Hlavní obsah
Stavba vědeckého a výzkumného centra vyroste za rok podle návrhu architektů Šenbergerová, Šenberger. Foto: Vizualizace ČVUT

Za rok postaví v Buštěhradu centrum ČVUT

České vysoké učení technické (ČVUT) zahájilo stavbu vědeckého a výzkumného centra, které na české půdě nemá obdoby. Hotové by mělo být 4. září 2013. Zaměstnání tady najde na 130 profesorů a studentů z ČVUT. V univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) budou pracovat na inteligentních a ekologicky šetrných domech a jejich vylepšování. Budova centra vyroste ve středočeském Buštěhradu.

Stavba vědeckého a výzkumného centra vyroste za rok podle návrhu architektů Šenbergerová, Šenberger. Foto: Vizualizace ČVUT
Za rok postaví v Buštěhradu centrum ČVUT

Celkové náklady se vyšplhají na 672 miliónů korun. Projekt centra vzniká za podpory Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, celková výše udělené dotace je 672 020 805 korun, z čehož 571 217 685 korun je financováno z Evropského fondu pro regionální rozvoj a 100 803 120 korun ze státního rozpočtu ČR.

„Náklady čistě na stavbu dosahují zhruba do poloviny celkové částky. Zbývající finance budou rozděleny na vybavení laboratoří, přístroje a mzdy pracovníků. Projekt v této podobě končí na konci roku 2014, ale budeme žádat o prodloužení do června 2015. Poté se bude centrum samofinancovat. Již byla s asi dvaceti průmyslovými partnery předjednána budoucí spolupráce, těm bychom prodávali řekněme know-how, využitelné v oblasti stavebnictví,“ vysvětlila Andrea Vondráková z odboru vnějších vztahů ČVUT.

Alternativní technologie a solární panely 

Stavbu samostatného vysokoškolského ústavu, kde na výzkumných aktivitách spojí své síly čtyři fakulty ČVUT, bude realizovat společnost Metrostav. Budova bude z větší části postavena ze dřeva. Pro vytápění se využijí alternativní technologie, například tepelná čerpadla nebo peletky. Kromě toho tady budou i solární ohřev vody, solární panely pro výrobu elektřiny a popínavá zeleň.

„Centrum si můžete představit jako laboratoř pro pasivní, nízkoenergetické domy a další šetrné technologie ze stavebnictví. Chceme se zaměřit také na jednotnou standardizaci, metodiku měření a certifikace, které jsou aktuálně v oblasti výstavby šetrných staveb dosti problémové,“ řekl Vít Kosina, manažer výstavby centra.

Výsledky práce vědců by se měly pozitivně odrazit při budování inteligentních domů z levnějších a takzvaně zelených materiálů, které budou energeticky nenáročné. „Bude se zde zkoumat i zapojení nanomateriálů, odstranění problémů s negativními důsledky, které se objevily například při zateplování budov, rovněž se bude řešit i kvalita vnitřního prostředí v těchto domech a jeho působení na člověka.

Ze spolupráce soukromých stavitelů s unikátním výzkumným centrem by se tak ke koncovému zákazníku měl dostat kvalitní inteligentní dům, se kterým bude spokojený po celý život,“ dodala Vondráková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků