Hlavní obsah
Zleva: svítidlo Merkur od Ronyho Plesla a police s názvem Všechno co chceš od Jakuba Berdycha Foto: archiv Czech Grand Design

Cenu Designér roku může autorovi vynést bublinové svítidlo nebo lustr s přiznanými žárovkami

Prestižní titul Designér roku - Cenu ministerstva kultury uplynulého roku, si odnese buď Rony Plesl, studio Olgoj Chorchoj nebo Jakub Berdych. Na právě otevřené výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technickém muzeu v Praze se mohou návštěvníci seznámit s prací nominovaných designérů na zisk tohoto prestižního titulu.

Zleva: svítidlo Merkur od Ronyho Plesla a police s názvem Všechno co chceš od Jakuba Berdycha Foto: archiv Czech Grand Design
Cenu Designér roku může autorovi vynést bublinové svítidlo nebo lustr s přiznanými žárovkami

V Praze se představují ty nejlepší designérské kousky roku vybrané porotou Czech Grand Design. Vybírali je konkrétně členové Akademie designu České republiky. Jen jeden designér nebo designérské studio se ale bude pyšnit titulem Czech Grand Designér roku.

Studio Olgoj Chorchoj by mohlo získat titul podruhé

Mezi finalisty nechybí jeden z hitů letošní výstavy Designblok - osvětlení od studia Olgoj Chorchoj (v něm působí Jan Němeček a Michal Froněk, kteří už před několika lety titul Grand Designér roku získali) ve tvaru velikých skleněných bublin. To vzniklo pro značku Bomma.

Značka sama o sobě soutěží v kategorii Výrobce roku s vázami a mísami kdysi navrženými známým sklářským výtvarníkem a designérem Františkem Víznerem.

Stejně jako loni se v seznamu finalistů objevuje také firma TON. Loni se do finále dostala s nábytkem Merano, letos jí mohou titul Výrobce roku vynést kousky jménem Split.

Kolekce svítidel a poklopů TIM od studia Olgoj Chorchoj.

Foto: archiv Czech Grand Designu

Ceny uděluje Akademie designu ČR za mimořádné výkony v celkem jedenácti kategoriích. Vrcholnou je právě Grand Designér roku - Cena Erste Premier, udělovaná absolutnímu vítězi. Ten pak dostane 100 000 Kč na vytvoření trofeje pro vítěze dalšího ročníku soutěže.

Kolekci nábytku Split navrhl pro TON Arik Levy.

Foto: archiv Czech Grand Designu

Loni se titulem pyšnili designéři Michaela Tomišková a sklář Jakub Janďourek ze studia Dechem, kteří byli zvoleni nejlepšími designéry napříč kategoriemi a stali se držiteli titulu Grand Designér roku. [celá zpráva]

Titul získali za vázy a osvětlení inspirované laboratorním sklem. Lonští vítězové tradičně navrhovali trofej pro ty letošní. Cenou pro vítěze je tak letos parfém ve speciální skleněné ampulce.

Loňští vítězové mohou pomoci k titulu Praguekabinetu

Uvedení designéři mohou být částečně oceněni i letos. V kategorii Obchod roku totiž nechybí Praguekabinet a značka Made in Prague, která je nominována za vznik speciálních kolekcí ve spolupráci s českými designéry, mimo jiné i právě se studiem Dechem.

Studio pro značku navrhlo ručně foukané skleněné plastiky Planety. Praguekabinet spolupracuje i s Milanem Pekařem. Ten loni se svou sérií Krystalických váz, kterými důvtipně navázal na starou technologii glazování, postoupil až do finále cen Czech Grand Design v kategorii Designér roku.

Praguekabinet a značka Made in Prague je nominovaná za vznik speciálních kolekcí ve spolupráci s českými designéry. Zaujme třeba výtvarnice Silvie Luběnová neboli maestrokatastrof, která se věnuje ilustraci na porcelán.

Foto: archiv Czech Grand Designu

Výstava Czech Grand Design 2015: Finále, pro kterou vytvořil architekturu Jan Rosický, letos vsadila na netradiční řešení jednotlivých instalací v souladu s trendy a představuje návštěvníkům nejen vybraný objekt, model nebo fotografii, ale i příběh jeho autorů, grafické návrhy nebo proces vzniku. Nechybí ani audiovizuální doprovod.

Zleva: obchod společnosti Nanovo a úložný systém Sequence od Markéty Držmíškové a Petra Háka.

Foto: archiv Czech Grand Designu

K vidění jsou na výstavě vždy práce tří nejlepších z autorských kategorií. Návštěvníci si tak mohou prohlédnout špičku z nominovaných projektů napříč kategoriemi.

Designové kousky budou v Národním technickém muzeu vystaveny až do 1. května 2016.

Porotu okouzlil interiér Cihelny Concept Storu.

Foto: archiv Czech Grand Designu

Vítězové cen budou vyhlášeni 19. března 2016 během tradičního galavečera ve Stavovském divadle. Uděleny budou i ceny Síň slávy a Cena veřejnosti.

Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR (některé kategorie)
Jakub Berdych - police Všechno co chceš (Qubus), svítidlo Hermetik (Qubus)
Olgoj Chorchoj - kolekce svítidel a poklopů TIM (Bomma), kapesní nože Pocket (Mikov)
Rony Plesl - svítidlo Merkur (Preciosa)
Módní designér roku
Chatty - kolekce S/S 2016, Dusty Pictures
Liběna Rochová - kolekce Partitury
Martina Špetlová - kolekce S/S 2016
Designér roku v oblasti šperku
Nastassia Aleinikava & Kateřina Jirsová - kolekce Lost & Found
Belda Factory - kolekce Český ráj
Helena Lukášová - šperky pro kolekci A/W 2015 You Are What You Wish For (Denisa Nová)
Grafický designér roku
Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun - projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990–2010 (vyd. BiggBoss)
Juraj Horváth - projekt TABOOK (spolupráce Jan Čumlivski)
Parallel Practice - projekt Galerie Futura
Fotograf roku
BoysPlayNice - Fotografie Nejen Bistro (Mar.s Architects), Dům pro Markétku (Mjölk architekti), Gran Fierro (Formafatal), Škoda Superb (Dolce Vita), produktové fotografie kolekce brýlí Collection #1 (Nastassia Aleinikava)
Václav Jirásek - Fotografie pro kampaň 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary
Bet Orten - Fotografie kolekce Solitaires (Preciosa)
Obchod roku
Cihelna Concept Store - vznik a celkový koncept obchodu
Nanovo - otevření nového obchodu a jeho celkový koncept
Praguekabinet - značka Made in Prague a vznik speciálních kolekcí ve spolupráci s českými designéry
Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR
Bomma - limitovaná kolekce váz a mís (František Vízner)
Mikov - kolekce kapesních nožů Pocket (Olgoj Chorchoj)
TON - kolekce nábytku Split (Arik Levy)
Objev roku
Markéta Držmíšková a Petr Hák - kolekce porcelánu a úložný systém Sequence
Sofya Samareva - kolekce klobouků (Joelle Boers), kolekce provazových objektů na hlavu (Muslin Brothers)
Michal Strach - diplomová práce Vnitřní prostor

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků