Hlavní obsah
Velorex Foto: Profimedia.cz

Před 90 lety se narodil konstruktér motorové tříkolky Velorex

V České Třebové se 29. června 1924 narodil Mojmír Stránský, vynálezce a konstruktér, který se zapsal do historie jako otec motorové tříkolky Velorex. První vozítko na třech kolech sestrojil spolu s bratrem Františkem v roce 1943.

Velorex Foto: Profimedia.cz
Před 90 lety se narodil konstruktér motorové tříkolky Velorex

Po „káře na ose”, které říkali Oskar, vyrobili ještě několik tříkolek, až do konce války se ale jednalo spíše o experimenty. První malou sérii svých vozítek vyrobili bratři Stránští už v roce 1945.

Na potah namísto původního montérkového plátna začali používat koženku, která se během dalšího čtvrtstoletí stala poznávacím znamením tříkolek jejich konstrukce. Ty se na trhu udržely i přesto, že v době znárodňování průmyslu končil jeden tradiční český výrobce vozidel za druhým. Bratři totiž vozítko začali nabízet jako dopravní prostředek pro invalidy. Samozřejmě ale nemohli působit jako soukromníci a na samém počátku roku 1951 proto vstoupili do Velodružstva v Hradci Králové.

Pod jeho křídly zůstala výroba Velorexu až do listopadu 1971, kdy vznikla poslední ze zhruba 15 tisíc vozítek. Pozdější pokus o čtyřkolovou verzi už ale neuspěl. Možná i proto, že Mojmír Stránský musel v roce 1955 kvůli neshodám s vedením družstvo opustit a s Velorexy už později neměl moc společného. I nadále se ale věnoval technickým vynálezům a vytvořil například úspěšný systém pro úpravu řízení běžného automobilu pro invalidy. Zemřel v červnu 2011 ve věku 87 let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků