Polská mutace týdeníku Newsweek zjistila, že schůzka se odehrála v napjatém ovzduší. „Kaczyńského emisaři, mezi nimiž nechyběli premiérka Beata Szydlová a předsedové obou komor parlamentu, Dudu žádali, aby oba zákony neodesílal k opětnému projednání do Sejmu a podepsal je,“ napsal časopis.

„Dávám ti hodinu na opravu rozhodnutí,“ žádal hlavu státu maršálek Sejmu Marek Kuchciński. Prezident mu odsekl, že to je vyloučené. Kaczyńského emisaři se tedy odporoučeli s nepořízenou.

Polská premiérka Beata Szydlová

Polská premiérka Beata Szydlová

FOTO: Kacper Pempel, Reuters

Duda, který také vzešel z lůna PiS, až do pondělka vždycky na počkání posvětil veškeré právní normy navržené PiS. Tento týden podepsal jen jeden ze tří zákonů o obecných soudech, který také narušuje nezávislost soudní moci. Ministru spravedlnosti Zbigniewu Ziobrovi, který je současně generálním prokurátorem, totiž dává právo odvolat a jmenovat nejen šéfy všech nižších soudů, ale i přímo postihovat tisíce soudců vojvodských či okresních soudů. [celá zpráva]

Prezident přestřihl pupeční šňůru

„Duda nepřestal být synem své strany, avšak v pondělí s ní přestřihl pupeční šňůru. Pro lidi, kteří ho dosud brali za svého, se stal částí nepřátelského tábora,“ napsala opoziční Gazeta Wyborcza.

Demonstrace před polským prezidentským palácem

Demonstrace před polským prezidentským palácem

FOTO: Alik Keplicz, ČTK/AP

Špičky PiS pochopily – a už to přiznávají i ve svých vyjádřeních –, že prezidentův obrat znamená „největší krizi ve straně od voleb roku 2015“, napsal portál Onet.pl.

PiS nemíní ustoupit

Tomu nasvědčuje i další vývoj, když ve všech televizích vystoupili premiérka Beata Szydlová a Duda. Šéfka vlády prohlásila, že reformu soudnictví zastavily osobní ambice jediného člověka. „Stále máme většinu a v žádném případě necouvneme,“ ujistila.

Duda upozornil, že do dvou měsíců jeho úřad připraví nové návrhy reformy soudnictví, které nebudou štěpit stát a společnost. Proti novým zákonům se v Polsku zvedla ohromná vlna protestů. [celá zpráva]