Hlavní obsah
Nigerijská rodina, která utekla před milicemi Boko Haram. Foto: Reuters

Násilnosti Boko Haram vyhnaly z domovů 800 000 dětí

Stovky tisíc dětí v severovýchodní Nigérii musely opustit své domovy kvůli násilnostem páchaným radikální islamistickou organizací Boko Haram. Podle stanice CNN to oznámil Dětský fond OSN (UNICEF).

Nigerijská rodina, která utekla před milicemi Boko Haram. Foto: Reuters
Násilnosti Boko Haram vyhnaly z domovů 800 000 dětí

„Okolo 800 000 dětí bylo nuceno utéct z domova kvůli konfliktu mezi Boko Haram, armádními silami a skupinami domobrany v severovýchodní Nigérii. Počet dětí, které utíkají jinam na území Nigérie, nebo překročí hranice do Čadu, Nigeru a Kamerunu, se za necelý rok více než zdvojnásobil,“ uvedl úřad.

Světovou veřejnost loni zaujal zejména únos dvou set školaček z Chiboku. Podle oblastního ředitele UNICEF Manuela Fontainea je to však „pouze jedna z nekonečných tragédií, které se v Nigérii a regionu ve velkém opakují“. „V Nigérii je nespočet nezvěstných dívek a hochů. Buď je unesli, nebo je rekrutovaly ozbrojené skupiny, stali se oběťmi útoků, byli použiti jako zbraň, anebo byli donuceni před násilím utéct,“ poznamenal Fontaine.

Bojovníci i kuchaři

Boko Haram děti využívá jako bojovníky, ale i jako hlídkující pozorovatele či kuchaře. „Mladé ženy a dívky musí vstupovat do manželství, jsou nuceny sloužit jako otrokyně a jsou znásilňovány,“ upozornil UNICEF, podle něhož bylo v loňském roce v Nigérii zabito nejméně 314 školáků a 196 jejich učitelů.

Celkem před násilnostmi opustilo své domovy více než 1,5 miliónu Nigerijců. Zhruba 300 000 jich uprchlo za hranice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků