Hlavní obsah
Interiér Tesly Model 3 Foto: Tesla

Musk lákal na Autopilota zdarma, kýženou metu tím ale nepřekonal

Americký výrobce elektromobilů Tesla loni zvýšil odbyt o 36 procent na 499 500 aut. Překonal tak odhady analytiků a jen mírně zaostal za plánem spoluzakladatele Elona Muska, který stanovil cíl půlmilionového odbytu. Tesla se v posledních týdnech snažila nalákat zákazníky dobíjením zdarma.

Interiér Tesly Model 3 Foto: Tesla
Musk lákal na Autopilota zdarma, kýženou metu tím ale nepřekonal

Kvůli koronaviru musela Tesla loni na jaře na několik týdnů přerušit provoz ve svém jediném montážním závodě v USA, i proto je tak prudký nárůst odbytu pro firmu velkým úspěchem.

Tesla uvedla, že v období od října do prosince odbyt činil 180 570 vozů. Po prvních devíti měsících loňského roku Tesla ohlásila prodej 318 000 aut na celém světě, přičemž ve třetím čtvrtletí to bylo rekordních 139 300 kusů za tříměsíční období.

V prosinci rozeslal Musk zaměstnancům e-mail, v němž žádal o zintenzivnění výroby. Psal, že problémem je vyšší poptávka, než jakou je Tesla schopna uspokojit. Kalifornský závod ve Fremontu však v prosinci uvedl, že linky pro montáž modelů S a X se od 24. prosince do 11. ledna uzavřou, neboť větší zájem je o menší vozy i menší typy sportovně-užitkových vozidel (SUV).

Musk se snažil v úterý ještě na poslední chvíli nalákat zákazníky, když tweetoval, že zájemci, kteří si auto koupí v posledních třech dnech roku, dostanou od společnosti možnost používat zdarma po dobu tří měsíců zařízení umožňující samořízení, které automobilka sporně nazývá Autopilotem. Nákup tohoto softwaru jinak stojí 10 000 dolarů (214 000 Kč).

Agentura AP napsala, že software nyní testují na veřejných silnicích vybraní zákazníci, kteří ale stále za řízení vozu odpovídají. Tesla tvrdí, že její auta ještě sama jezdit nemohou, a kritici podle AP poukazují na to, že auta Tesly nemají náležité senzory na to, aby bylo možné v samořízených autech zaručit bezpečnost. Fakt, že se Tesle loni nepodařilo splnit prodejní plány, se zřejmě odrazí na hodnotě jejích akcií, poznamenala AP.

Loni akcie Tesly zpevnily zhruba o 700 procent a k 31. prosinci se za každou akcii platilo 705,67 dolaru. Musk je ale zřejmě s ročním výsledkem své firmy spokojen, protože dnes na Twitteru napsal, že je na tým Tesly hrdý.

„Když jsme v Tesle začínali, dával jsem nám (při všem optimismu) desetiprocentní šanci na přežití,” tweetoval.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Tesla na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků