Přestavba unimobuněk ostravského Projektstudia se povedla natolik, že získala ocenění mezinárodní poroty v prestižní tuzemské architektonické soutěži Grand prix obce architektů.

Ostravští architekti zde uspěli i s dalším projektem, a to s rodinným domem, který navrhli ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Váš ostravský ateliér získal letos dvě ocenění v Grand prix obce architektů, čekali jste to?

Získat najednou hned dvě čestná uznání, to považuji za obrovský úspěch. Jedná se totiž o prestižní ocenění s mezinárodní architektonickou porotou. Musím přiznat, že jsem si tajně na nějakou cenu myslel.

Když přišla zpráva, že jsme ocenění získali, tak zavládla v ateliéru obrovská radost. Jako patriot jsem navíc rád, že jsme tak mohli přispět ke zviditelnění kraje a Ostravy faktickou prací. Za těmito úspěchy stojí tým perfektních lidí a já jsem hrdý, že jsou kolem mě.

Letošní rok byl vůbec pro vás ve znamení cen...

Ano. Získali jsme stavbu roku Ostravy, Grand Prix Moravskoslezského kraje a již zmíněné Grand prix obce architektů. To jsme obdrželi poprvé. Už jednou jsme se o ně ale ucházeli s objektem Bextra na ulici Místecké v Ostravě. Tehdy jsme za něj získali cenu časopisu Architekt a také stavbu roku Ostravy.

Za stavbu Ostravy jsme byli oceněni třikrát, za stavbu Moravskoslezského kraje již pětkrát. Poslední cenu jsme získali v soutěži BEFFA (Building efficiency awards 2014) hned s třemi stavbami a postoupili jsme tak do celorepublikového klání.

Co pro vás tato ocenění znamenají?

Pokoru a závazek.

Jak jste přišli na nápad přetvořit zrovna unimobuňky?

Je mým životním krédem šetřit přírodu a její zdroje. Jako architekt vždy nejdřív rekonstruuji a pak až bourám. Unimobuňky se v areálu lihovaru při prohlídce nabídly samy, ale hlavně zde byl investor, který naslouchal, vyhodnotil a zrealizoval.

V čem bylo využití unimobuněk pro majitele výhodné a zajímavé?

Ušetřili jsme využitím dosavadní konstrukce 30 procent investičních nákladů. Kvalitním projektem pak dalších 20 procent. Investor tak získal reprezentativní prostor za rozumnou cenu a zdarma reklamu.

Na čem pracujete dále?

Projektů je spousta. Firemní sídlo spediční společnosti jako vertikální prostor. Rodinný dům v Malenovicích, který si klade za cíl nenarušit krajinný ráz Beskyd a být ještě víc ekologický, než co jsme dodnes udělali. Nejvíce se ale těším na úpravu jedné romantické části bloků v centru Opavy.

Doděláváme však také rekonstrukci vily na ostravském Landeku a připravujeme rekonstrukci větrného mlýna. Navíc čekáme se ženou miminko, a tak se moc těším, jak se tento nový impuls promítne do mé tvorby.

A kdo vás kromě rodiny dále inspiruje? Máte nějaké vzory z Čech či zahraničí?

Studium je základ. Neustále sleduji nové trendy a snažím se je v našem regionu protlačit. Jednou jsem se rozhodl, že zde zůstanu a Ostravě pomohu. Mezi mé favority v přístupu a přemýšlení patří Rem Koolhaas, kancelář BIG.

Cením si spolupráce a přístupu architekta Josefa Pleskota. Má neskutečný cit a promyšlené koncepce a taky šetří náklady citlivým zapojením a volbou materiálu, což je mi velmi blízké.

Zaregistroval jste v Moravskoslezském kraji nějaké vydařené budovy?

Oceňuji objekt Karoliny jako moderní velkorysé budovy. Líbí se mi úpravy a objekty architekta Pleskota v ostravské Dolní oblasti Vítkovic. Výborné věci dělá také architekt Kamil Mrva.

Mrzí mě velmi, jak dopadl bývalý módní ostravský dům Ostravica -Textilia. Mám také rád věci od Ondřeje Vysloužila a jeho ženy. Jejich rekonstrukce plicní ambulance v historickém objektu je velmi citlivá. Doporučuji návštěvu jen v roli pozorovatele.


Bydlení

12:08

Plánujete rozsáhlou rekonstrukci podkroví nebo jste zrovna ve fázi přípravy projektu nového domu a váháte, zda se rozhodnout pro střešní,...

9:23

Lednice patří k největším a také nejdůležitějším spotřebičům snad v každé domácnosti. A tak bychom při jejím nákupu měli být obzvláště...

6:38

Prohlédněte si neobyčejně luxusní interiér domu, jehož veškerý nábytek je vytvořen z odpadu. Vznikl z běžných spotřebních materiálů...

11:38

Studenti několika norských škol začali používat nevšední dřevěná kulatá křesla. Židle s názvem Rodeo Chair, navržená společnostmi...Komerční sdělení


Zprávy dne

V centru Prahy se zřítilo patro v domě, pět lidí bylo zavaleno Živě

FOTO: Novinky

17. 7. Aktualizováno Pět zavalených lidí vyprošťují hasiči v centru Prahy, kde se zřítilo patro v jednom z rekonstruovaných domů. Tři už jsou v péči záchranné služby. Záchranáři aktivovali traumaplán. Celý článek V centru Prahy se zřítilo patro v domě, pět lidí bylo zavaleno»

Vybrané články

17. 7. Aktualizováno Speciální VIP salonek na ruzyňském letišti, se kterým jsou spojeny nadstandardní služby pro cestující, využilo při svých zahraničních...

17. 7. Aktualizováno Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) by měl vysvětlit, jak se stalo, že se pasáže jeho bakalářské práce shodují se starším...

17. 7. Pražští radní měli v úterý hlasovat o schválení společného podniku pražského dopravního podniku (DPP) a skupiny Penta, což by podle...