Hlavní obsah
křížek cestou k Mlýnskému rybníku od Krče Foto: Petr Hejna

Přijíždí pátá generace Sonaty

Na loňském pařížském autosalónu korejská automobilka Hyundai představila pátou generaci vozu střední třídy Sonata, která v letošním roce oslaví dvacáté narozeniny. V těchto dnech novinka, která byla v řadě prvků více přizpůsobena evropským zákazníkům, vstupuje na český trh.

křížek cestou k Mlýnskému rybníku od Krče Foto: Petr Hejna
Přijíždí pátá generace Sonaty

Nová generace oproti svému předchůdci povyrostla do délky o 55 mm na celkových 4800 mm. Prodloužením narostl i rozvor, který nově činí 2730 mm a oproti dosluhující generaci je o 30 mm větší. Interiér proto slibuje více místa pro cestující. Vpředu se podle sdělení automobilky zvětšilo místo na nohy o deset milimetrů, v zadní části v oblasti nohou o 30 milimetrů. Zvětšil se také prostor pro hlavu - o 22 mm vpředu a o 15 mm vzadu. Zavazadlový prostor byl rozšířen na 523 litrů.

V České republice bude Sonata nabízena se dvěma benzínovými a jedním vznětovým motorem. V letošním roce budou na trh uvedeny zážehový čtyřválec o objemu 2,4 litru a později šestiválec o objemu 3,3 l. V roce 2006 pak Sonata vyjede s dvoulitrovým turbodieselem. Na výběr budou šestistupňová manuální převodovka a čtyřstupňový automat. Pro benzínový čtyřválec pak pětistupňový manuál. Motor o obsahu 3,3 l je spojen s pětistupňovou automatickou převodovkou H-matic.

Dynamic a Elegance jsou dvě úrovně výbav připravené pro čtyřdveřový sedan. Ve výbavě Dynamic nechybí již zmíněný antiblokovací brzdový systém (ABS) a elektronický rozdělovač brzdné síly (EBD), bezpečnostní vzduchový vak pro řidiče a spolujezdce, boční airbagy u předních sedadel a okenní bezpečnostní vzduchové vaky pro přední a zadní sedadla. Výbava Elegance zahrnuje oproti verzi Dynamic navíc mimo jiné elektronický stabilizační systém (ESP) a brzdový asistent (BA).

Nejlevnější Sonata ve výbavě Dynamic s benzínovým motorem 2,4i a pětistupňovým manuálem přijde na 589 900 korun. Za stejnou motorizaci ve výbavě Elegance zákazník zaplatí o 60 tisíc korun více. Prozatím nejdražší 689 900 korun je Sonata 2,4i se čtyřstupňovým automatem s možností sekvenčního řazení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků