Hlavní obsah
Pokoj pro dva bratry: kromě společné pracovní desky sdílejí chlapci i místo na spaní. Z jedné postele se na noc vysunuje pohodlné lůžko. Neutrální krémová barva nábytku podtrhuje harmonický dojem. Barvu doplňků lze sladit podle přání. Foto: Viabel

Do studentského pokoje volte variabilní nábytek s nápadem

Naše dítě povyrostlo a má odlišné nároky a požadavky na svůj pokoj. Je jasné, že nás čeká kompletní výměna nábytku, který má sloužit studentovi i před maturitou.

Pokoj pro dva bratry: kromě společné pracovní desky sdílejí chlapci i místo na spaní. Z jedné postele se na noc vysunuje pohodlné lůžko. Neutrální krémová barva nábytku podtrhuje harmonický dojem. Barvu doplňků lze sladit podle přání. Foto: Viabel
Do studentského pokoje volte variabilní nábytek s nápadem

Co bude potřebovat? Ergonomickou, dobře polohovatelnou židli, velký pracovní stůl s vhodným osvětlením, pohodlnou postel, spoustu úložných prostor a polic na hudební aparaturu, encyklopedie, slovníky a časopisy. Ocení prostornou vestavěnou skříň a společensko-­relaxační koutek pro sebe i přátele.

Rostoucí stoly lze upravit podle potřeby

Dospívající má mít velkou pracovní plochu: místo na počítač, tiskárnu, psací potřeby, studijní materiály, knihy, sešity a hrnek s čajem.

Za ideální se považuje stůl s hloubkou 70–80 cm a délkou 140 cm, protože tam se vše pohodlně vejde.

Na pracovním stole udržíme pořádek díky pořadačům, úložným krabičkám a nástěnnému organizéru.

Foto: Ikea

Výška stolu se pohybuje v rozmezí podle velikosti dítěte od 60–75 cm. Dobrým tipem je rostoucí stůl, který se dá variabilně upravovat, poskytuje bohatý odkládací a úložný prostor, udržuje pořádek a přehled, může se i naklápět, má zaoblené hrany a zajímavé barevné kombinace.

U stolu se nesmí dítě hrbit, ideální je sedět v úhlu 100 až 110°. Klasický vzpřímený sed se už nedoporučuje, meziobratlové ploténky se více zatěžují. Ruce mají volně ležet na stole v pravém úhlu, nikdy se nemají ohýbat v zápěstí.

Na správné pracovní lampě lze nastavit výšku a směr toku umělého světla. Nikdy nesmí dítěti oslňovat oči.

Foto: Ikea

Stůl je v blízkosti denního světla a nechybí pracovní lampa. Vhodná je ta, u níž lze nastavit výšku a směr toku světla. Má několik kloubů a směrovatelné stínítko, světelný zdroj ve výšce, z níž neoslňuje.

Židle s pohyblivým sedákem

Student prosedí za počítačem mnoho hodin a kvalitní kancelářská židle je opravdu důležitá. Zásadní je, aby byla na kolečkách s dostatečně stabilní pětiramennou základnou, měla nastavitelnou opěrku zad, polohovatelné podpěrky na ruce, polohovatelnou výšku sedáku, případně i opěrku hlavy.

Židle Spinalis Basic je vhodná pro děti a menší postavy 120 až 170 cm. Možnost barevné konstrukce nebo provedení chrom, kombinace potahů a výšivky na opěrce. Cena 14 868 Kč.

Foto: Centrum zdravého sezení Spinalis

Vynikající je houpací či otáčecí mechanismus, ale mezi nejlepší patří židle, které v sobě mají zabudovaný tzv. pohyblivý sedák. Ten totiž zajišťuje optimální držení těla při sedu, a to pomocí podvědomé a přirozené práce našich zádových a břišních svalů.

Musíme tak trochu balancovat, měnit polohu, čímž aktivně pracují svaly v oblasti zad, beder a břicha, včetně těch hluboko uložených. Nejde tudíž o pasivní sezení a páteř se nehroutí…

Na nákup židle vezměte potomka s sebou

Zásadou je nakupovat pracovní židli jedině s dítětem. Vyzkouší si tak přímo v prodejně, jak mu pasuje, zda není příliš velká.

Důležité je si připomenout pravidlo pravých úhlů: záda se stehny a stehna s lýtky svírají 90 stupňů. Kvalitní má být i sedák: v přední části zaoblený, nesmí řezat do podkolenních jamek.

Digitální potisk Overface je ideální na nábytek. Přenést lze jakoukoliv grafiku či fotografii. Zde auta ve stylu vintage.

Foto: Trachea

Sedák židle je v optimální výšce, když se dítě sedící ve vzpřímené poloze dotýká nohama podlahy celou ploskou. Zamyslíme se i nad materiálem: snadno čistitelný, barevně zajímavý, prodyšný a na omak příjemný je ta správná volba.

Vsaďte na originalitu a funkčnost

Originální, designově zajímavý, zároveň jednoduchý, funkční, variabilní, případně snadno stohovatelný, skladebný a mobilní – takové má teenager požadavky na nábytek.

Důležitá je praktičnost, možnost přesunout nábytek po místnosti snadno a rychle, mít prostor pro návštěvu, kout na odpočinek.

Program Street zahrnuje psací stůl, police a postel 90/200 cm na kolečkách s brzdou. Nábytek je skladebný, jednoduchý, funkční a variabilní.

Foto: Gazel

Vybíráme tedy jednoduché sestavy, které lze vzájemně kombinovat, nabízejí rozmanité barevné kombinace, jsou přehledné, kvalitní a nadčasové. Kromě pracovní židle a stolu je další dominantou a nezbytností postel.

Nepodceňte postel

Zapomeňme na rozkládací gauč. Potřebujeme samostatné lůžko, velikost klasická – 90/200 cm, s kvalitním polohovacím roštem a matrací. Vše předem vyzkoušíme. Zejména se zaměříme na materiál a složení matrace.

Zvažme, zda jsou pro dítě vhodné syntetické materiály, obvykle jim lépe vyhovují přírodní matrace. Preferujeme bavlnu, ovčí, kokosové nebo lněné rouno, přírodní prodyšný kaučuk.

V případě tuhosti matrace jde o individuální pocit. Děti se ale obvykle přikloní k té měkčí. Úložné prostory se vždy hodí, ale prostor pod postelí se má nechat volný. Vzduch proudí pod lůžkem, kolem těla, netvoří se vlhkost a následně plísně.

Designov čistý studentský pokoj se šatnou, která se nachází za decentními dveřmi. Skryté zárubně Aktive pro otočné dveře a stavební pouzdro Aktive pro posuvné dveře.

Foto: J. A. P.

Dítě chce i další místo na sezení. Malé otočné křesílko, sedací vak či pytel jsou ideální. Skvěle se v nich relaxuje, kamarádi se v nich taky rádi uvelebí.

Úložné prostory

V ideálním případě zvolte vestavěnou skříň vyrobenou na míru. Šetří prostor, je až ke stropu (uložení sezónních věcí), vymyslet si lze počet, velikost a skladbu zásuvek. Protože předměty se spíše množí, než ubývají, je velká šatní skříň opravdu základ.

Výška skříně je obvykle po strop 278 cm, šířka podle prostorových možností. Hloubka u posuvných dveří je 65 cm, na ramínka potřebujeme 55 cm.

Vnitřní uspořádání: stropní police na méně používané věci (batohy, tenisové rakety), dále prostor pro košile a dlouhé šaty: nenechme se odradit tvrzením, že dlouhé nikdy nosit nebude. A nakonec spousta zásuvek: spodní prádlo, šály, trička, svetry, kabelky, společenská obuv.

Když je více místa, vyhraďme část pokoje na malou šatnu, která se schovává za pojízdnými dveřmi. Ty mohou být z bezpečnostního skla, v rozmanitých barvách a potiscích.

V pokojíku student ocení i policové systémy na knihy, pojízdné kontejnery, závěsné knihovničky v blízkosti lůžka, jednoduché noční stolky (stačí deska z tvrzeného skla), police na hudební aparaturu.

Dekorace a nápady

Kreativita, neotřelost, originalita, vyjádření svého já. To vše se promítá do vybavení, zejména v doplňcích. Na trhu je spousta zajímavých obchůdků, kde se lze za přijatelnou cenu vším vybavit.

Originální kousky – sedáky, pytle, taburety, křesílka, do kterých se usadí přátelé. Snadno se přesunují.

Foto: Designville

Ponechme dítěti volnou ruku, i když to nesouzní s naším vkusem. Má právo polepit pokoj plakáty, koupit si další polštář (i když už jich má 5), pověsit na stěnu jiný rámeček s fotkou.

Tip pro rodiče

Interiérové dveře vybírejte zvukově izolační. Patří sem ty, které nabízejí certifikovaný útlum až 34 dB.

Povrch dveří lze přizpůsobit vkusu studenta - barevné sklo, malba, tapeta. Zřejmě se neshodneme s potomkem na jednotném vzhledu dveří, proto mohou mít z každé strany jiný povrch. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků