Hlavní obsah
Ford S-max před továrnou v belgickém Genku Foto: Laurent Dubrule., Reuters

Ford v belgické továrně v Genku přestal vyrábět

Americká automobilka Ford Motor tento pátek vyrobila poslední vůz ve své belgické továrně v Genku. O uzavření závodu, který za 50 let vyprodukoval kolem 14 miliónů aut, firma rozhodla ke konci roku 2012, kdy evropský automobilový trh prudce klesal.

Ford S-max před továrnou v belgickém Genku Foto: Laurent Dubrule., Reuters
Ford v belgické továrně v Genku přestal vyrábět

Výrobu aut z Genku převede Ford do Valencie ve Španělsku. Závod zaměstnával zhruba 4000 lidí a jeho uzavření bude stát v celém regionu téměř 12 000 pracovních míst u dodavatelů a dalších firem, odhadla studie univerzity v blízkém Hasseltu.

Posledním vozem, který sjel z montážní linky v Genku, byl velkoprostorový model Galaxy. Vůz byl vyzdoben podpisy zaměstnanců továrny a bude darován na charitu. Po skončení dnešní ranní směny zůstane v továrně ještě několik set zaměstnanců, kteří v příštích měsících rozeberou montážní linky, uvedla agentura Reuters.

V roce 2010 uzavřel německý Opel svůj závod v Antverpách a nyní v Belgii zůstávají už jen dvě automobilové továrny. Jednu má německá Audi v Bruselu, druhý je v Gentu a patří švédské Volvo Cars.

Ford zahájil výrobu v závodě v Genku v roce 1964. Závod se na celkové kapacitě výroby aut v Belgii podílel více než 30 procenty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků