Hlavní obsah
 

Elektrický naháč je konečně na dostřel běžným motorkám

Ta otázka je pokládána samého počátku motorizované přepravy - které auto je nejrychlejší? A která motorka? Pokud jsou vaším šálkem kávy „naháče”, tedy motorky bez kompletní kapotáže, jejich elektrická odnož má nový rychlostní rekord.

 
Elektrický naháč je konečně na dostřel běžným motorkám

Absolutní rychlostní rekordy dnes stanovují stroje postavené s jediným účelem. Všechna ostatní auta či motorky jsou rekordmani „jen” ve svých kategoriích. A třída elektrických naháčů, strojů s odhalenými útrobami, má od soboty nové maximum – 185,103 mph, tedy 297,894 km/h.

To je hodnota světového rekordu, získaná z průměru rychlostí dvou průjezdů tam a zpátky v měřeném kilometru. Takto se rekordy stanovují, aby byl odfiltrován vliv gravitace nebo větru. Nejvyšší naměřená rychlost v jednom z průjezdů byla 312,351 km/h.

Motorka, se kterou byl stanoven tenhle rekord, není produkčním strojem. Vyvinula ji Nottinghamská univerzita a i rekord byl stanoven v Anglii, v Severním Yorkshiru, a to v sobotu 21. září. Jezdcem byl Zef Eisenberg.

Že to není nic moc? Vskutku, dá se koupit elektrický motocykl, který je rychlejší – Lightning LS-218 dosáhl rekordu 347,554 km/h. Jenže to je motorka kapotovaná, která má menší odpor vzduchu.

Pro úplnost, absolutní rychlostní rekord motocyklů má hodnotu 605,697 km/h a v roce 2010 ho stanovil Rocky Robinson se strojem nazvaným Top Oil-Ack Attack, u nějž byl kapotován i jezdec, bylo to takové jednostopé auto. Nejrychlejší silniční sériově vyráběnou motorkou se spalovacím motorem na světě je Kawasaki Ninja H2 s rychlostí 337,064 km/h.

Top Oil-Ack Attack, nejrychlejší motorka na světě. V popředí je vidět kapotáž, v pozadí rám, na nějž se kapotáž připevní.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků