Hlavní obsah
Branimir Glavaš Foto: Profimedia.cz

Chorvatský soud zrušil trest za válečné zločiny generálovi Glavašovi

Chorvatský ústavní soud v pondělí oznámil, že zrušil rozsudek nad bývalým generálem a exposlancem Branimirem Glavašem. Ten byl odsouzen k trestu osmi let vězení za únosy, mučení a vraždy nejméně deseti Srbů během války v letech (1991-1995). Kauzu soud vrátil k novému projednání.

Branimir Glavaš Foto: Profimedia.cz
Chorvatský soud zrušil trest za válečné zločiny generálovi Glavašovi

Ústavní soud tak vyhověl stížnosti Glavaše pro porušení zákona. Shledal, že při procesech byly učiněny závažné procesní chyby, na které odsouzený poukazoval.

Glavaše, který si trest odpykává v Bosně, jejíž občanství vedle chorvatského má, odsoudil v první instanci záhřebský soud v květnu 2009 k desetiletému vězení. Následující rok v červenci nejvyšší soud v odvolacím řízení trest o dva roky zkrátil.

V obou procesech soudy Glavaše uznaly vinným z únosů, mučení a vražd přinejmenším deseti Srbů ve městě Osijeku ležícím na východě země u hranic se Srbskem. Zločiny byly spáchány na samém počátku válečného konfliktu a Glavaš v té době velel obraně města.

Před vynesením verdiktu v odvolacím řízení odsouzený utekl do Bosny, která ho následně odmítla vydat. Trest si tam nicméně exgenerál odpykává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků