Hlavní obsah

K nepoznání. Tohle zbylo z doněckého letiště po 18 měsících tuhých bojů

Zbrusu nové letiště v ukrajinském Doněcku bylo chloubou města. Ukrajinci ho vystavěli kvůli tomu, že metropole Doněcké oblasti na východě země hostila poslední evropský šampionát v kopané. Osmnáct měsíců intenzivních bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty ho ale zcela zdevastovalo.

K nepoznání. Tohle zbylo z doněckého letiště po 18 měsících tuhých bojů

Z letištního komplexu zbyly jen haldy trosek a hromady suti. Bitvy o strategické letiště byly tak tuhé, že je ze záběrů pořízených bezpilotním letounem sotva rozpoznatelné, že na tomto místě bývalo letiště.

Všechno je pryč, nemáme kam jít

Jeden z velitelů jednotky ukrajinské armády, který letiště pomáhal stavět, ho musel nakonec sám osvobozovat a posléze i bránit. Dokud tedy bylo co bránit.

„Dostal jsem za úkol letiště osvobodit. Nařídili nám, abychom to udělali rychle, a během pěti dní se nám podařilo získat letištní terminál. Jsme tady doma a bojujeme o naše domovy a za naše děti. Bydlel jsem tu s rodinou, teď už se ale nemáme kam vrátit ani kam jít. Byli jsme všichni hrdí na to, jaké letiště jsme postavili, a teď vidíte, že už nemáme být na co hrdí,“ vzpomínal v rozhovoru pro agenturu AP důstojník ukrajinské armády, který si nepřál být jmenován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků