Při rodinném svátečním stolování stačí dodržet pár základních pravidel etikety. Ke stolu usedáme ve svátečním oděvu. Starší osoby sedí v čele stolu, děti po levém boku rodičů.

Spousta dekorací a sladkostí dětem zpříjemní sváteční stolování.

Spousta dekorací a sladkostí dětem zpříjemní sváteční stolování.

FOTO: Kika (4x)

Pečicí forma na hvězdičky, z nichž snadno vyrobíme stromky. Forma o velikosti 21 x 30,5 cm je na 24 hvězdiček. Odolá teplotám do +230 °C, dá se mýt v myčce. Cena 249 Kč.

Pečicí forma na hvězdičky, z nichž snadno vyrobíme stromky. Forma o velikosti 21 x 30,5 cm je na 24 hvězdiček. Odolá teplotám do +230 °C, dá se mýt v myčce. Cena 249 Kč.

FOTO: Tchibo (4x)

Ubrus přesahuje přes okraj stolu 30 cm. Zakrývá nohy stolovníků, případně se dotýká plátěných ubrousků na jejich klínech. Používáme látkové ubrousky, papírové pouze se svátečním dekorem, a to jako podklad při vrstvení talířů, nebo k otření prstů.

Veselé vánoční zvonky na stůl ve tvaru zvířátek. Rozměry 6,5 x] 10 cm. Cena 49 Kč.

Veselé vánoční zvonky na stůl ve tvaru zvířátek. Rozměry 6,5 x 10 cm. Cena 49 Kč.

Adventní vláček z kolekce Začarovaný les. Ve vagónech může být schované překvapení pro děti nebo svíčky. Cena 799 Kč.

Adventní vláček z kolekce Začarovaný les. Ve vagónech může být schované překvapení pro děti nebo svíčky. Cena 799 Kč.

Červenobílý set pro vánoční dekoraci: aromalampa 85 Kč, zvonek 99 Kč, svícen 65 Kč.

Červenobílý set pro vánoční dekoraci: aromalampa 85 Kč, zvonek 99 Kč, svícen 65 Kč.

FOTO: Obi

Velké podkladové talíře leží na stole po celou dobu hodování, nejlépe s ubrouskem na povrchu, aby přikládané talíře necinkaly. Na velký talíř umístíme talíře pro jednotlivé chody, menší talířek či miska s předkrmem pro první chod je navrchu.

Na velký talíř umístíme talíře pro jednotlivé chody, první je navrchu. Sklenice, maximálně 3 pro jednoho stolovníka, umístíme vpravo od talíře.

Na velký talíř umístíme talíře pro jednotlivé chody, první je navrchu. Sklenice, maximálně 3 pro jednoho stolovníka, umístíme vpravo od talíře.

Intimitu svátečního stolování vytvoří svíce a dekorace ladící s jídelní soupravou i s příborem. Talíře Villeroy & Boch od 980 Kč.

Intimitu svátečního stolování vytvoří svíce a dekorace ladící s jídelní soupravou i s příborem. Talíře Villeroy & Boch od 980 Kč.

Sváteční látkový ubrus z kolekce Green Gate. 100% bavlna, rozměr 145 x 250 cm za 1729 Kč.

Sváteční látkový ubrus z kolekce Green Gate. 100% bavlna, rozměr 145 x 250 cm za 1729 Kč.

FOTO: Bellarose.cz

Sklenice stavíme vpravo od talíře, nejblíže je aperitiv, dále sklenice na vodu. Na stůl nepokládáme více než tři sklenice pro jednoho stolovníka.

Ve jménu klasiky: I obyčejný stůl může během několika minut vypadat svátečně. Prostírání za 399 Kč.

Ve jménu klasiky: I obyčejný stůl může během několika minut vypadat svátečně. Prostírání za 399 Kč.

Papírové ubrousky, různé vzory zelená, červená. Cena 49 Kč/30 kusů.

Papírové ubrousky, různé vzory zelená, červená. Cena 49 Kč/30 kusů.

FOTO: Ikea

Stůl ozdobíme různými aranžemi, třeba větvičkami ve váze, dbáme ale na to, aby hodovníkům nepřekážely ve výhledu na ostatní.

Adventní věnec by na stole neměl chybět. Svíčky jsou zdobené plstěnými přívěsky s číslicemi 1 až 4; probarvený vosk červené barvy. Cena za sadu 279 Kč.

Adventní věnec by na stole neměl chybět. Svíčky jsou zdobené plstěnými přívěsky s číslicemi 1 až 4; probarvený vosk červené barvy. Cena za sadu 279 Kč.

Ozdoby vánočního stolu, které jsou k snědku, se stanou hitem. Silikonová forma umožňuje snadné vyjmutí všech dobrot. Každá forma je velká 15 x 25 cm, je odolná vůči teplotám do +230 °C a lze ji mýt v myčce. Cena 299 Kč.

Ozdoby vánočního stolu, které jsou k snědku, se stanou hitem. Silikonová forma umožňuje snadné vyjmutí všech dobrot. Každá forma je velká 15 x 25 cm, je odolná vůči teplotám do +230 °C a lze ji mýt v myčce. Cena 299 Kč.

V dózách je cukroví během večeře v bezpečí. Lze je vkládat jednu do druhé, takže je prázdné snadno uskladníme. Výška 16 cm a 20 cm. V nabídce jsou s motivy srdíček a ledových krystalků nebo s motivy srnek a stromků. Cena za sadu 299 Kč.

V dózách je cukroví během večeře v bezpečí. Lze je vkládat jednu do druhé, takže je prázdné snadno uskladníme. Výška 16 cm a 20 cm. V nabídce jsou s motivy srdíček a ledových krystalků nebo s motivy srnek a stromků. Cena za sadu 299 Kč.

K osvětlení použijeme obyčejné svíčky, aromatické by narušovaly požitek z jídla.