Hlavní obsah
Kuchyň je kreativní prostor s uspořádáním linky do tvaru písmene L a samostatným ostrůvkem. Barevná kombinace – černá a bílá s červenými doplňky. Foto: Jan Handrejch, Právo

Grafička Petra Novotná utekla z bytu do prvorepublikového domu

Prvorepublikový dům v malém městě na Labi působí klidně a nostalgicky. Kolem vzrostlá zahrada, klid, žádný shon. Interiér domu je ale zařízen pro děti a žije to v něm. Konkrétně v kuchyni vznikla inspirativní knížka o vaření, ve které jsou ti nejmenší v hlavní roli.

Kuchyň je kreativní prostor s uspořádáním linky do tvaru písmene L a samostatným ostrůvkem. Barevná kombinace – černá a bílá s červenými doplňky. Foto: Jan Handrejch, Právo
Grafička Petra Novotná utekla z bytu do prvorepublikového domu

Petra Novotná je původní profesí grafička, ale dnes ji více baví focení receptů do kuchařek. Ke krásné a kreativní práci se dostala přes děti. Nejstarší dcerka Linda nebyla zrovna jedlík, a tak Petru napadlo, že jí bude více chutnat, když zkusí vařit obě. Přibraly i mladšího brášku Vojtu a společné vaření si nakonec všichni moc užívali.

Díky tomu vznikla kniha Vaříme s dětmi pro děti, která vyšla v nakladatelství Smartpress. Je plná báječných a netradičních receptů na dětské oslavy, rychlé večeře, pikniky v přírodě a svačinky na výlety. Nejoblíbenější kapitolou jsou tipy na zdravé mlsání, které děti milují. Kniha je přehledná, ingredience běžně dostupné a hlavně – vše je opravdu uvařeno s dětmi.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Z bytu do krásného domu

Petra bydlela s manželem a dvěma malými dětmi v pražském bytě. Nevyhovovala jim velikost ani lokalita, proto se rozhodli vydat jinou cestou. Pořídit si dům se zahradou, kde je více místa na hraní, vaření i odpočinek na čerstvém vzduchu. Zvolili malebné městečko u vody, přiblížili se k babičkám a dnes jsou moc spokojení.

„Prvorepublikový dům má svoji duši, hned se nám zalíbil a neváhali jsme s koupí. Navíc s manželem pracujeme z domu, nepotřebujeme dojíždět, a to rozhodlo,“ vysvětluje Petra.

Vysoký podlažní dům má zhruba 250 m2, spoustu úložného místa a prostoru, kde si každý může realizovat svoje sny, věnovat se koníčkům. Dům prošel částečnou rekonstrukcí, dispozice místností je stále stejná. Ale mají novou střechu, zrenovovali parkety v přízemí, položili nové podlahy do horních pokojů a dřevěným oknům pořídili izolační dvojskla, aby neutíkalo teplo ven.

Volný prostor na chodbě vyplnila domácí horolezecká stěna. Dobrý trénink na chladné dny.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Retro a děti

V přízemí je vstupní šatna, koupelna s toaletou a pracovna. Nechybí samozřejmě kuchyň a obývací pokoj, dvě samostatné místnosti, které na sebe navazují.

Obývací pokoj je velký a prosvětlený díky výklenku, z něhož je od stolu báječný výhled na zahradu.

V obývacím pokoji mají čestné místo na stěně rodinné fotografie dětí v rozmanitém věku.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Nás zaujalo piano, knihovna se spoustou dětských knížek, rodinné fotografie na stěně a malované obrázky od dětí.

„Rádi se na fotky díváme a porovnáváme děti v určitém věku. Hlavně s nejmladším Eduardem, kterému je devět měsíců,“ říká naše hostitelka.

V obývacím pokoji je krásné piano, na které hraje Petra. A brzy se možná přidá i malý Edík, u kterého se začínají projevovat hudební vlohy.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Styl retro v domě reprezentují židle značky Ton, krásné zarámované zrcadlo, stromečkové parkety.

„Nábytek z Ikey míchám s kousky, které mě zaujmou. Máme tři děti a vybavení je samozřejmě podřízeno jim. Zatím nechceme do vybavení tolik investovat,“ vysvětluje Petra a my díky vlastní zkušenosti s fotografem jenom souhlasíme.

Od jídelního stolu je z výklenku báječný výhled do zahrady. Židle značky TON jsou namíchané s běžnou produkcí Ikea.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Jak jen to jde, rodina tráví čas na zahradě o velikosti 800 m2, kde je venkovní kuchyně s grilem, bazén, prostor na hraní pro děti a odpočinkové posezení.

„Zkoušeli jsme pěstovat ovoce a zeleninu, ale není moc času. Mám hlavně bylinky, které ještě čerstvé zpracovávám v kuchyni,“ říká paní domu.

Vůně se line...

Kuchyň je středobodem všeho dění v domě. Tady se kulinaří, povídá, schází se rodina i přátelé. Prostor vyplňuje kuchyňská sestava od prověřené firmy, jejíž uspořádání si Petra navrhla sama.

„Přesně jsem věděla, co chci, a díky velkorysému prostoru jsem si mohla dopřát přípravný ostrůvek. Pod ním mám zásuvky, kolem jsou barové židličky. Na ně si každý, kdo přijde, hned sedne a dělá mi při vaření společnost. Zde i káva chutná nejlépe.“

Petra si moc pochvaluje přípravný ostrůvek se spodními zásuvkami. Kolem jsou barové židle, které nikdy dlouho nezůstanou volné.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Linka je prakticky uspořádaná do tvaru písmene L, nabízí hodně úložného prostoru a barevně tvoří kontrast bílá–černá s doplňky červené. Nádobí a pomůcek na vaření má Petra mnoho, vždy preferuje kvalitu, jednoznačně např. litinové pánve.

Nás zaujal i netradiční vzkazovník – na jedné ze stěn je pás černé tabulové barvy. Sem se zapisuje, co chybí v kuchyni, čas převozu dětí na kroužek a vše kolem organizování rodiny.

Ráj pro děti

Sen každého dítěte – tak vypadá společný pokoj tří potomků. Připomíná vilu Vilekulu Pipi Dlouhé punčochy. Dětem nic nebrání volně se pohybovat v prostoru, mohou snít, být kreativní, užívat si her. V patře totiž vznikl jeden obrovský prostor, který se ještě dále otevírá i vertikálně směrem nahoru.

„Vybourali jsme půdu, udělali novou střechu, zateplili jsme a dětem tak vzniklo velkorysé místo do dalšího patra,“ vysvětluje Petra.

Společný pokoj dětí, který vyzývá k pohybu a hrám. Prostor se po rekonstrukci podkroví otevřel i směrem nahoru pod střechu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Rekonstrukce byla náročná, trvala půl roku, protože vybourat starou podlahu pod střechou, vyvézt suť a odpad dalo zabrat. Proto teď manželé ani další akce v domě neplánují, chtějí si od stavebních prací odpočinout.

Děti mají své soukromé místo na učení i spaní. Až bude dcerka starší, dostane svůj vlastní pokoj a mladší bráškové zůstanou spolu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

V budoucnu je ale pravděpodobně čeká nová fasáda. „Já se jenom těším, že si upravím ložnici. Ráda cvičím jógu a chtěla bych mít i relaxační prostor,“ přiznává Petra Novotná.

Tady jsou děti opravdu prioritou a myslí se hlavně na ně. Mohou si volně hrát, šplhat, nic nezničí.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vánoční přehlídka betlémů na Novinkách

Máte také doma svůj rodinný betlém? Rádi byste se s ním pochlubili? Pošlete nám jeho snímek a třeba i připište příběh, který se k němu váže! Na Štěpána připravujeme článek, v němž ty nejhezčí betlémy rádi představíme. Bude tam i ten váš?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků