Z nedávných statistik vyplynulo, že žena za celý život stráví v kuchyni průměrně zhruba 3 roky. Možná nás všechny překvapí, jak je to mnoho! Kdo je kulinář a vaření je mu koníčkem, určitě vylepšuje statistiku směrem nahoru. Je jasné, že kuchyně je prostor velmi vytížený, a měli bychom mu věnovat náležitou pozornost.

Koupě kuchyňské linky patří mezi nejnáročnější a nejdelší. Obecně trvá 2-3 měsíce, než si naskládáme do nové sestavy nádobí a uvaříme první slavnostní oběd. Kuchyň se totiž pečlivě plánuje a počítejme alespoň se třemi návštěvami v kuchyňském studiu, než bude vše podle našich představ. Pak následuje výroba (trvá zhruba měsíc i déle) a naposledy montáž. Pokud máme speciální pracovní desky jako corian, technistone a obklady (sklo, keramické dlaždice apod.), bude sestavení kuchyně časově náročnější.

Pohled do „vnitřností“ moderní kuchyně. Skleněné dózy jsou usazeny v dřevěném pořadači, ve spodní zásuvce jsou talíře uložené do přenosných boxů.

Pohled do „vnitřností“ moderní kuchyně. Skleněné dózy jsou usazeny v dřevěném pořadači, ve spodní zásuvce jsou talíře uložené do přenosných boxů.

FOTO: archiv firmy KUCHYNĚ HANÁK

Jak se nám bude v kuchyni vařit, zjistíme často až v reálném provozu. Není totiž ani tak důležité, z čeho a jakého odstínu jsou kuchyňská dvířka, ale jak chytře jsou navrženy jednotlivé zóny (přípravné, mycí, varné), kolik máme na pracovní desce místa, zda při činnostech zbytečně chaoticky nepobíháme po kuchyni sem a tam.

Někdy se podceňuje i uspořádání všech zásuvek: horních, spodních, rohových. Přitom mít vše po ruce, nic nehledat, mít pořádek znamená také rychleji a radostněji vařit. I když jsou organizéry do zásuvek, otočné koše do rohů dražší položkou, vyplatí se do nich investovat. Jejich cena se pohybuje podle typu provedení od 900 do 2000 Kč.

Skleničky ukládáme do horních skříněk. Tichý a měkký doraz kování, při kterém dvířka nebouchnou ani se neodpruží, jsou příjemným bonusem.

Skleničky ukládáme do horních skříněk. Tichý a měkký doraz kování, při kterém dvířka nebouchnou ani se neodpruží, jsou příjemným bonusem.

FOTO: archiv firmy BLUM

Rychle a s přehledem

Pomůcek při vaření je spousta a je otázkou, jak všechny ty drobné věci přehledně uložit, aniž by ležely na sobě a my ztráceli přehled.

Výbornou pomůckou je vnitřní dělení pomocí tyček různých délek, které lze pořídit podle velikosti zásuvek. Tyčky oddělují třeba dózy s těstovinami, sklenice s pochutinami (hořčice, kečup), takže se při otevření zásuvky neposunují po dně a jsou dobře vidět.

Chytře řešená rohová zásuvka na příbory. Předměty jsou členěné, pevně fixované. Do zásuvky si můžeme dodatečně zakoupit protiskluznou plastovou podložku, kterou lze umývat.

Chytře řešená rohová zásuvka na příbory. Předměty jsou členěné, pevně fixované. Do zásuvky si můžeme dodatečně zakoupit protiskluznou plastovou podložku, kterou lze umývat.

FOTO: archiv firmy BLUM

V nabídce kuchyňských studií jsou i různé mističky, které se skládají a pasují k sobě velikostí. Jsou vhodné na uložení příborů, vařeček, naběraček, nožů (dávají se do gumových drážek), ty malé slouží na zápalky, otvíráky. Mističky mohou být dřevěné, plastové s povrchovou úpravou hliník, nerez. Ze zásuvky je lze snadno vyjmout a některé umýt v myčce nádobí.

Zakoupit je možné i jiné vybavení: plastové boxy na talíře, které je pevně fixují, a zároveň díky úchytům je lze před stolováním pohodlně vyndat na stůl. Speciální boxy mohou mít i kořenky, praktická je i řezačka s navinutou fólií, která slouží k zabalení svačiny pro školáka.

Do rohových skříněk pořídíme otočné karusely ve tvaru ledvinek. Lze je plně vysunout do prostoru a pohodlně bez velkého ohýbání zad vzít potřebný hrnec na vaření.

Do rohových skříněk pořídíme otočné karusely ve tvaru ledvinek. Lze je plně vysunout do prostoru a pohodlně bez velkého ohýbání zad vzít potřebný hrnec na vaření.

FOTO: archiv firmy KUCHYNĚ HANÁK

Velmi praktické jsou otočné karusely určené do spodních rohových skříněk. K nádobí v rohu se těžko dostáváme, a než vyndáme třeba papiňák uložený v zadní části, znamená to přeskládat všechny pánve a hrnce, které jsou před ním. V případě otočného karuselu se dvěma prvky je to jiné. Drátěný karusel (kulatý, půloblouk, ledvinkového typu) pohodlně natočíme tam, kam potřebujeme, a vyndáme nádobí. Karusel může být drátěný nebo s pevnou podložkou.

Výrobci kuchyní posunuli dále i manipulaci se samotnou zásuvkou. Není problém mít skříňky se systémem, který pohyb zásuvek měkce a tiše dovře bez přibouchnutí a odpružení. Oblíbené je i bezúchytové provedení, při kterém dvířka otevřeme pouhým jemným stlačením desky.

Potravinovou alufólii používáme k zabalení potravin poměrně pravidelně. Zde má svoje pevné místo v zásuvce, jednoduše se „dělí“ řezačkou.

Potravinovou alufólii používáme k zabalení potravin poměrně pravidelně. Zde má svoje pevné místo v zásuvce, jednoduše se „dělí“ řezačkou.

FOTO: archiv firmy BLUM

Dřez a odpadkový koš sloužící k uskladnění

Moderní dřez už není jen pouhým škopkem na mytí nádobí, ale má spoustu dalších předností a funkcí. Výrobci ho navrhují jako rozšířenou pracovní plochu, která slouží k vaření, ale i k dočasnému uložení potravin.

Vestavěný koš na tříděný odpad má dvě zásuvky o objemu po 18 l. Koše pojíždějí na kolejnicích, takže jsou rychle a snadno dostupné. Na kuchyňský bioodpad jsou použity kompostovatelné odpadkové koše, které se v přírodě bez problému rozloží.

Vestavěný koš na tříděný odpad má dvě zásuvky o objemu po 18 l. Koše pojíždějí na kolejnicích, takže jsou rychle a snadno dostupné. Na kuchyňský bioodpad jsou použity kompostovatelné odpadkové koše, které se v přírodě bez problému rozloží.

FOTO: archiv firmy BRABANTIA

K dřezu se prodávají různé odkapávací misky s výpustí, sloužící na scezení těstovin, opláchnutí zeleniny, bylinek apod. Misky na míru pasují do drážek dřezu a jsou tak jeho plnou a praktickou součástí.

Domácnost vyprodukuje spoustu odpadu, který je nutné třídit. Klasický koš na všechno už dávno nevyhovuje. V moderní kuchyni potřebujeme výsuvný koš na kolejničkách, ke kterému se snadno dostaneme.

Nerezový jednodřez BBX 160 je malý, ale vyniká praktičností. Má misku s výpustí, která poslouží jako malý dřez pro odložení potravin. Druhá miska, další součást dřezu, slouží mj. na scezení těstovin. Dokoupit lze i plastovou přípravnou desku.

Nerezový jednodřez BBX 160 je malý, ale vyniká praktičností. Má misku s výpustí, která poslouží jako malý dřez pro odložení potravin. Druhá miska, další součást dřezu, slouží mj. na scezení těstovin. Dokoupit lze i plastovou přípravnou desku.

FOTO: archiv firmy FRANKE

Správný koš je dělený a má několik samostatných plastových nádob. Doporučují se koše alespoň se 3 nádobami, které umožňují oddělit papír, plast a směsný odpad od sebe. Koše jsou umístěny po dřezem, praktické je, když jsou z horní části zakryty policí, na kterou můžeme vyskládat čisticí prostředky, výměnné sáčky na odpad apod. Dobrým tipem pro domácnosti jsou speciální odpadkové pytle na kuchyňský bioodpad. Výhodou je, že je lze kompostovat, jsou rozložitelné, šetrné k životnímu prostředí a zároveň pevné, odolné. K dostání jsou v objemu 10, 12 a 18 l od 160 korun.

Sorter Cube 40 je umístěn v dolní části linky pod dřezem a skládá se z několika oddělených plastových košů, které jsou zakryty policí. Ta zabraňuje šíření nepříjemného zápachu a zároveň slouží k uskladnění čisticích prostředků, fólií apod.

Sorter Cube 40 je umístěn v dolní části linky pod dřezem a skládá se z několika oddělených plastových košů, které jsou zakryty policí. Ta zabraňuje šíření nepříjemného zápachu a zároveň slouží k uskladnění čisticích prostředků, fólií apod.

FOTO: archiv firmy FRANKE