možnostech toho, co jsou schopné zařídit a obsloužit.

Systém propojuje důležitá elektrozařízení

Řídicí systém domácnosti je v ideálním případě schopen propojit tolik elektrických zařízení našeho domova, kolik si řekneme. Mohou to třeba být veškerá svítidla, žaluzie, rolety, markýzy či jiná stínidla, vytápění, zavlažovací systém na zahradě, ale i televize, video, DVD přehrávač, hifi soustava, sauna - prostě cokoliv, co napájí elektřina.

.: Dnes je trendem používat vestavné komponenty (zde reproduktory) při budování audiovideosystému. Rozvedením zvuku a obrazu po celém bytě formou tzv. multiroomu se domácnost zbaví spousty kabelů, ovládačů a nosičů (Studio Jasyko).

Systém má vlastní základnu, s níž majitel komunikuje dálkovým ovládáním nebo dotykovým displejem - v závislosti na úrovni systému, pro který se rozhodl.
Dílčí části systému lze ovládat ještě dalšími ovladači umístěnými tam, kde je to potřeba.

Systém pozná, kdy má zatáhnout žaluzie

Komfort nám řídicí systém poskytuje především tím, že v určité konkrétní situaci, která se v každodenním životě běžně vyskytuje, nemusíme obíhat půl bytu jenom proto, abychom na ni zareagovali spuštěním či zapnutím půl tuctu přístrojů.

Pro představu, vysvitne-li dopoledne sluníčko a začne-li hřát, nemusíme na slunečné straně domu zatahovat rolety či vypínat topení, otevírat, nebo zavírat okna, zapínat a nastavovat klimatizaci - to všechno systém udělá za nás a sám.

Připojená meteorologická stanice, která má neustálý přehled o aktuálním počasí, vyšle signál do základny, která ho vyhodnotí a rozešle příslušné pokyny všem připojeným zařízením. Základna je navíc schopná chování domácnosti pro uvedený příklad modifikovat odlišně v závislosti na tom, jsme-li doma nebo ne.

Nemusíme myslet na zhasínání při odchodu z bytu

Jiným příkladem zvýšení pohodlí může být na první pohled tak banální věc, jakým je odchod posledního člena rodiny z domu. Ten obyčejně obejde všechny místnosti, zkontroluje, zda jsou vypnuté všechny přístroje, zhasnutá všechna světla a eventuálně stáhne topení či klimatizaci na minimum. Pozavírá okna pro případ deště, stáhne rolety, ověří, zda někde neteče voda, atd.

.: Univerzální trojnásobný tlačítkový snímač kombinovaný s rozhraním pro dálkové ovládání s podsvícenými popisovými poli (ABB, Elektro-Praga).

Máme-li domácnost řízenou centrálně, stačí přistoupit k ovladači a stisknout tlačítko „odchod“. Vše se povypíná a nastaví na příslušné hodnoty samo. Navíc - pokud jej necháme tak naprogramovat, v případě vícedenní nepřítomnosti je systém schopen poměrně věrohodně předstírat běžný život rodiny - náhodně svítí v různých místnostech, tu a tam vytáhne a pak zase spustí žaluzie, finesou může být třeba puštěná televize ve večerních hodinách.

Ušetříme naprogramováním centrálního vytápění

„Je známo, že náklady na topení patří ve většině domácností k nejvyšším výdajům. Systém inteligentní elektroinstalace dokáže svému majiteli ušetřit nezanedbatelnou část těchto nákladů,“ upozorňuje ing. Pavel Mony ze společnosti Abb Elektro-Praga, nabízející systémy Ego-n a ABB i-bus.

Jde především o tu část systému, která propojuje obsluhu vytápění, klimatizace, osvětlení a clonících prvků. Vhodně naprogramovanou spoluprací všech těchto zařízení lze dosáhnout nejen toho, že člověk přijde domů vždy do příjemně vytopeného nebo naopak klimatizovaného bytu, ale především toho, že se nikde nesvítí ani netopí zbytečně.

Můžeme být tvůrci modelových scén

Rozhodneme-li se pro sestavení řídicího systému, nejsme zdaleka odkázáni jen na funkce, které nám předprogramoval prodejce (a které s námi eventuálně po určité době provozu systému ještě dolaďuje). Vždy máme možnost projevit se tvůrčím způsobem. Slouží k tomu tzv. scény.

Jejich smyslem je nastavit domácnost nebo její určitou část tak, aby odpovídala aktivitě, která se často opakuje. Scéna nazvaná „televize“ může znamenat, že se v obývacím pokoji pustí televize, stáhnou se žaluzie, ztlumí se světla, a když vše dotáhneme do detailů, postel či gauč (ovládané elektricky) se sklopí přesně do naší oblíbené polohy.

.:Dotykový panel pro ovládání systému ABB i-bus (ABB, Elektro-Praga).

Nezanedbatelnou možnou součástí řídicího systému je rozvedení zvuku a eventuálně i obrazu do všech požadovaných místností. Toto řešení se nazývá multiroom, jeho cílem je nahradit minisystémy a různé jiné lokální zdroje zvuku rozmístěné po bytě jedním centrálním řešením tak, že nás skryté instalace zbaví množství kabelů, ovladačů, přístrojů a CD a jiných hudebních nosičů rozesetých po celém bytě.

Konkrétní podoba a kvalita se bude nepochybně od systému k systému výrazně lišit, ale vždy jde o to, že z centrálního zdroje obrazu a zvuku, tj. televize, videa, DVD přehrávače, hifi věže, rádia či harddisku základny systému, je do každé zvolené místnosti přiveden příslušný signál a tam vyveden do reprodukčního zařízení zvolené kvality.

Tím může být byť jen malinký repráček ve zdi či v podhledu linky, ale i regulérní kvalitní dvojice či větší počet reproduktorů a také různě velký displej pro sledování ať již televize, filmů anebo i obrazu z videokamery před vchodem. Vše pak doplní malé jednoduché ovládání, jímž si dotyčný přímo na místě zvolí, co chce poslouchat nebo sledovat.

Systém je možné připojit k bezpečnostnímu zařízení

Důležitou vlastností řídicího systému je možnost jeho připojení k zabezpečovacímu systému domácnosti, s nímž je v konkrétních situacích schopen spolupracovat. Pokud třeba bezpečnostní systém zaregistruje cizí osobu v bytě, může se celá domácnost začít chovat natolik nápadně a nezvykle, že příslušného zloděje vyleká a ten se místo kradení snaží co nejrychleji zmizet.

Jinou možností, jak řídicí systém přizpůsobit vlastním potřebám, je napojit jej na centrálu, komunikující s rodinou přes mobilní telefon nebo přes internet. Výhodou je nejen to, že máme neustále situaci doma pod kontrolou, ale navíc tak můžeme ušetřit i nemalé částky, které bychom jinak museli platit za zbytečné výjezdy policie, jsme-li připojeni k pultu centrální ochrany.

Počítejme s investicí 350 tisíc korun na rodinný domek

Řídicí systém domácnosti není levný. Jeho předností je ale skutečnost, že funguje jako skládačka. Zákazník si sám podle svých tužeb a finančních možností určí, která zařízení chce propojit a jak složitý a sofistikovaný systém si nechá vytvořit. Jádrem bývá právě část ovládající vytápění, klimatizaci, světla a žaluzie. Ostatní části, obstarávající především komfort, už jsou jen možnou nadstavbou.

„Vezmeme-li si klasický rodinný dům, do něhož máme připravit systém, který bude navazovat na stávající základní zařízení, můžeme počítat s částkou zhruba okolo 350 000 korun. Při vytváření systému pro zcela nový dům se ve standardním případě dostáváme na hodnotu pohybující se kolem 10 % celkové ceny domu.

Je to jen orientační údaj související s rozsahem (ale též luxusem) řízení, tento rozpočet ale obsahuje již část stejně nutné instalace,“ říká ing. Michal Jakubec ze Studia Jasyko, které nabízí systém řízení Crestron určený pro náročnější zákazníky.

Foto: archiv firem Jasyko, Nadop a ABB, Elektro-Praga

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků