Hlavní obsah
Nový strop i do zdí zasekané elektrické kabely napomohly k proměně místnosti v domě z padesátých let. Foto: Petr Horník, Právo

Jak bydlí módní stylista Kája Pavlíček

Přední český vizážista a módní stylista Kája Pavlíček má už ze své profese rád hezké lidi i věci. Pozná se to u něho doma i v práci – v novém salonu, který nyní dolaďuje. Z pražského bytu v Malešicích to má na žižkovské pracoviště přes kopec jen pár minut.

Nový strop i do zdí zasekané elektrické kabely napomohly k proměně místnosti v domě z padesátých let. Foto: Petr Horník, Právo
Jak bydlí módní stylista Kája Pavlíček

A připouští, že byt mu při současném vytížení vyhovuje. „Pro dva lidi a psa dva plus jedna úplně stačí. Navíc jsem pořád na nějakých akcích nebo v práci.“

To ale neznamená, že by si už v představách „neprojektoval“ bydlení v rodinném domě, v zeleni na kraji Prahy. Představu už má natolik konkrétní, že fotografii jednoho moderního a přízemního domu s rovnou střechou a prosklenými stěnami si vyvěsil i na facebook.

Vizážista a módní stylista Kája Pavlíček

Foto: Petr Horník, Právo

„Vyrůstal jsem až do puberty v Horních Měcholupech. V domě se zahradou, kde rodina žije dodnes. Uvažuji o návratu k tomuto typu bydlení stále více, už proto, že mám rád přírodu.“

Nenápadná pečlivost

Při návštěvě u Káji Pavlíčka si člověk hned ani neuvědomí, kolik práce tu na modernizaci bytu bylo uděláno, ale v každém případě je brzy jasné, že je tady příjemně.

„Rekonstrukce byla jednak zapotřebí, protože to jsou domy z padesátých let, a jednak jsem to chtěl mít precizně. Snažil jsem se tu tak trochu nabourat i stereotypy panelákových bytů, takže jsou například v pokojích nové stropy s bodovým osvětlením. Do stěn jsme nechali zasekat i dráty k televizi, k podsvíceným poličkám a lampičkám na stěně.

Pravda, zedníkovi se klasicky při tom podařilo probourat k sousedovi, takže jsme museli příčku celou dozdít. V ložnici je položená podlaha z opravdu masivních fošen. Bylo to nákladné, ale za ten příjemný pocit na dotek i na pohled to stojí. Pracná byla rekonstrukce podlahy v obýváku, kde jsme narazili na vrstvu štěrku! To bylo tak příšerné, že jsem myslel, že se tu už do ničeho pouštět nebudu, ale časem mě to zase přešlo.“

Jemné barvy a světlo napomáhají všeobecné pohodě.

Foto: Petr Horník, Právo

Kája Pavlíček také ctí tradiční prvky feng-šuej, a tak tu má po svém zastoupeny i prvky vody a ohně. Neváhal si do bytu pořídit „staroanglický“ elektrický krb vytvářející iluzi světla i tepla z ohně. Na jeho římse mají místo velké vázy s vodou a kameny. Na hladině v době naší návštěvy plavaly bílé květy kopretin.

Atmosféru jako v rodinném domě navozuje i elektrický krb. Jeho římsu zdobí originálně využité vázy.

Foto: Petr Horník, Právo

„Nemám rád záclony a závěsy, které tady navíc považuji za zbytečné. Koukáme do korun vzrostlých stromů a proti slunci jsou na oknech žaluzie. Ale pečlivě jsme volili barvu stěn. V ložnici je to uklidňující přírodní, světle zelená, podle které jsou voleny další doplňky, kterých není ale mnoho. Obývací pokoj je už pestřejší, s více detaily.“

K pečlivému volení detailů a preciznosti byl náš hostitel, jak sám říká, vychován.

Foto: Petr Horník, Právo

„Mamka bývala pánská krejčová, a co si pamatuji, vždycky vylepšovala interiér různými potahy, polštáři a vše obšívala – včetně mě a sestry – podle vzorů z tehdy vzácného časopisu Burda,“ usmívá se Kája Pavlíček při vzpomínce na dětství.

Přírodní tvář

Podobně jako k zařízení bytu náš hostitel přistupuje k vybavení a vyladění kosmetického salonu Mio Faccia – studia krásy a relaxace (kadeřnictví, kosmetika, manikúra, masáže pro ženy i muže), kam rády docházejí jeho kamarádky zpěvačky i, jak říká, klidně třeba prodavačky. („Nepovažuji za správné, abych se zviditelňoval na soukromí známých tváří.“)

„Se spolumajitelkou Jarmilou jsme navrhovali i kadeřnické stolky, kde je také důležitým prvkem dřevo a sklo. Prvek vody zastupuje i akvárium na stěně. Některé květinové aranže od kamaráda floristy Pavla Hrušky jsou i z umělých květin, protože živým by to v některých místech kadeřnictví nesvědčilo. Tapetu vypadající jako obklad z kamínků jsem objevil na jednom interiérovém veletrhu.

Podsvícené police mají také dráty ve zdi, stejně jako televize.

Foto: Petr Horník, Právo

Mám rád hnědou, pískovou, neagresivní barvy. Třeba červenou bych do bytu nechtěl. Možná je to tím mým vztahem k přírodě. Měnil jsem za život různé byty, pobýval jsem i v zahraničí, ale nejsem typ, který by snadno měnil svůj domov za jiný. V tom jsem spíš konzervativnější, i když na druhou stranu mě baví zařizování a budování.“

Umocnění dobrých pocitů

I když Kája Pavlíček umí žít intenzivně svou prací, upozorňuje na to, jaká je škoda, že dnes mnozí jedou na plné pecky, aby vydělávali peníze, a zapomínají odpočívat, relaxovat.

Střídmě a příjemně je od podlahy zařízena ložnice.

Foto: Petr Horník, Právo

„Myslím, že by to mělo být v rovnováze. Vydělat peníze na to, abych mohl relaxovat, to ano. Všechno něco stojí. A myslím, že nastalo období, kdy si lidi uvědomují, že by měli investovat i sami do sebe. Souvisí to i s prázdninovým obdobím. A je důležité dělat to pro sebe, ne kvůli okolí.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Je to podobné jako s tím bydlením. Jak se vyspíte, takový máte celý den. Je dobré dát na své pocity a užívat si dobrou náladu. A umocnit si ji i oblečením, zvolenými barvami a třeba i tím líčením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků