Hlavní obsah
Nový řidičský průkaz. Od ledna 2014 bude v ČR platit pouze tento typ Foto: MDČR

Poslední výměna starých řidičských průkazů proběhne letos

Letos proběhne poslední vlna výměn řidičských průkazů, která začala v roce 2009. Jde o průkazy vydané od 1. ledna 2001 až do 30. dubna 2004. Všichni ostatní řidiči již mají nová oprávnění velikosti kreditní karty.

Nový řidičský průkaz. Od ledna 2014 bude v ČR platit pouze tento typ Foto: MDČR
Poslední výměna starých řidičských průkazů proběhne letos

Výměna staršího typu řidičských průkazů, vydaných v období od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004, je bezplatná. Pouze pokud žadatel chce výměnu provést v kratší než dvacetidenní lhůtě (do 5pracovních dnů) je stanoven poplatek 500 korun. Nové řidičské oprávnění je velké jako kreditní karta a v levém horním rohu má logo Evropské unie (viz fotografie).

Výměnu provádí obecní úřady obce s rozšířenou působností (jejich seznam najdete na www.vymentesiridicak.cz) do konce letošního roku. Od ledna 2014 řidič při případné kontrole policisty zaplatí pokutu 1500 až 2500 korun.

Pro letošní výměnu je nutné přinést staré řidičské oprávnění, fotografii průkazového formátu (barevnou nebo černobílou) a příslušnou žádost. V případě, že držitel oprávnění nehodlá řídit vozidlo, může se vzdát řidičského oprávnění. Vzdání se řidičského oprávnění musí písemně oznámit příslušnému obecnímu úřadu.

Další změnou v souvislosti s řidičskými průkazy je, že se skupinou B lze řídit skútry se zdvihovým obsahem do 125 ccm a automatickou převodovkou. [celá zpráva]

Podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Martina Nováka se platnost řidičského průkazu u profesionálů zkracuje z 10 let na pět (aby korespondovala s platností profesního průkazu způsobilosti řízení). „Dále posouvá věk u některých oprávnění – u C a C+E z 18 na 21 let a u D a D+E z 21 let na 24 let,“ uvedl na dotaz Novinek Martin Novák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků