Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Reuters

Podle Johnsona je Corbyn jako Stalin

K sovětskému diktátorovi Josifovi Stalinovi přirovnal v úterý večer britský premiér Boris Johnson svého hlavního rivala, lídra opozičních labouristů Jeremyho Corbyna. Učinil tak před zahájením předvolební kampaně, která začíná ve středu po rozpuštění parlamentu v článku, který napsal pro list The Daily Telegraph.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Reuters
Podle Johnsona je Corbyn jako Stalin

Ačkoliv kampaň před britskými parlamentními volbami má oficiálně teprve začít, Johnson už v úterý zveřejnil text, který má čistě předvolební ráz a ve kterém se tvrdě pustil do Corbyna. „Tragédií moderní Labouristické strany pod vedením Jeremyho Corbyna je, že niterně nenávidí motivaci ziskem. Předstírají, že je jejich nenávist namířena jen na určité miliardáře - a ukazují prstem na jednotlivce s radostí a pomstychtivostí, jakou nikdo neviděl od doby, kdy Stalin pronásledoval kulaky,” napsal Johnson a použil přitom ruského výrazu pro majetné rolníky.

Sovětský diktátor Stalin na konci 20. let minulého století nařídil kulaky „jako třídu” zlikvidovat. Následovalo zatýkání, deportace a fyzická likvidace relativně bohatých sedláků, což vedlo k rozvratu zemědělské výroby v SSSR.

Pokud by se podle Johnsona dostali labouristé k moci, zvedli by daně „tak zlovolně”, že by to zničilo prosperitu Spojeného království. „Ve skutečnosti by uvalila daně na každého, na důchody, obchod, dědictví i nemovitosti,” tvrdí Johnson.

Corbyn: Jsou to nesmysly

Corbyn označil na Twitteru Johnsonovy výroky za „nesmysly, se kterými superbohatí přichází, aby se vyhnuli tomu, že budou platit o trochu více na daních”. Později dodal, že labouristé chtějí mimo jiné zlepšit situaci ve zdravotnictví, „vyřešit brexit za šest měsíců” či nastartovat „zelenou průmyslovou revoluci”.

Labouristé chtějí změnit daňový systém Británie, který podle nich příliš straní bohatým. Za sporný se považuje jejich plán, podle kterého by firmy nad 250 zaměstnanců musely vytvořit fond kontrolovaný zaměstnanci, z něhož by se jim vyplácely každoročně dividendy.

Předčasné parlamentní volby mají především vyřešit pat kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Po několika odkladech je nyní jeho termín stanoven na 31. ledna 2020. Očekává se nicméně, že roli v nadcházející předvolební kampani budou hrát i jiná témata než brexit, například zdravotnictví.

Kampaň před parlamentními volbami, které se uskuteční 12. prosince, začne oficiálně ve středu. Příslušný zákon již minulý týden schválil parlament před svým rozpuštěním. Poté, co premiér Johnson navštíví královnu Alžbětu II. v Buckinghamském paláci, oficiálně oznámí vypsání voleb.

Johnson slibuje dotažení brexitu, Corbyn láká na změnu

Tím zároveň začne pětitýdenní kampaň. První předvolební projevy Johnson i Corbyn pronesou už dnes odpoledne. Premiér bude hovořit v metropolitním hrabství West Midlands, předák labouristů v nedalekém městě Telford. Předvolební akce ve středu chystají také další menší politické strany. Johnson podle britského tisku voličům hodlá v projevu slíbit, že dotáhne do konce plánovaný odchod Británie z Evropské unie. Corbyn chce slíbit ”opravdovou změnu”.

Ačkoli poslanci konání voleb schválili na žádost vlády, Johnson v článku zveřejněném v The Daily Telegraph uvedl, že volby nechce: „Žádný premiér si nepřeje předčasné volby, obzvlášť ne v prosinci.” V nastalé situaci ale podle něj nebyla žádná jiná možnost.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků