Hlavní obsah

K čemu sloužil Stonehenge? Konečně jsme na to přišli, tvrdí vědci

Novinky, vps

Britská kulturní organizace English Heritage (Anglické dědictví) tvrdí, že odhalila funkci slavného monumentu Stonehenge. Vědci prozkoumali všechny kameny moderní 3D laserovou technologií a odhalili dosud neviděné rytiny a kresby. Stonehenge tak pravděpodobně kromě chrámu sloužil i jako pradávná galerie umění.

Foto: Profimedia.cz

Stonehenge

Článek

Výzkumníci vytvořili pomocí 3D skenerů topografický model povrchu všech 83 zbývajících kamenů. Odkryli tak 72 ryteb z doby bronzové. Ty jsou v současnosti lidskému oku skryté, odhalí je pouze laserový scan. Dříve však byly běžně viditelné a Stonehenge proto vypadal jako galerie umění.

Jedna rytba znázorňuje dýku a zbylých 71 má podobu seker z doby bronzové. Již dříve bylo na Stonehenge nalezeno 46 podobných ryteb, jejich počet se tedy téměř ztrojnásobil na celkových 118. Historikové se domnívají, že symbol sekery sloužil jako talisman k ochraně úrody, lidí a majetku.

„Když se na monitoru začaly objevovat desítky dosud neviděných ryteb, nemohli jsme uvěřit vlastním očím. Pro jistotu jsme třikrát zkontrolovali naše data,“ řekl deníku The Independent Marcus Abbott, jeden ze zúčastněných vědců.

Roli hrálo i Slunce

Analýza také zjistila, že Stonehenge byl postaven především k pohledu ze severovýchodu. Kameny v této části jsou totiž nejkvalitněji opracovány a také je zde cesta, která v minulosti sloužila jako příchozí.

Kameny v severovýchodní a jihovýchodní části jsou navíc vyrovnány tak, aby při letním a zimním slunovratu umožnily projít slunečním paprskům skrz monument. Potvrzuje se tak důležitost, kterou lidé v tehdejší době přikládali slunovratu.

Průlomová studie je obrovskou pomocí pro archeology. Ti totiž doposud uvažovali o Stonehenge pouze jako o chrámu.

Reklama

Výběr článků

Načítám