Domácnostem zařízeným v rustikálním stylu sluší dveře z masivu, a tedy i kliky ze dřeva nebo z kovu, který ladí s odstínem plochy dveří. Zlacené kliky, například s komponenty Swarovski, patří do reprezentativních interiérů.

Luxusní klika s povrchovou úpravou z kolekce Crystal se Swarovski komponenty. Nadčasový design, který dotváří vzhled interiéru. Cena od 3890 Kč.

Luxusní klika s povrchovou úpravou z kolekce Crystal se Swarovski komponenty. Nadčasový design, který dotváří vzhled interiéru. Cena od 3890 Kč

FOTO: Linea Calí

Samotná klika bývá tradičně rovná, výjimku netvoří ani tvar vlnovky. Provedením je častěji plná, někdy perforovaná. Zastoupit ji může méně nápadná otočná koule, kterou kombinujeme s koulí či klikou z druhé strany, případně madlo.

Luxusní štítové kování Cometa. Cena 6552 Kč.

Luxusní štítové kování Cometa. Cena 6552 Kč

FOTO: Kliky-Kování

Typy kování

Štítové kování představuje klasické řešení, kdy je klika umístěna na štítu obdélníkového tvaru. Existují ale i designová provedení nepravidelného tvaru.

Plná klika s hranatou rozetou.

Plná klika s hranatou rozetou

FOTO: Linera (3x)

 Klika Malibu pro moderní dveře ze dřeva i skla. Cena 472 Kč.

Klika Malibu pro moderní dveře ze dřeva i skla. Cena 472 Kč

FOTO: Rogallo

Rozetové kování patří do moderního interiéru, působí lehce a jednoduše. Podle typu dveří, případně prosklení, volíme rozetu kulatou či hranatou. Je-li vyrobena ze stejného materiálu jako dveře, působí nenápadně nebo z čelního pohledu jakoby chybí úplně.

Mosazná klika s kulatou rozetou.

Mosazná klika s kulatou rozetou

Perforovaná klika s hranatou rozetou.

Perforovaná klika s hranatou rozetou

Trochu jiné kliky

Kliky posuvných dveří se od těch klasických podstatně liší. Posuvné dveře totiž často zasouváme do celého stavebního pouzdra. Na trhu jsou proto kliky vložené dovnitř, například u tzv. mušle vybíráme z hranatých a oválných tvarů pro varianty dveří dřevěných i celoskleněných.

Decentní kování tzv. mušle na posuvné dveře zastává roli kliky naprosto bez problémů.

Decentní kování tzv. mušle na posuvné dveře zastává roli kliky naprosto bez problémů.

Dveře můžeme vybavit i elektronickou klikou se zabudovaným blokovacím mechanismem (vhodné mj. pro dveře do pracovny, dílny s nebezpečným nářadím nebo kanceláře).

Jak elektronická klika funguje? Z vnější (vstupní) strany dveří ji aktivujeme zadáním číselného kódu na klávesnici umístěné přímo na klice. Teprve poté lze dveře otevřít. Nezadáme-li platný kód, klikou otočíme naprázdno.

Přímo v elektronické klice je umístěn blokovací mechanismus. Otevře jen po zadání bezpečnostního kódu. Cena 2992 Kč.

Přímo v elektronické klice je umístěn blokovací mechanismus. Otevře jen po zadání bezpečnostního kódu. Cena 2992 Kč

FOTO: Mult-T-Lock

S rostoucími nároky na bezpečnost se vyvíjí i způsob otevírání dveří. Tzv. čtečka je rozšířena zejména u vstupních dveří, je šikovným zařízením i pro lidi se špatnou motorikou, děti a seniory. Skládá se z programové jednotky s kapacitou na zhruba stovku otisků.

Systém ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem umožňuje odemknout dveře bez použití klíče, stačí jen přiložit prst. Čtečka se ve standardním zápustném provedení instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle dveří.

Díky čtečce otisků prstů si otevřeme i bez klíčů. Cena od 19 000 Kč.

Díky čtečce otisků prstů si otevřeme i bez klíčů. Cena od 19 000 Kč

FOTO: Next