Hlavní obsah
Android Auto vypadá ve všech autech stejně. Zde jeho domovská obrazovka na displeji Citroënu C3 Elle. Foto: Marek Bednář, Novinky

Android Auto je podle amerického výzkumu bezpečnější než vestavěný infotainment

Nastavit cíl do navigace, někomu zavolat nebo změnit zdroj hudby je v Androidu Auto či Apple CarPlay rychlejší a s menšími nároky na pozornost řidiče - a tedy v souhrnu bezpečnější - než v sériových infotainmentových systémech automobilů. Uvedl to výzkum Nadace dopravní bezpečnosti Americké automobilové asociace.

Android Auto vypadá ve všech autech stejně. Zde jeho domovská obrazovka na displeji Citroënu C3 Elle. Foto: Marek Bednář, Novinky
Android Auto je podle amerického výzkumu bezpečnější než vestavěný infotainment

Americká automobilová asociace, označená AAA (čteno „triple-A”, s autobazary v ČR nemá nic společného) v rámci výzkumu, který prováděla její Nadace dopravní bezpečnosti, zjistila, že používání infotainmentových systémů Android Auto nebo Apple CarPlay je jednodušší a méně odvádí pozornost ve srovnání s vestavěnými systémy aut.

Nativní systémy ve studii zastupovaly Honda Ridgeline, Ford Mustang, Chevrolet Silverado, Kia Optima a Ram 1500. Android Auto byl testován s telefonem LG K7 a Google Pixel 2, Apple CarPlay zprostředkoval iPhone 7.

 Nároky na řidiče při používání infotainmentu
 Android Auto
Apple CarPlay
Nativni systém
Navigace
velmi vysoké
velmi vysoké
velmi vysoké
Telefon
střední
střednívysoké
Zprávy
velmi vysokévysokévelmi vysoké
Audio
střednístřednívysoké
Celkověstřednístřednívelmi vysoké
Zdroj: AAA Foundation for Traffic Safety

Publikovaná studie uvádí rozdíly zejména u náročnosti provádění hovorů. Odvedení pozornosti od řízení je v nativních systémech označeno za „vysoké”. Android Auto a Apple CarPlay byly ohodnoceny „středním” odvedením pozornosti. Zvládnou zahájit hovor o 5 vteřin, tj. 24 % rychleji.

Stejný výsledek získaly systémy i v případě přehrávání hudby či rádia. Nastavování navigace nicméně znamená u všech systémů odvedení pozornosti „velmi vysoké”, a to i přes fakt, že v Androidu Auto a Apple CarPlay je to o 15 vteřin, resp. 31 % rychlejší.

Mitsubishi Eclipse Cross

Foto: Marek Bednář, Novinky

Android Auto a Apple CarPlay „snižují nároky na řidiče ve srovnání s podobnými technologiemi, nabízenými výrobci aut,” říká AAA ve studii. Varuje ale, že i používání těchto systémů může znamenat nebezpečí v důsledku nevěnování pozornosti řízení a že pro komplexnější zadání by neměla ani s nimi být prováděna za jízdy.

„Mobilní” infotainment je váš telefon v každém autě, do kterého sednete

Systémy Android Auto a Apple CarPlay jsou pokročilými způsoby zrcadlení telefonu na displeji vozidla. Potřebujete k nim smartphone s podporovaným operačním systémem a patřičnou aplikaci v telefonu.

Aplikace Android Auto v současnosti není dostupná v českém obchodě Google Play, je potřeba si ji stáhnout mimo obchod. Pak normálně funguje a je i automaticky aktualizována. S tou drobnou nevýhodou, že na vás hovoří zčásti anglicky a zčásti česky.

Opel Insignia Country Tourer

Foto: Kateřina Nevřelová

Výhod je ale mnohem více. Můžete používat navigaci v Mapách Google nebo Waze s jejich špičkovými daty o dopravní situaci a samozřejmě i s uloženými oblíbenými místy. Můžete přehrávat hudbu uloženou v telefonu anebo internetové rádio pomocí aplikace TuneIn.

Co vám Android Auto z důvodu bezpečnosti nedovolí, je brouzdat za jízdy v seznamu kontaktů, v hudbě uložené v telefonu nebo dokonce ve zprávách. Systém zobrazí, že zpráva na Messengeru nebo SMS přišla, ale neukáže vám ji a jediná možnost odpovědi je, že zrovna řídíte.

Vybrat hudbu z knihovny či odpovědět na zprávu je nutné prostřednictvím telefonu, a tedy kvůli tomu zastavit. Cíl do navigace však je možné zadávat hlasem velmi podobně, jako byste měli telefon upevněný v držáku na čelním skle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků