Hlavní obsah
 

BMW má poprvé v historii předokolku, rodinné MPV se ukáže v Ženevě

Mnichovská automobilka BMW začíná připomínat restauraci, ve které vám uvaří desítky jídel, od bavorské vepřové pečeně po čínské kung-pao. Vůbec poprvé v její bezmála stoleté historii přichází na trh model s pohonem předních kol. Jde také o první velkoprostorové vozidlo (MPV) se znáčkem BMW.

 
BMW má poprvé v historii předokolku, rodinné MPV se ukáže v Ženevě

Tříválce, pohon předních kol, velkoprostorový model. Pravověrným fanouškům BMW se při četbě tohoto článku nejspíš orosí čelo. Jenže BMW chce na čím dál víc konkurenčním trhu s automobily vydělávat, a proto začíná připomínat onu restauraci se stovkou pokrmů na jídelním lístku.

Vedle mini automobilů (elektrické i3) dnes mnichovská automobilka vyrábí obrovitá SUV a nově se vrhla i do segmentu rodinných aut.

BMW 2 Active Tourer (2014)

Foto: BMW

BMW řady 2 Active Tourer měří jen 4342 mm, je tedy o trochu delší než fabia kombi. Na šířku měří nejnovější BMW 1800 mm, na výšku 1555 mm. Rozvor náprav je dimenzován bohatě, při hodnotě 2670 mm by si na nedostatek podélného prostoru neměli stěžovat cestující ani ve druhé řadě sedadel.

Mimořádná variabilita, tři motorizace

Zavazadlový prostor má objem 468 až 1510 l. Zadní sedadla jsou posuvná, opěradla sedadel lze sklopit a rozdělit v poměru 40:20:40. Flexibilitu vnitřního prostoru zvyšuje i směrem vpřed sklopné opěradlo sedadla spolujezdce. Takovou variabilitu dosud žádné BMW nenabízelo, svůj podíl na tom má i prostorově méně náročná koncepce s pohonem předních kol.

BMW 2 Active Tourer (2014)

Foto: BMW

Nový model od mnichovské automobilky váží od 1320 až do 1430 kilogramů v závislosti na zvoleném motoru. Zadní náprava je víceprvková ocelová, a jak již bylo řečeno, poháněna jsou přední kola. Později by měly být k dispozici i verze s pohonem všech čtyř kol (4x4).

BMW 2 Active Tourer (2014)

Foto: BMW

V nabídce budou prozatím tři motory, verzi 218i pohání zážehový tříválec 1,5 litru o výkonu 100 kW/136 k a 220 Nm točivého momentu. Vrcholnou verzí při uvedení na trh bude 225i se čtyřválcem 2,0 l o výkonu 170 kW/231 k a 350 Nm. Jediným naftovým motorem je čtyřválcový turbodiesel (verze označená 218d) s výkonem 110 kW/150 k a 330 Nm točivého momentu. S kombinovanou spotřebou 4,1 l/100 km půjde o nejúspornější verzi.

Pro základní motor je k dispozici šestistupňová manuální nebo automatická převodovka s rovněž šesti stupni. Pro nejsilnější benzínový motor je k dispozici výhradně osmistupňový automat, u dieselové verze si můžete vybrat z manuální nebo automatické převodovky (8 rychlostních stupňů).

BMW 2 Active Tourer (2014)

Foto: BMW

Prodejní ceny zatím nebyly oznámeny. Světová premiéra proběhne začátkem března na ženevském autosalonu, první zákazníci se dočkají v polovině roku.

Anketa
Vadí vám, že BMW začalo nabízet modely s pohonem předních kol?
Ano
47.6 %
Ne
52.4 %
Celkem hlasovalo 2105 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků