Při nákupu koupelnového nábytku se ptáme, zda uvedená cena jednotlivých skříněk, zásuvek a regálů zahrnuje i boxy pro vnitřní uspořádání, tzv. organizéry.

Některé se totiž pořizují zvlášť a mohou cenu za nábytek navýšit o několik set korun. Můžeme je ale k jednotlivým modelovým řadám koupelen dokupovat postupně.

Skříňka i pohodlný sedák - kontejner na kolečkách umístíme podle potřeby. Kontejner se zásuvkou 65x47x43 cm od 11 097 Kč podle vybraného provedení lze doplnit béžovým sedákem z umělé kůže za 1898 Kč.

Skříňka i pohodlný sedák - kontejner na kolečkách umístíme podle potřeby. Kontejner se zásuvkou 65x47x43 cm od 11 097 Kč podle vybraného provedení lze doplnit béžovým sedákem z umělé kůže za 1898 Kč.

FOTO: Jika (3x)

Když máme málo místa...

Výrobci navrhují pro malé koupelny instalaci skříňky pod umyvadlo, takže kryje odpad a zároveň do ní uložíme prací či jiné přípravky.

Plnovýsuvné pojezdy zásuvek umožní snadný přístup ke všemu potřebnému. Zaoblené nábytkové hrany působí jemně a plní i bezpečnostní funkci. Podumyvadlové skříňky v šířkách od 50 do 65 cm a v ceně od 5161 Kč podle rozměru a barvy.

Plnovýsuvné pojezdy zásuvek umožní snadný přístup ke všemu potřebnému. Zaoblené nábytkové hrany působí jemně a plní i bezpečnostní funkci. Podumyvadlové skříňky v šířkách od 50 do 65 cm a v ceně od 5161 Kč podle rozměru a barvy.

Pro montáž skříněk a polic využijeme celou výšku malé koupelny i rohy (pozor ovšem na nosnost stěny!).

Tvarová variabilita koupelnového nábytku je pestrá, pro malé koupelny existují subtilní skříňky se šířkou 60 cm, tzv. umývátka se skříňkou i s konzolou na ručník, kterou můžeme umístit do rohu, k němuž otevíráme dveře.

Umyvadlo posazené na desku podtrhne jednoduchá police s výsuvem (od 6290 Kč).

Umyvadlo posazené na desku podtrhne jednoduchá police s výsuvem (od 6290 Kč).

Nábytek by měl být z výroby ošetřen proti změnám teploty a vlhkosti, např. fóliovaným dřevodekorem imitujícím strukturu dřeva, nebo impregnací, aby se dvířka ani konstrukce nedeformovaly.

Umyvadlo zapuštěné do skříňky tvarově i barevně splývá se skříňkou (od 20 290 Kč).

Umyvadlo zapuštěné do skříňky tvarově i barevně splývá se skříňkou (od 20 290 Kč).

Důležité je také kvalitní kování zajišťující pohodlné otevírání a zavírání skříněk, ať už jde o výsuvy nebo výklopy šetřící při otevření prostor.

Ve zdi domu můžeme vytvořit pro uložení věcí různé niky a falešná okna.

Úzké vysoké modely skříněk vhodně oživují prostor malé koupelny. Rozměry skříňky 50,55 a 60 cm nabízejí kromě velké i jednu skrytou zásuvku. Cena od 7390 Kč.

Úzké vysoké modely skříněk vhodně oživují prostor malé koupelny. Rozměry skříňky 50, 55 a 60 cm nabízejí kromě velké i jednu skrytou zásuvku. Cena od 7390 Kč.

FOTO: Dřevojas (2x)

Nejžádanější styly

Přírodní styl podtrhne koupelnový nábytek nebo obklady v přírodních barvách (zejména hnědé, červené, zlatohnědé, zelené tóny).

Přírodní motivy (květiny, lístky, ptáci) mohou dominovat mezi vzory na nábytku nebo i na obkladech a koupelnových předložkách. Luxusnější výrobky nabízejí skříňky s dvířky ve tvaru kapky či listu.

Čelní plocha koupelnové skříňky zaujme grafikou neposedných klubíček. Zároveň kryje odpad, přičemž umyvadlo vypadá jako její ozdobný vršek. Cena od 8890 Kč.

Čelní plocha koupelnové skříňky zaujme grafikou neposedných klubíček. Zároveň kryje odpad, přičemž umyvadlo vypadá jako její ozdobný vršek. Cena od 8890 Kč.

Romantiku umocní v koupelně secesní styl nábytku, ornamentální prvky, květy, vlnovky, křivky. Secese je charakteristická neobvyklými barevnými odstíny, které jsou ve vzájemné harmonii nebo naopak v kontrastu. Tento styl se dostává opět do módy.

I do malé koupelny můžeme umístit doplňkové skříňky. Komplet umyvadla s výsuvnou skříňkou Jika Tigo o rozměrech 55x37 cm lze pořídit za 8118 Kč.

I do malé koupelny můžeme umístit doplňkové skříňky. Komplet umyvadla s výsuvnou skříňkou Jika Tigo o rozměrech 55x37 cm lze pořídit za 8118 Kč.

Retrovzory 60. až 70. let minulého století jsou svou abstraktností nadčasové a do koupelny vnesou radost a hravost. Kvůli jejich výraznosti ale počítejme s tím, že budou prostoru dominovat. Hodí se především do větších koupelen, nebo alespoň na malé plochy.

Osvětlená police se zrcadlem a místem pro kosmetiku jako součást luxusní koupelny. Zrcadlo od 6490 Kč. Skříňka od 10 290 Kč.

Osvětlená police se zrcadlem a místem pro kosmetiku jako součást luxusní koupelny. Zrcadlo od 6490 Kč. Skříňka od 10 290 Kč

Moderní styl charakterizují jednoduché linie a hladké povrchy, pastelové barvy. Linie umyvadel je klasická obdélníková, někdy oválná. V materiálech dominuje kov a sklo vyvažované imitacemi dřeva.

Slovník pro nákup
Doplňková skříň - skříňka zajišťující dostatek úložného prostoru v koupelně. Zpravidla jde o úzké, vysoké modely. Mohou být ale i nízké, zavěšené v úrovni skříňky s umyvadlem, nebo jako horní skříňka.
Dvojumyvadlo - typ dvou navzájem spojených umyvadel. Mají společnou boční hranu, která vytváří odkládací prostor.
Enosan - speciální moderní lesklý povrch na koupelnové skříňky odolávající vlhkému prostředí.
Galerka - koupelnová závěsná skříňka umístěná zpravidla nad umyvadlem. Obsahuje poličky pro ukládání koupelnových drobností. Čelní plochu tvoří zrcadlo. Může obsahovat osvětlení, elektrickou zásuvku.
Organizér - systém plastových nebo kovových dílců, které rozdělí jednu zásuvku na několik přihrádek. Obsah zásuvky je pak přehlednější.
Skrytá zásuvka - úložný prostor umístěný uvnitř hlavní zásuvky koupelnové skříňky. Naplno tak vynikne povrchová úprava a design čelní plochy.
Soft closing - systém speciálních tlumičů, který je určen pro tiché dovření zásuvek nebo dvířek. Tlumiče dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření.
Spodní skříň - je umístěná pod umyvadlem.
Touch latch - tzv. bezdotykové otevírání. Stačí na dvířka nebo zásuvku pro jejich otevření pouze zatlačit.
Umyvadlo na desku - typ umyvadla posazeného na desce. Žádná jeho část není skryta, vyniknou tak naplno jeho tvary.
Umyvadlo zapuštěné - typ umyvadla, které je z větší části ukryté, zapuštěné v koupelnové skříňce.
Výsuv - systém umožňující plynulý pohyb zásuvky v rámci skříňky, její zasouvání a vysouvání.
Závěsné skříňky - jsou upevněné přes kotvicí systém do zdi.
 Zdroj: Dřevojas