Hlavní obsah

Německý výrobce motocyklů Horex se vrací s přeplňovaným šestiválcem

Horex, tradiční německý výrobce motocyklů, se vrací. A nepřichází s žádným slaboduchým retro strojem. Naopak. Vypiplal technický unikát – o kompaktní šestiválec dopovaný kompresorem. Něco podobného mimochodem chystají i Češi.

Německý výrobce motocyklů Horex se vrací s přeplňovaným šestiválcem

Nejzajímavější motorka současnosti? Bezpochyby Horex VR6 SOHC. A to hlavně díky motoru. Šestiválec o objemu 1200 ccm je přeplňovaný radiálním kompresorem a podle specifikace nabídne od 175 do 200 koní a až 150 Nm. Velikostí se přitom vyrovná čtyřválcům.

Jde o extrémně kompaktní motor s velmi malým rozevřením válců pod úhlem 15° a třemi ventily na válec. Běhají ve třech paralelních řadách, prostřední vačka otevírá zároveň výfukový ventil pro zadní řadu a sací ventil pro první řadu válců. Tento koncept nazývá výrobce Horex TOHC (Triple Overhead Camshaft) a prohlašuje, že ve světě motorek jde o unikátní, patentovanou záležitost. Má pravdu. Sluší se ale dodat, že v automobilovém světě už toto řešení známe z vozů VW.

Neobvyklé sání

Unikátní je i hospodaření se vzduchem. Do motoru proudí přes centrálně umístěné sání. Do kompresoru se pak dostává speciálními kanály v rámu motorky. Je poháněno přímo z klikové hřídele a řízeno centrální jednotkou na vstupu do airboxu, takže nemusí být složitě nastavováno a synchronizováno pro šest samostatných sacích jednotek. Na projektu spolupracovali mimo jiné společnosti Bosch, VW, Weber-Motor, i výzkumné organizace z Fraunhoferu, Spiedelu nebo univerzita z Mnichova.

Rám motorky je hliníkový, vidlice je typu up-side down. Zadní kolo je na jednostranné kyvné vidlici, roztáčí jej bezúdržbovým řemen. Váha stroje bude 240 kg, převodovka manuální šestistupňová, maximální rychlost je elektronicky omezená na 250 km / h.

Cenu čekejte kolem 20 000 eur (cca 550 000 Kč). Výroba má začít v Německu v prvním čtvrtletí roku 2011. Prodeje odstartují na domácím trhu, v Rakousku a ve Švýcarsku, posléze bude stroj k dispozici i ve zbývajících zemích Evropy, v Severní Americe a Japonsku.

V současné době nemá německý Horex na trhu konkurenci. Šestiválec využívá ve svém stroji pouze Honda. V modelu Goldwing ale hřmí motor s protiběžným uspořádáním válců. S šestiválcem prý přijde v dohledné době na trh i BMW.

I Češi chtějí promluvit „šestiválcovým“ jazykem. Ústeckoorlická firma MOTO FGR, před časem deklarovala, že koncem letošního roku ukáže svůj kompaktní šestiválec. Máme se tedy na co těšit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků