Velká jídelna nám dovolí pořídit si kulatý stůl, kde jsme si všichni „rovni“ a zároveň k sobě máme blízko.

V případě menší místnosti zvolme obdélník v rozměrech 125 x 80 cm určený pro čtyři osoby či velikost 187 x 85 cm, která je vhodná pro šest osob.

Decentní jídelna Stresa v provedení barva lanýžově šedá. Materiál částečný masiv, lakované. Rozměr stolu 190 x 100 cm, v. 77 cm. Cena od 19 999 Kč.

Decentní jídelna Stresa v provedení barva lanýžově šedá. Materiál částečný masiv, lakované. Rozměr stolu 190 x 100 cm, v. 77 cm. Cena od 19 999 Kč.

Ergonomie v centimetrech

Vybavit interiér tak, aby dobře vypadal a byl plně funkční, nemusí být pro laika snadné. Je dobré obrátit se na bytového designéra, který zná rozměry běžných typů nábytku a ví, jaké má nároky na užívání, co vyžaduje prostor. S ním se nám nestane, že při odsunutí židle od stolu narazíme na stěnu nebo neprojdeme pohodlně kolem stolu.

Moderní kulatá lavice Salita. Do sedacích souprav lze objednat různé tuhosti sedáků: měkký, medium, tvrdý.

Moderní kulatá lavice Salita. Do sedacích souprav lze objednat různé tuhosti sedáků: měkký, medium, tvrdý.

FOTO: Woessner (3x)

Co máme vědět před nákupem

Při koupi jídelního stolu pamatujme na pravidlo: na jednu osobu sedící u stolu počítejme s plochou o šířce 60–80 cm a hloubkou 30–35 cm. To je osobní prostor, který při stolování potřebujeme.

Nezapomeneme ani na obslužný střední pás široký až 30 cm, kam patří mísa na salát, dochucovadla, pečivo, váza s květinou.

Jídelna propojená, či samostatná?

Jídelna může být součástí kuchyně, obývacího prostoru, ale i samostatnou místností. Každé pojetí má své plusy i zápory.

O Vánocích se má sejít celá rodina k jednomu stolu. Pro mnoho osob je ideální rozkládací stůl, který pojme i 4 osoby navíc.

O Vánocích se má sejít celá rodina k jednomu stolu. Pro mnoho osob je ideální rozkládací stůl, který pojme i 4 osoby navíc.

FOTO: Ikea

Když je volně propojená, je pro hospodyňku pohodlnější servírování, lépe se jí komunikuje s ostatními členy domácnosti. Otevřený prostor, zejména v případě obývacího pokoje, je ale náročnější zařídit do jednoho stylu. Jsme více limitováni výběrem materiálů a barev, které by k sobě měly ladit (volíme dva odstíny a jednu dřevinu).

Může se stát (ve vícegeneračních domácnostech), že se členové navzájem ruší, proto zvažme, jaké máme zvyklosti. Také počítejme s tím, že kuchyňskou linku, na kterou je vidět ze sedačky, musíme udržovat stále uklizenou a volit výhradně kvalitní spotřebiče s tichým provozem (zejména digestoř).

Jídelní stůl, který je součástí kuchyně, musí stylově, barevně i výběrem materiálu la dit s kuchyňskou sestavou.

Jídelní stůl, který je součástí kuchyně, musí stylově, barevně i výběrem materiálu ladit s kuchyňskou sestavou.

FOTO: Trachea

Materiál na přání

V nabídce je přírodní dřevo, masiv, dýha, ocel, nerez i sklo. Můžeme mít cokoliv, ale vybírejme tak, aby stůl ladil s celkovou koncepcí interiéru a cítili jsme se u něho dobře.

Celoskleněný stůl, ač může jít o designérský kousek, studí do předloktí, vyvolává pocit chladu a spíš se hodí pro konferenční stolky.

Moderní lavice s kovovou podnoží, která ladí se židlemi. Lavice má i polohování opěráků.

Moderní lavice s kovovou podnoží, která ladí se židlemi. Lavice má i polohování opěráků.

Většina z nás preferuje masiv, který dává pocit útulnosti: oblíbený je bělený dub nebo naopak dřevina mořená do tmavších odstínů. Variantou je i upravená MDF deska, která může být částečně vyplněna čirým, matným nebo tónovaným sklem.

Závěsné svítidlo je nejlepší

Nad jídelní stůl rozhodně patří výkonné svítidlo, abychom viděli nejen na pokrm, ale i sebe navzájem. Ideální je závěsný typ s několika zdroji vedle sebe, který přirozeně rozptýlí světlo nad celou plochu jídelního stolu.

Stylová jídelna Castello, jídelní stůl v provedení akácie, š/v/h: 160x76x90 cm, cena od 7999 Kč.

Stylová jídelna Castello, jídelní stůl v provedení akácie, š/v/h: 160x76x90 cm, cena od 7999 Kč.

Odborníci doporučují do jídelny stahovací stropní svítidlo, jež nabízí velký rozsah polohování. Oceníme i stmívač, kdy si intenzitu světla zvolíme podle aktuální nálady a situace.

Správná židle je ta pohodlná

U jídelního stolu trávíme spoustu času, proto musí být židle ve všech směrech příjemná. A to, i když jsme v předklonu nad talířem nebo sedíme vzpřímeně.

Nákup židle by se neměl odehrávat bez vyzkoušení u jídelního stolu (zjistit až doma, že židle nelze zasunout, je vážně problém).

Jídelní lavice jsou praktické do menších místností. Mohou mít kožený potah v kombinaci s dřevinou.

Jídelní lavice jsou praktické do menších místností. Mohou mít kožený potah v kombinaci s dřevinou.

V prodejně také zjistíme, jak se nám se židlí manipuluje. Není příliš těžká? Zvládneme ji snadno odsunout i jednou rukou? Máme ji kde uchopit a má pohodlný sedák? To jsou všechno otázky, na které si ještě před zaplacením nábytku odpovíme.

Pro seniory je určitě ideální židle s opěrkou předloktí, která už připomíná křeslo. Když se posadíme, překontrolujeme, zda máme v sedu chodidla celou plochou na zemi, zda je mezi stehenní a holenní kostí pravý úhel.

Jednoduchá židle One, černá, lehká, dobře se odsunuje od stolu, je stohovatelná stojí 5860 Kč. Jídelní židle Moritz armchair s područkou je velmi pohodlná. Potah má z jemné přírodní kůže, cena činí 10 970 Kč.

Jednoduchá židle One, černá, lehká, dobře se odsunuje od stolu, je stohovatelná stojí 5860 Kč. Jídelní židle Moritz armchair s područkou je velmi pohodlná. Potah má z jemné přírodní kůže, cena činí 10 970 Kč.

FOTO: Ton

Rohové jídelní sestavy

Do panelákových kuchyní jsou praktické rohové jídelní lavice, které ušetří spoustu místa a pohodlně se na nich sedí. Vyrábějí se v zajímavém designu, jsou v různých barevných provedeních, celočalouněné nebo mají kožený potah v kombinaci s dřevinou.

Moderní rohová lavice má obvykle i kovovou podnož, která ladí se židlemi, nabízí polohovací funkce opěráků, různou tuhost sedáků: měkkou, střední, tvrdší.

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: