Hlavní obsah
Koncept sluneční clony. Foto: Bosch

Sluneční clona budoucnosti chrání oči před oslněním, ale ve výhledu nepřekáží

Na veletrhu spotřební elektroniky CES, který se koná od 7. do 10. ledna, ukazuje Bosch nový koncept sluneční clony v autě. Má clonit pouze oči, a nepřekážet v celkovém výhledu.

Koncept sluneční clony. Foto: Bosch
Sluneční clona budoucnosti chrání oči před oslněním, ale ve výhledu nepřekáží

Stačí mít vyšší postavu a nízkou střechu auta a sluneční clona je pro vás prakticky nepoužitelná. Zamezí nejen oslnění sluncem, ale ve velké míře i výhledu, kterého s tloustnoucími A-sloupky nemáte v moderních autech na rozdávání.

Nová studie od Bosche se to snaží řešit. Německé řešení je zhruba stejně velké jako klasická clona, ovšem tvoří ji průhledný LCD panel. Jednotlivé segmenty mají tvar včelí plástve a ztmavnou, pokud jsou mezi paprskem slunečního světla a očima řidiče či spolujezdce. Což na očích vytvoří stín.

Cloněny jsou efektivně jen řidičovy oči.

Foto: Bosch

Za vším stojí kamera, která monitoruje oči posádky, na druhé straně také senzory, které dávají systému vědět, odkud přesně paprsky slunce míří. Zabalte to všechno do složitého algoritmu reagujícího v reálném čase a máte novou technologii.

Novinka se dokonce na CES dostala mezi nejlepší inovace. Jestli se něčeho takového brzy dočkáme v autech, je těžké odhadovat. Například oči a pohyby řidiče už spoustu nových aut sleduje. A to pro účely aktivního posuzování bdělosti šoféra nebo jako pomocníka asistenčním systémům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků