Hlavní obsah
Ruský patriarcha Alexij II. při bohoslužbě Foto: Vladimir Suvorov, Reuters

Zemřel patriarcha Alexij II.

Šestnáctý patriarcha Moskvy a celé Rusi Alexij II. zemřel. Oznámil to agentuře RIA Novosti úředník na moskevském patriarchátu. Hlavou pravoslavné církve byl od roku 1990. Delší dobu trpěl srdeční chorobou. Patriaracha zemřel v pátek ve své rezidenci.

Ruský patriarcha Alexij II. při bohoslužbě Foto: Vladimir Suvorov, Reuters
Zemřel patriarcha Alexij II.

 "Jak mě sdělili, příčinou smrti byla srdeční nedostatečnost," uvedl zdroj patriarchátu.

Alexij II., vlastním jménem Alexej Michajlovič Ridirev, se narodil 22. února 1929 v rodině ruských emigrantů estonském Tallinu, kde také ukončil první etapu bohosloveckých studií.

V roce 1947 vstoupil do Leningradského duchovního semináře, který zakončil v roce 1953. Od roku 1961 působil na moskevském patriarchátu. V hierarchii pravoslavné církve stoupal z otce na episkopa a arciepiskopa, jímž se stal v roce 1964, metropolitou se stal v roce 1968. Od roku 1963 do roku 1979 byl členem komise Svazového synodu ruské pravoslavné církve.

V roce 1990 se stal patriarchou Mosky a celé Rusi. Podporoval dialog mezi církvemi, setkal se i s papežem a s představiteli nekřesťanských církví, nepodporoval však šíření katolické církve v postsovětských republikách.

Vzhledem k tomu, že v církvi zastával vysoké posty už v dobách SSSR, spekulovalo se jeho možné kolaboraci s režimem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků