Hlavní obsah
Manipulace a práce s tvárnicemi Ytong je rychlá, snadná a přesná, navíc bez zbytečného odpadu. Foto: XELLA

Výhody moderních zdicích materiálů

Výhodou dnešní doby je, že si můžeme postavit dům z různých materiálů. Každý z nich má své výhody a hrubá stavba nás vyjde přibližně na stejné peníze.

Manipulace a práce s tvárnicemi Ytong je rychlá, snadná a přesná, navíc bez zbytečného odpadu. Foto: XELLA
Výhody moderních zdicích materiálů

Pálené cihly patří stále k nejpoužívanějším stavebním materiálům. Oblíbené jsou ale také pórobeton, lehký keramický beton, vápenocementové bloky a mnoho dalších.

V porovnání se zděním na maltu znamená použití celoplošného lepidla výraznou úsporu materiálu, a tedy i nákladů.

Foto: KM BETA

Rozdílné náklady na hrubou stavbu se odrazí zejména ve velikosti stavby a síle izolace. Z většiny materiálů postavíme i domy pasivní nebo nízkoenergetické. Právě tyto typy staveb vyžadují mnohem silnější zdivo s přidáním izolace.

Tradiční keramické bloky

U nás patří stále k nejžádanějším stavebním materiálům tradiční pálená cihla ve formě keramických bloků. Takový dům považujeme za bezpečnou investici a bydlení v něm za zdravé a příjemné.

Pálené cihelné bloky regulují teplotu a vlhkost v místnostech a podílejí se i na akustické izolaci. Bloky vyrobené moderními technologiemi jsou pevné, požárně odolné a mají dlouhou životnost, stavba z nich je přesná a rychlá. Současné cihelné bloky jsou duté a pórovité. Vzduch uzavřený v dutinách izoluje teplo, takže se zdivo v zimě pomaleji ochlazuje a v létě se nepřehřívá.

Přírodní pórobeton Ytong se vyrábí ze směsi křemičitého písku, vápna a vody, tj. čistých přírodních surovin.

Foto: XELLA

Podle použití rozlišujeme keramické bloky pro vnější izolační stěny, vnitřní nosné a akustické stěny a pro dělicí příčky. Spojují se buď maltou, nebo montážní pěnou. Hrubá stavba musí přes zimu vymrznout, jinak by se v domě držela vlhkost.

Proč je oblíbený pórobeton

Oblíbeným stavebním materiálem je i pórobeton, známý pod označením Ytong. Ve skutečnosti je to lehčený beton, který využíváme při rekonstrukcích bytových jader nebo podkroví. Také ytong má dobré akustické vlastnosti a je nehořlavý.

Speciální zvukově izolační cihly jsou pevné a mají dobré tepelně akumulační vlastnosti. Zdění je snadné, používá se vápenocementová malta za využití spoje pero + drážka + maltovací kapsa.

Foto: HELUZ

Vyrábí se z přírodních surovin, písku a vápence. Jeho velkou výhodou je možnost recyklace, má i výborné tepelně izolační vlastnosti a vysokou přesnost zdění tenkovrstvou zdicí maltou. Hodí se pro stavbu nízkoenergetických domů.

Z ytongu postavíme celý dům - od sklepa až po střechu. Systém disponuje nepřeberným množstvím zdicích prvků pro obvodové stěny, vnitřní příčky, stropy, střechu či schodiště.

Vápenopískové cihelné bloky

Jako nosné vnitřní i obvodové zdivo a také pro ostatní dělicí i výplňové konstrukce využíváme vápenopískové zdicí prvky. Vyrábějí se ze směsi vápna, křemičitého písku a vody.

Stavební systém Velox se skládá ze štěpkocementových desek, které se vyrábějí vysokotlakým lisováním směsi dřevitých štěpek, cementu a vodního skla.

Foto: HOFFMANN

Díky vysoké objemové hmotnosti jsou pevné v tlaku a mají výborné akumulační i akustické vlastnosti i při menších tloušťkách nosných stěn. Tepelně technické vlastnosti obvodových stěn určuje síla tepelné izolace. Známý je sendvičový systém KMB Sendwix.

Je to vícevrstvý systém složený z několika různých materiálů - vápenopískového zdiva, zateplení a povrchové úpravy na vnitřní i vnější straně konstrukce. Tento systém se hodí i pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních staveb.

Systém ztraceného bednění

Osvědčil se i systém ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, které se vyrábějí vysokotlakým lisováním směsi dřevitých štěpek, cementu a vodního skla, známé pod názvem Velox.

Tvárnice vylisované do potřebných tvarů se na stavbě skládají na sucho vedle sebe a vylévají se betonem. Tak vzniká houževnatá konstrukce s tepelnými i protihlukovými vlastnostmi. Stavění je snadné a rychlé. Stěny silné 37 cm mají dobré tepelně izolační vlastnosti, jsou požárně odolné a stabilní.

Montáž stavebního systému Velox je rychlá a jednoduchá.

Foto: HOFFMANN

Takto postavené domy se špatně přestavují kvůli vertikálnímu spojení betonem od shora dolů. Systém se používá převážně na nosné obvodové i vnitřní stěny a na stropní konstrukce. V budoucnu lze přestavět nenosné příčky v interiéru.

Pro tenkovrstvé zdění potřebujeme broušené pálené zdivo nebo vápenopískové zdivo určené pro zdění na lepidlo nebo pórobeton.

Foto: KM BETA

Lehký keramický beton

Lehké keramické kamenivo neboli Liapor se vyrábí vypalováním přírodních granulovaných jílů. Vznikají tak slinuté keramické perly s vnitřní pórovitou strukturou. V porovnání s normálním betonem má výrazně nižší objemovou hmotnost, takže z něj lze postavit i domy, které by z normálního betonu byly příliš těžké.

K základním vlastnostem liaporu patří pevnost, malá nasákavost, zdravotní nezávadnost, nízká objemová hmotnost a dobré tepelně izolační schopnosti.

Foto: LIAS VINTÍŘOV

Lehčený beton se vyznačuje také nízkou tepelnou vodivostí, vyšší tepelně izolační schopností, má až o 30 % nižší teplotní roztažnost než klasický beton a také dobře zvukově izoluje.

Liapor je lehký granulát vyráběný expandováním přírodního jílu, který je vhodný nejen pro hrubou stavbu.

Foto: LIAS VINTÍŘOV

Betonové tvárnice s polystyrenem

Nejen kvůli dobrým tepelně izolačním vlastnostem nacházejí uplatnění při stavbě domu i betonové tvárnice se zabudovanou, několik centimetrů silnou izolační polystyrenovou vložkou.

Dobré tepelně izolační vlastnosti mají i betonové tvárnice se zabudovanou polystyrenovou vložkou.

Foto: LIAS VINTÍŘOV

Materiál dobře izoluje teplo, vyřešené jsou spáry zdiva bez tepelných mostů s minimální potřebou malty. Svislé styčné spáry tvárnic řeší zámkový spoj bez použití malty. Plusem je i lehká pracnost a také nízká hmotnost jednotlivých prvků.

Novinkou je komín skládající se z nových cihelných komínových tvarovek a osvědčených kvalitních tenkostěnných vložek. Díky tomu nepotřebuje další tepelnou izolaci, je levnější a jeho stavba rychlejší.

Foto: HELUZ

Tloušťka obvodového zdiva je 30 cm.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků