Hlavní obsah
Teror sužuje centrum Bombaje od středečního večera. Foto: Punit Paranjpe , Reuters

VIDEO: Indická komanda zakročila předčasně, napsal Jerusalem Post

Indické bezpečnostní síly nezvládly úvodní reakci na teroristické útoky v Bombaji, které v metropoli v pátek pokračovaly třetím dnem. Uvedl to list The Jerusalem Post s odkazem na někdejšího představitele rozvědky. O teroristech toho zůstává málo známo. Zaměřili se ale na západní a židovské cíle, uvedl Izrael.

Teror sužuje centrum Bombaje od středečního večera. Foto: Punit Paranjpe , Reuters
VIDEO: Indická komanda zakročila předčasně, napsal Jerusalem Post

Izraelci tvrdí, že indické bezpečnostní síly sice byly dobře připravené, ale na obsazené hotely Tádž Mahál, Oberoi zaútočily předčasně, aniž by věděly víc o povaze útoků, původu a počtu útočníků a rukojmích.

„Vypadá to, že v tomto případě jednotky zahájily palbu hned po příjezdu, namísto aby nejprve dostaly oblast pod kontrolu,“ citoval list Jerusalem Post někdejšího představitele bezpečnostní agentury Shin Bet.

Izraelci měli v pátek jednotku nasazenou u obsazeného židovského centra. Čekali na případné svolení indických sil, že se mohou zapojit do akce na osvobození nejméně devíti izraelských rukojmí. Stanice IBN krátce před 14:00 (SEČ) oznámila, že akce skončila. Policie to ale nepotvrdila. Ve stejnou chvíli navíc budovou otřásla mohutná exploze. V centru zahynuli nejméně pět lidí.

:. Indické komando na střeše židovského centrafoto: Reuters/Punit Paranjpe

Izraelské ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že militanti nepochybně útočili záměrně na západní a židovské cíle. „Útok na centrum židovské organizace Chabad rozhodně nebyla náhoda, protože se nenachází na hlavní třídě,“ řekl agentuře DPA mluvčí ministerstva Jigal Palmor s tím, že se zásahem indických komand je Izrael spokojen. Většina rukojmích byli Izraelci, včetně ředitele centra, rabbiho a jeho ženy.

Spekulace na spojení s Pákistánem

Útoky byly dobře naplánovány a zřejmě připraveny ve spolupráci se zahraničními skupinami, shodují se odborníci na terorismus. Stanice CNN uvedla podezření indické vlády na napojení na islamisty z pákistánského Karáčí. Vláda už do Bombaje pozvala pákistánské vyšetřovatele. Útočníci byli dobře zásobeni municí a s sebou údajně měli zásoby mandlí, aby jim dlouho vydržely síly.

K útokům, které v indickém hlavním městě začaly ve středu, se přihlásila málo známá fronta Dekánští mudžáhidové. Odborníci jsou vůči jejímu vyjádření opatrní.

Teroristé v Bombaji zaútočili vedle přepychových hotelů a židovského centra také na bombajském hlavním nádraží, v kavárně či restauraci. Celkem byla zasažena desítka míst. Dosavadní bilance je 160 mrtvých a přes 300 zraněných. Mezi oběťmi jsou dvě desítky cizinců - pět Britů, dva Američané, po jednom občané Norska, Španělska, Kanady, Finska, Filipín, Austrálie, Itálie, a Číny. Zemřeli také dva Francouzi a dva občané Ománu.

Devět podezřelých osob policie zatkla. V ulicích metropole je chaos, což dokládala třeba situace před hotelem Tádž Mahál, kde v pátek odpoledne narozdíl od Oberoie stále probíhala osvobozovací akce. Reportérka CNN mohla stát jen pár desítek metrů od budovy, z níž se ozývaly výbuchy.

Časový přehled tragických událostí v Bombaji
Středa
Kolem 20:00 večer místního času - K indickým břehům v Bombaji dorazili ve člunech teroristé se zbraněmi. Rozdělili se do několika skupin a vyrazili k cílům útoků.
21:30 (17 hodin SEČ) - První výstřely padly na nádraží Čhatrapatího Šivádžího, kudy denně projdou tisíce cestujících.
22:30 večer - Teroristé zaútočili na čtyřech dalších místech - v budově Nariman House, která je centrem židovské komunity; v restauraci Café Leopold, oblíbené zejména mezi západními turisty; v pětihvězdičkovém hotelovém komplexu Oberoi Trident a dalším luxusním hotelu Tádž Mahál.
23:00 večer (18:30 SEČ) - střelba vypukla i u redakce indického deníku Times of India a u nemocnice Cama. Objevují se informace, že teroristé v hotelích zadržují rukojmí, zaměřují se hlavně na osoby s britským a americkým pasem. První zprávy hovoří o 15 mrtvých, později bilance roste až k 80 obětem.
Čtvrtek
03:00 v noci (22:30 SEČ) - Rozsáhlý požár zachvacuje hotel Tádž Mahal, v hotelích probíhá evakuace. Na ulicích panuje chaos, policie vyzývá obyvatele, aby nevycházeli.
Ráno - Bilance obětí stoupá na 101 mrtvých. Z hotelů se ozývá střelba a výbuchy. V okolí obsazených budov se bojuje, agentury informují o 12 zabitých policistech. Mezi zabitými je i velitel bombajské protiteroristické jednotky. Pokračuje evakuace hotelových hostů a k útokům se hlásí dosud málo známá organizace Dekánští mudžáhidé.
16:00 (11:30 SEČ) - Indický premiér Manmóhan Singh vystupuje s projevem, v útocích podle něj mají prsty zahraniční teroristé.
Večer - Počet obětí stoupá na 125, zraněny jsou tři stovky osob.
Půlnoc - policie osvobozuje osm rukojmí ze židovského centra.
Pátek
Ráno - Indické speciální jednotky zahajují útok na židovské centrum, kde teroristé drží nejméně deset Izraelců. Z hotelu Oberoi policisté v průběhu dopoledne evakuují 93 lidí.
Dopoledne - zásah speciálních komand pokračuje v hotelu Tádž Mahal, kde policisté našli podle různých zpráv 12 až 15 mrtvých.
14:00 odpoledne (09:30 SEČ) - policie osvobodila hotel Oberoi. Objevila tu asi 24 těl, při operaci byli zabiti dva teroristé

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků