Hlavní obsah

Liberecký kraj chce podporovat zaměstnávání zdravotně postižených

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Liberec

Liberecký kraj chce podpořit zaměstnávání lidí se zdravotním postižením, připravil tříletý projekt za zhruba 144 miliónů korun. Jak informovala náměstkyně hejtmana pro sociální věci Lenka Kadlecová (ČSSD), kraj to má přijít jen na něco přes sedm miliónů korun. Z Evropského sociálního fondu chce totiž získat 85 procent, desetinu by měl přidat stát.

Foto: archiv Lenky Kadlecové

Náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová (ČSSD)

Článek

Úřady práce v kraji aktuálně evidují 2559 uchazečů o práci s postižením, je to téměř 13 procent nezaměstnaných v kraji.

„Chceme se zaměřit hlavně na podporu osobní asistence osob se zdravotním postižením, jejich samostatného bydlení, sociálně terapeutických dílen a sociální rehabilitace,” vysvětlila Kadlecová.

Sám krajský úřad má se zaměstnáváním postižených dlouholeté dobré zkušenosti, aktuálně jich tam pracuje 17.

Vhodné pracovní pozice

„Máme vytipované některé pracovní pozice, které jsou právě s ohledem na pracovní náplň pro tyto zaměstnance vhodné,” uvedla mluvčí úřadu Blanka Daníčková.

Ke služebně nejstarším pracovníkům s handicapem patří Jana Otlová. Mladá žena, která prodělala dětskou obrnu, zajišťuje servis pro hejtmana, kopíruje a skartuje dokumenty, stará se o květiny a uklízí. „Dřív jsem pracovala v chráněné dílně, tady je to ale lepší,” řekla. Jen o málo kratší dobu pracuje v podatelně úřadu Petr Švorc, stará se o poštu.

Se zapracováním postižených pomohla liberecká agentura Rytmus, která jim zajistila asistenty. „Nepracují za ně, ale pozorují je a pomáhají jim najít takový způsob vykonání té činnosti, aby byla práce dobře odvedena. Někdo asistenci potřebuje týden, někdo měsíc, jiný až dva roky, ale většinou to klienti do půl roku zvládnou sami,” řekla ředitelka agentury Antónia Dechťarová.

Postižených, kteří by chtěli pracovat, podle ní v Libereckém kraji přibývá. „Loni jsme měli 118 lidí, s nimiž jsme pracovali, a 54 z nich má už dlouhodobé smlouvy a hledali jsme jim práci,” doplnila. Pro 23 z nich se už podle ní práci najít podařilo.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám