Active City Stop najde využití výhradně v městském provozu, protože funguje pouze do rychlosti 30 km/h. Principem je senzor na předním skle, který měří vzdálenost na základě odraženého světelného paprsku. Frekvence snímání činí 50 snímků za sekundu.

Pokud systém zjistí, že před vámi je stojící či jedoucí vozidlo a vaše rychlost je příliš velká, začne samočinně brzdit, sníží točivý moment motoru a spustí výstražná světla. V rychlostech do 15 km/h dokáže tento systém zcela zastavit. Pokud je rychlost 30 km/h, dovede snížit rychlost při nárazu. Systém se samozřejmě aktivuje pouze v případě, že řidič před překážkou nereaguje – brzděním nebo vyhnutím.

“Cena za ACS je 11 000 korun a zahrnuje i vyhřívané čelní sklo v hodnotě 6000 korun,” uvedla pro Novinky.cz Kateřina Nováčková z tuzemského zastoupení Fordu.

Podobné systémy nabízí i koncern Volkswagen či automobilka Volvo. V budoucnu se s nimi budeme setkávat stále častěji, protože organizace Euro NCAP bude od roku 2014 trestat jeho absenci ztrátou bodů. Výrobci by tak jen obtížně dosáhli na marketingově cenné pětihvězdičkové hodnocení.