Hlavní obsah

Tisíce demonstrantů v pondělí napadly kancelář Organizace spojených národů ve východní části Demokratické republiky Kongo v městě Goma. Protestující dav rozčílilo, že mírové jednotky OSN o síle 17 tisíc mužů nedokážou místní obyvatele ochránit před útoky rebelů, které již z oblasti vyhnaly na 200 tisíc lidí.

Rozzuřený dav v Kongu napadl budovu OSN

Demonstranti podle mluvčí OSN Sylvie van den Wildenbergové na budovu organizace házeli kamení, rozbíjeli okna a ničili automobily.

V neděli propukly urputné boje mezi vzbouřeneckým generálem Laurentem Nkundou a vládními vojáky v provincii Severní Kivu na východě Demokratické republiky Kongo. Příměří dojednané OSN tak padlo po jediném týdnu. Povstalci pod vedením Nkundy vítězí a nutí vládní jednotky k ústupu.

Během víkendu rebelové, kteří podle svých slov brání menšinový kmen Tutsiů, dobyli hlavní tábor armády a obsadili národní park Virunga. Jeho strážci utekli do Gomy.

Několik vojáků OSN bylo zraněno, když povstalci raketami ostřelovali jejich vůz. Boje z oblasti za poslední dva měsíce vyhnaly na 200 tisíc lidí.

Občanská válka na východě Demokratické republiky Kongo oficiálně skončila v roce 2003, klid v oblasti však nikdy nenastal. Válka a humanitární krize v Kongu si vyžádala od roku 1998 životy 5,4 miliónu lidí. Každý měsíc v nich zahyne 45 000 osob, uvedla v lednu zpráva humanitárních organizací.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků