Hlavní obsah
 

Obrněný vlak Kima Čong-ila překročil hranice s Čínou

Vůdce komunistické Severní Koreje Kim Čong-il je od pondělka v Číně, jak uvedla jihokorejská agentura Jonhap, citovaná Reuters a AFP. Jeho návštěvu, při níž měl jako obvykle cestovat zvláštním obrněným vlakem, který překonal hranici obou zemí, provázejí utajení a speciální bezpečnostní opatření.

 
Obrněný vlak Kima Čong-ila překročil hranice s Čínou

"Potvrdili jsme příjezd speciálního vlaku do (čínského příhraničního města) Tan-tung a věříme, že je vysoce pravděpodobné, že je v něm předseda Kim," uvedl podle agentury Jonhap jihokorejský vládní úředník. Nádraží údajně hlídalo 200 čínských policistů.

"Kim Čong-il přijel okolo 05:00 (23:00 SELČ)," řekl AFP o něco později představitel oficiální čínské turistické kanceláře v Tan-tungu. "Dostali jsme nařízení od Úřadu veřejné bezpečnosti (policie) a armády, které požadovalo ranní zastavení turistického provozu," uvedl nejmenovaný úředník.

Agentura Jonhap pak podle Reuters uvedla, že Kim Čong-il dorazil do čínského přístavního města Ta-lien.

Kim Čong-il vystupuje v Číně z vozu.

Foto: Reuters

Kim se možná zúčastní jaderných jednání

Cesta severokorejského vůdce do Číny je předmětem mimořádné pozornosti, protože by mohla znamenat návrat Severní Koreje k mezinárodním jednáním o jaderném odzbrojení KLDR, které Čína hostí.

Severokorejský předák jezdí na zahraniční cesty jen výjimečně a vždy obrněným vlakem. V Číně byl naposledy v roce 2006.

Tiskové agentury připomínají zvýšené mezinárodní napětí, které návštěvu provází. V březnu se potopila jihokorejská válečná loď, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. Příčiny neštěstí zatím nebyly oficiálně stanoveny, podle mnohých názorů za ním ale stál útok ze strany sousední komunistické KLDR. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků