Hlavní obsah
Gregor S., který zavraždil syna bývalého německého prezidenta, lékaře Fritze von Weizsackera Foto: Carstensen J?rg, ČTK

Vrah syna německého exprezidenta stráví 12 let na psychiatrii

Dvanáctiletý trest odnětí svobody, který vykoná na specializovaném psychiatrickém oddělení, uložil ve středu berlínský soud sedmapadesátiletému Němci, který loni zavraždil lékaře Fritze von Weizsäckera - syna německého exprezidenta Richarda von Weizsäckera. Obžalovaný je podle expertů jen částečně příčetný, a proto nedostal doživotní trest ve vězení.

Gregor S., který zavraždil syna bývalého německého prezidenta, lékaře Fritze von Weizsackera Foto: Carstensen J?rg, ČTK
Vrah syna německého exprezidenta stráví 12 let na psychiatrii

Devětapadesátiletý Fritz von Weizsäcker přišel o život loni v listopadu, když ho po jeho lékařské přednášce do krku bodl muž, který ji předtím v publiku sledoval. Vážně také zranil třiatřicetiletého policistu v civilu, který na akci náhodou byl a snažil se útočníka zadržet, což se mu po tvrdém boji nakonec podařilo.

Podle zpravodajského magazínu Der Spiegel byla motivem vraždy zřejmě politická minulost von Weizsäckerova otce. Útočník Gregor S. se podle své výpovědi chtěl rodině pomstít za to, že Richard von Weizsäcker v 60. letech působil v koncernu Boehringer Ingelheim, který dodal do Spojených států roztok trichlorfenylu. Ten se používal při výrobě defoliantu Agent Orange nasazeného ve vietnamské válce. Agent Orange, jehož součástí je i dioxin, je rakovinotvorný.

Protože Richard von Weizsäcker, který byl v letech 1984 až 1994 prezidentem SRN, v roce 2015 zemřel, rozhodl se obžalovaný pomstít na jeho synovi.

Obžaloba pro Gregora S., který se zodpovídal z vraždy a pokusu o vraždu, požadovala 14letý trest. Obhajoba konkrétní trest nenavrhla, jeden z obhájců ale vyjádřil přesvědčení, že jeho klient už není nebezpečný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků