Hlavní obsah
Bečov nad Teplou Foto: Profimedia.cz

Hrad Bečov nad Teplou má nové krovy a střechu za 6,4 miliónu korun

Státní hrad v Bečově nad Teplou prochází postupnou rekonstrukcí. Hotové jsou nové krovy a střecha za zhruba 6,4 miliónů korun. Náročná oprava začala v červenci roku 2008 a trvala do letošního prosince. Peníze na opravu šly z Programu záchrany architektonického dědictví. Informoval o tom Tomáš Wizovský, bečovský kastelán a ředitel územního pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti.

Bečov nad Teplou Foto: Profimedia.cz
Hrad Bečov nad Teplou má nové krovy a střechu za 6,4 miliónu korun

Při rekonstrukci, kterou prováděla stavební firma BOLID-M, zůstala na hradě část staré střechy a povedlo se tak zachovat původní podobu památky, uvedl kastelán.

"Do krovu jsme vložili schránku s rozličnými předměty používanými v současné době, ať to byly mince, tiskoviny a fotografie. Ty by měly budoucím generacím poskytnout zprávy o dnešní době. Mezi nejzajímavější předměty patří například list ručního papíru s podpisy všech manželek prezidentů visegrádské čtyřky, které letos navštívily Bečov," dodal Wizovský.

Gotický hrad tvoří monumentální seskupení kaplové věže, starobylého donjonu, neboli samostatně stojící obranné věže, a spojovacího křídla. Vznikl před polovinou 14. století a v době třicetileté války pozbyl reprezentativní funkci. Bečovský hrad je sice zachován ve vysoce autentické podobě, ale veřejnosti je prozatím nepřístupný. Postupně pokračuje jeho rekonstrukce. "Už jsme udělali třeba konzervaci omítek a v hradní části byla letos dokončena unikátní požární nádrž a hasicí systém za deset miliónů korun," poznamenal Wizovský.

Ocenění EU a relikviář sv. Maura

Projekt konzervace a prezentace Horního hradu v komplexu zámku a hradu v Bečově získal letos v kategorii projekt a výzkum ocenění Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra 2009. Právě v hradní kapli našli 5. listopadu 1985 kriminalisté vzácný románský relikviář sv. Maura ze 13. století, jenž je po korunovačních klenotech považován za druhou nejvýznamnější českou památku.

Po restaurování je od roku 2002 relikviář vystaven v bečovském zámku, který je s hradem součástí bečovského památkového areálu. Nyní je až do konce února umístěn ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků