Přijali jsme pozvání do Kostelce nad Černými lesy. Městečka, které má svoje charisma, dýchá atmosférou čistého venkova a k sousedům je stále blízko. Prohlédli a nafotili jsme krásný dům ve stylu Provence, v němž se zastavil čas v tom nejlepším slova smyslu.

Dům se sedlovou střechou má příjemnou venkovní terasu s posezením. V blízkosti jsou bylinkové záhony a vzrostlé stromy.

Dům se sedlovou střechou má příjemnou venkovní terasu s posezením. V blízkosti jsou bylinkové záhony a vzrostlé stromy.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Denisa ho s nadšením renovovala, dala mu jedinečnou tvář, ale teď se její život ubírá jiným směrem, a tak je v jednání prodej. Kromě toho plánuje vydat třetí knihu. Po titulech o vaření a kreativních jedlých dárcích – Láskominy a Láska prochází kuchyní – ji láká téma proměn v bydlení.

Ve vstupní prosklené verandě přesazuje kytky, tvoří aranže a fotí. A ve volných chvilkách odpočívá a setkává se s přáteli.

Ve vstupní prosklené verandě přesazuje kytky, tvoří aranže a fotí. A ve volných chvilkách odpočívá a setkává se s přáteli.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Příběh jednoho domu

Denisa Bartošová zakoupila kamenný dům zhruba před deseti lety. Byl po částečné rekonstrukci, ale protože ji oslovil, neváhala s nabídkou a rozhodla se ho dále zvelebovat.

„Ne všechny zásahy předešlých majitelů byly šťastné. Dávala jsem do pořádku různé technické nedostatky, měnila podlahy, okna,“ říká naše hostitelka.

Designérka Denisa Bartošová

Designérka Denisa Bartošová

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Kromě stavebních vylepšení byl zásadní změnou její přístup – začala respektovat krajinu, preferovala přírodní materiály. Dům dostal masivní dubovou podlahu z velkých prken, která se hodí k venkovskému stylu. Zprovoznila vytápění a založila krásnou zahradu. Okna jsou dřevěná, jak jinak. Starému domu sluší, správně dýchají a vytvářejí příjemné klima v interiéru.

Patrový dům s klasickou sedlovou střechou působí na první pohled nenápadně, ale je poměrně rozlehlý. Užitná plocha je zhruba 198 m2, původní dispozice 7+1 se z praktických důvodů po čase změnila. Denisa totiž zjistila, že dům je příliš velký, dcera jezdí jen na víkend, a proto se rozhodla pro radikální řešení.

Porcelán, staré formy bábovek, cedníky a čajové konvičky jsou starožitné kousky, které mají svoji duši. Ale slouží ke každodennímu používání.

Porcelán, staré formy bábovek, cedníky a čajové konvičky jsou starožitné kousky, které mají svoji duši. Ale slouží ke každodennímu používání.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Nemovitost částečně rozdělila příčkou a vybudovala samostatnou bytovou jednotku 1+1 s krbovými kamny a plnohodnotnou zahrádkou. Dříve tu měla Denisa obchod s dekoracemi, nyní provozuje pouze internetový obchod. S konečným řešením je ale spokojená, protože v původní části, kterou obývá, má komfort v podobě 5+1.

Kuchyň by mohla vyprávět…

Denisa má sice samostatnou pracovnu se stolem, pohodlnými křesly a výhledem na prosklenou verandu, ale nejraději se zdržuje v kuchyni.

V kuchyni má majitelka vše při ruce, pěkně uspořádané na poličkách, zavěšené na háčcích.

V kuchyni má majitelka vše při ruce, pěkně uspořádané na poličkách, zavěšené na háčcích.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„U jídelního stolu dokonce píšu, tady vznikají moje kulinářské nápady, které realizuji u plotny. Na verandě pak přesazuji květiny, fotím a aranžuji dekorace do knih a tisku,“ vysvětluje naše hostitelka. Znát ji můžeme z oblíbeného časopisu Krásný venkov, kde učí čtenáře mj. stáhnout a připravit králíka nebo uvařit výtečnou slepičí polévku.

Kuchyň byla původně jinde, ale tady je větší prostor a báječný výhled do krajiny. Korpus sestavy je z větší části Ikea, ale s pomocí truhláře ji proměnila podle svých představ.

Kuchyňská sestava má korpus z IKEA, ale jsou vyměněná dvířka, nový je i ostrůvek.

Kuchyňská sestava má korpus z Ikea, ale jsou vyměněná dvířka, nový je i ostrůvek.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„Nechala jsem přidělat jiná dvířka, a navíc přidala ostrůvek. Mám ráda, když je zařízení variabilní a v domě stojí rychle. Čekat tři měsíce, než se něco vyrobí, se mi nechce,“ přiznává Denisa.

Zatopit a bydlet

Kamenný dům má zdi silné 70 cm a je bez dodatečného zateplení. To ale nikterak nevadí, protože je vyhříván důmyslným topným systémem.

Do pracovny vstupuje denní světlo z verandy. Na křeslech nejčastěji odpočívají čtyřnozí mazlíci.

Do pracovny vstupuje denní světlo z verandy. Na křeslech nejčastěji odpočívají čtyřnozí mazlíci.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

„V Kostelci není plyn, ale mám komín napojený na krbovou vložku s teplovodním rozvodem s čerpadlem,“ vysvětluje majitelka. Vytopí pohodlně celý dům, teplo jde i do samostatné bytové jednotky, kde je navíc možné přitápět krbovými kamny. Kotel se vyhřívá kůrovými briketami, není starost se štípáním dřeva, jde o čistý, ekologický provoz.

Pracovní stůl Denisa příliš často nevyužívá. Nejraději se zdržuje v kuchyni, kde i píše a připravuje návrhy na proměny interiérového bydlení.

Pracovní stůl Denisa příliš často nevyužívá. Nejraději se zdržuje v kuchyni, kde i píše a připravuje návrhy na proměny interiérového bydlení.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Jejím snem je mít i kamna s troubou. Ne jako hlavní zdroj vytápění, ale vedlejší. „Přijde mi geniální, když člověk topí, a ještě u toho peče. Tak to bývalo běžné. Kuchyň a její atmosféru miluju, a chtěla bych to dělat stejně,“ říká s úsměvem.

Ve stylu Provence

Kreativita a energie Denisy je znát v každé místnosti. Stěny jsou barevné, ladí s textiliemi, které si sama šije. Málokdy koupí již tzv. hotový nábytek, preferuje bazary a kousky, jež sama dotvoří: natře dřevo, vymaluje stěny, vymění čelní dvířka nábytku za jiná, zakoupí nápadité úchytky, ušije závěsy, přehozy.

Starý kamenný dům je rozlehlý, ale přitom útulný. Převládají pastelové odstíny – bílá, šedá a krémová, nechybí romantické dekorace.

Starý kamenný dům je rozlehlý, ale přitom útulný. Převládají pastelové odstíny – bílá, šedá a krémová, nechybí romantické dekorace.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Preferuje jednoduchost a přírodní materiály. Hledá inspiraci ve francouzském venkovu. A tak je její dům útulný, vkusně romantický, v němž mají výsadní místo květiny. Převládají jemné pastelové odstíny – bílá, krémová, smetanová a šedá.

V ložnici zvolila světle modrou, která zklidňuje a přivádí ke snění. V odpočinkovém koutku najdeme spoustu knih, květin a zrenovovaný starý nábytek.

V ložnici zvolila světle modrou, která zklidňuje a přivádí ke snění. V odpočinkovém koutku najdeme spoustu knih, květin a zrenovovaný starý nábytek.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Typický je rustikální styl nábytku z masivního dřeva, často běleného nebo lakovaného s nádechem patiny. Důležitý je detail: prošívané tkaniny s květinovým vzorkem, polštářky, přehozy přes pohovky, vzdušné záclony, svícny a lampy z mosazi, tepaný kov, porcelánové dekorace, plechové obaly na květináče a samozřejmě levandule.