Hlavní obsah
Aribert Heim na nedatovaném snímku Foto: ČTK

Děti Doktora Smrt chtějí prohlásit otce za mrtvého kvůli penězům

Děti nechvalně známého nacistického lékaře Aribert Heima, známého jako Doktor Smrt, chtějí, aby jejich otec byl oficiálně prohlášen za mrtvého, aby mohly převzít kontrolu nad jeho penězi a ty darovat. Heim je jedním z nehledanějších nacistických zločinců a Wiesenthalovo centrum nedávno oznámilo, že je mu na stopě v Jižní Americe. Žije-li, je mu 94 let.

Aribert Heim na nedatovaném snímku Foto: ČTK
Děti Doktora Smrt chtějí prohlásit otce za mrtvého kvůli penězům

Rödiger Heim řekl německému listu Bild am Sonntag, že by otec měl být oficiálně prohlášen za mrtvého. Argumentoval, že s ním od jeho útěku z Německa v roce 1962 není v kontaktu. V šedesátých letech se prý v jeho poštovní schránce objevily jen dva krátké vzkazy, o nichž ale nemůže s jistotou říct, že byly od otce. „Daří se mi dobře,“ mělo stát na jednom.

Heim mladší neví, zda otec žije, ale se svým právníkem prý pracuje na tom, aby otce prohlásili za mrtvého a on, jeho bratr a sestra, mohli disponovat s účtem na otcovo jméno, který objevili teprve v roce 1997. Na účtu je v přepočtu kolem 30 miliónů korun.

Peníze by dali na zdokumentování zločinů

Heim řekl, že by peníze daroval dokumentaristům zpracovávajícím události v nacistickém koncentračním táboře Mauthausen, kde jeho otec během druhé světové války působil.

Aribert Heim je viněn ze zvláště krutého zabíjení vězňů. Vykonával amputace a další operace bez anestetik, údajně pozoroval, kolik toho oběti vydrží. Injekce s benzínem, vodou či jedem neváhal aplikovat přímo do srdce.

Heima po válce drželi Američané, nakonec ale bez obvinění. Doktor Smrt pokračoval v lékařské praxi v Baden-Badenu do roku 1962. Když ale dostal tip, že se ho úřady chystají soudit, z Německa uprchl.

Jeruzalemské centrum Simon Wiesenthala nedávno uvedlo, že má důkazy, že se Heim skrývá v Patagonii. Centrum nabízí za informace vedoucí k Heimovi 315 000 eur.

Aribert Heim

Narodil se 28. června 1914 v rakouském Bad Radkersburgu. Ve Vídni vystudoval medicínu a v roce 1940 se přihlásil do jednotek SS. Od roku 1941 působil v koncentračním táboře Mauthausen, kde prováděl pseudovědecké pokusy na vězních. Zde si také vysloužil přezdívku Doktor Smrt.

Koncem vály byl zatčen ve Finsku a za posléze nejasných okolností propuštěn. Po válce působil jako gynekolog v Baden-Badenu. Když se o jeho minulost začaly v roce 1962 zajímat úřady uprchl do zahraničí (údajně pobýval ve Španělsku a v Uruguayi).

Heim patří mezi nejhledanější nacistické zločince. Středisko Simona Wiesenthala se domnívá, že by se mohl zdržovat v Patagonii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků