Hlavní obsah
Porsche 911 GT3 (2013) - jinak než s PDK tento model nedostanete. Foto: Porsche

Více než dvě třetiny nových vozů Porsche mají automatickou převodovku

Porsche uvádí, že více než dvě třetiny vozů z celkové produkce jsou vybaveny převodovkou PDK. Trend je podle německé automobilky stále stoupající, některé modely si bez automatické převodovky ani nepořídíte.

Porsche 911 GT3 (2013) - jinak než s PDK tento model nedostanete. Foto: Porsche
Více než dvě třetiny nových vozů Porsche mají automatickou převodovku

Automobilka Porsche dosud i pro nejvýkonnější verze legendární 911 nabízela manuální převodovku, mezi supersporty unikátní - podobně výkonné Ferrari či Lamborghini jste s manuální převodovkou neměli šanci pořídit. S tím je však konec, nová 911 GT3 je k dostání výhradně s automatem. Stále více modelů stuttgartského výrobce je nabízeno pouze se samočinnou převodovkou; manuál nyní dostanete už jenom k 911 (ovšem ne ke všem verzím) a Caymanu/Boxsteru.

Vzhledem k tomu, že Porsche vyvinulo unikátní manuální sedmistupňovou převodovku, patrně ještě pár let budou mít u některých modelů zákazníci šanci, trend je ale zřejmý: více než dvě třetiny nových prodaných Porsche mají dvouspojkovou automatickou převodovku PDK a toto číslo narůstá.

V osmdesátých letech minulého století byla značka Porsche první, která vyvinula a v závodech použila dvouspojkovou převodovku. Model 926 mimochodem vyhrál 54 závodů. V té době ale elektronika automobilů nebyla na takové úrovni jako nyní, takže o sériové verzi nemohla být řeč.

První byla 911 Carrera v roce 2008

Prvním sériovým vozem Porsche s dvouspojkovou převodovkou byla až o třicet let později 911 Carrera. Ta v roce 2008 dostala dvouspojkovou převodovku PDK (Porsche Doppelkupplung) a vystřídala tak automatickou převodovku Tiptronic. Princip je podobný jako u DSG koncernu Volkswagen (umožňuje řazení bez přerušení tahu motoru, díky použití dvojité spojky je neustále alespoň jedno soukolí v záběru), u sportovních vozů Porsche je ale převodovka technicky odlišná už kvůli tomu, že model 911 má motor vzadu.

Automatické převodovky PDK mají i několik výhod (kratší zpřevodování, nepatrně nižší normovaně naměřenou spotřebu paliva), ty však pro mnoho řidičů nedovedou přebít fakt, že chybí mechanické spojení s motorem. Jistě existuje nemalá skupina řidičů, kteří rádi řadí, jakkoli to PDK umí za pouhých sto milisekund.

Výhodou mechanických převodovek je i možnost sešlápnout spojku v krizové situaci a přerušit tok hnací síly mezi motorem a hnacími hřídeli. Nová verze PDK sice umí zatažením obou „pádel“ odpojit obě spojky, je to však více odtažité než prosté sešlápnutí spojkového pedálu.

Anketa
Jakou převodovku byste si zvolili k Porsche 911?
Mechanickou (7 st.)
51.6 %
Automatickou PDK (7 st.)
48.4 %
Celkem hlasovalo 1259 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků